Çekilen Ampere Göre Kondanstatör Hesabı Nasıl Yapılır?

real_

Üye
Arkadaşlar ben kompazasyon yaparken rolenin devre dışı kaldığını gördüm fakat R S T çekilen akımlarıda yazdım örnek veriyorum R : 8.21 amper S : 7.24 amper T : 0.82 amper olarak gördüm akım trafosu 150 / 5 ben bu fazlara kaç kvar lık kondanstatör kullanmam gerekir yani bu çekilen akıma göre kondanstatör hesaplama nasıl oluyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar ben kompazasyon yaparken rolenin devre dışı kaldığını gördüm fakat R S T çekilen akımlarıda yazdım örnek veriyorum R : 8.21 amper S : 7.24 amper T : 0.82 amper olarak gördüm akım trafosu 150 / 5 ben bu fazlara kaç kvar lık kondanstatör kullanmam gerekir yani bu çekilen akıma göre kondanstatör hesaplama nasıl oluyor.
arkadaşım örnekle olmaz o hesap net değerler olacak mesela alıcıların güç değerleri motor varsa eger kompanzasyondan önceki motor cosfi değerleri olmalı detaylı açıklarsan yardımcı olmaya çalışırım yada diğer arkadaşlar da yardımcı olacaktır mutlaka ama buraya net güç değerlerini yazman lazım

kompanzasyon kondansatör hesabı çekilen akıma göre değil güç kat sayısına göre hesaplanır.

gerekli kondansatör =güç*(tanjant1-tanjant2)

Çekılen güçün; omik, ındüktif gveya kapasitif olmasına göre ıhtıyaç olan kondansatör degerleri değişir. Günümüzdekı yeni nesıl Reaktıf Kontrol Röleleri, her bir fazda kaç kVAR kondansatör gerektiğini göstermektedir. Belirtiğiniz akım değerlerine göre, sizin en az 6 kademe (her bit faza 2 şer kontaktör ve kondnsatör bglamanız tavsıye olunur, yükünüz dengeli değil. Mesela, R-S-T fazlarına 1+1+1 kvar, ayrıca 2,5+2,5+2,5 kvar givi yalnız bu degerler baglayıcı değildir. Çünkü yüklerınızın ınduktıf degerlerını röle ölçer ve ekranında sıze ne kadar ıhtıyaç oldugunu belırtir. Kullanım kılavuzuna bakın.

arkadaşlar bahsettiğim konu mototun akımına göre kondanstatör seçimi değil sadece bir işletmede kompazasyonun devre dışı kaldığını farzedelim ve bu işten anlamayan elektrikcilerin panoya yaptığı şeyleri göreseniz heralde elektrikcilikten soğurdunuz, yani demek istedğim ilk müdahalede çekilen amperler örn veriyorum R: 7.02 S: 8.34 T:0.66 amper ve benim ilk müdahaleyle bu çekilen akıma göre kondanstatör belirlememiz nasıl oluyor diye düşündüm yani kompazasyonu yaptım iyi normal çalışıyor çok şükür ama merak ettiğim yani çekilen ampere göre kondanstatör seçimi yapabiliyormuyuz.

arkadaşlar bahsettiğim konu mototun akımına göre kondanstatör seçimi değil sadece bir işletmede kompazasyonun devre dışı kaldığını farzedelim ve bu işten anlamayan elektrikcilerin panoya yaptığı şeyleri göreseniz heralde elektrikcilikten soğurdunuz, yani demek istedğim ilk müdahalede çekilen amperler örn veriyorum R: 7.02 S: 8.34 T:0.66 amper ve benim ilk müdahaleyle bu çekilen akıma göre kondanstatör belirlememiz nasıl oluyor diye düşündüm yani kompazasyonu yaptım iyi normal çalışıyor çok şükür ama merak ettiğim yani çekilen ampere göre kondanstatör seçimi yapabiliyormuyuz.

Linkteki konuya yazdığım mesajı inceleyebilirsiniz.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...temleri/75256-gerilim-dusumu-kondansator.html

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri