Çay makinesi arızasıyla ilgili yardım ricası

adil_bkty

Üye
Katılım
28 Ara 2009
Mesajlar
4
Puanları
1
Arkadaşlar merhaba. Elektrikten hiç anlamayan biriyim, ancak servis hikayelerimi anlatsam neden kendim yapmaya karar verdiğimi anlarsınız. Bu kısmı atlayıp hemen sorunumu anlatayım ve sizden fikir rica edeyim.

Arzum Çaycı Klasik'ten söz ediyorum. Durduk yerde ısıtmamaya başladı. Ancak elektrik alıyor ve düğmeleri çalışıyor. On/Off düğmesi sağlam; hem kaynatma hem de sıcak tutma durumunu gösteren ışıkları düğmeye basıldığında doğru çalışıyor. Açıp bir temassızlık var mı diye baktım, böyle bir şey gözüme çarpmadı.

Neyi kontrol etmeliyim, neye bakmalıyım diye bana bir fikir verebilir misiniz?

Şimdiden teşekkür ederim.
 

osmosis

Üye
Katılım
24 Mar 2008
Mesajlar
188
Puanları
3
Yaş
38
ya rezistansı yanmıştır yada termostatı fazı geçirmiyordur.cihazı fişi takın termostatı çevirin çıt sesini duyduktan sonra kontrol kalemiyle termosatatın fazı geçirip geçirmedeğini kontrol edin termostar tıpkı bir çeşit anahtar gibi çalışır ısıtmak için fazı geçirir daha sonra keser. termostat sağlamsa bir ölçü aletine ihtiyacınız olacak ölçü aleti ile rezistansın sağlamlık kontrolünü yapmanız gerekiyor ölçü aleti olan bir elektrikçiden yardım almanız gerekiyor.
 

m-usta-fa

Paylaşımcı üye
Katılım
1 May 2008
Mesajlar
1,995
Puanları
133
ısı ayarını kıstığınızda ışık sönüyorsa,muhtemelen rezistans arızalıdır
 

ykarabasan

Üye
Katılım
6 Ağu 2008
Mesajlar
127
Puanları
3
Yaş
35
arkadasım dıger arkadaslara katılıyorum rezıztans gıtmış gıbı duruyor. Rezıstansın saglamlıgını serı lamba ıle de yapabılırsın.. bunu anlamayan bırı ıçın pek onermem , kolay gelsın.
 

candogan62

Üye
Katılım
6 Şub 2009
Mesajlar
516
Puanları
3
Yaş
30
Büyük ihtimalle rezistans arızalı. Ölçüm yapmadan kolay yoldan rezistansın 2 ucuna 220V verirseniz aynı şekilde kontrol yapabilirsiniz.
 

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
107,718
Mesajlar
759,653
Kullanıcılar
400,015
Son üye
Ünal_dlbs_unal

Yeni konular

Üst