Çamaşır Makinesi Programları

serasi

Üye
Slm Arkadaşlar Öncelikle kontrolkalemi üyelerinden Ve Görevlilerinden özellikle Yönetcimiz Alfa Romeo Yani Ali Ustamızdan ALLAH Razı olsun Cümlenizden... Degerli Büyüklerim Küçüklerim ustalarım ' Arsiton Arçelik Beko Yani dijital Makinelerin Kartları Var Bildiginiz Gibi Bu Kartlara Ben Ş.urfanın İlçesinden Birecikten Yazıyorum Bu Kartlara Bize G.antep Yakın oldugu İçin Antepte Format program Atıyorlarmış Bende 11 Beyaz Eşya Özel Servislerinden birisiyim Bölgemizde O Yüzden Ensaf Kardeşlerimin Yorulmamaları İçin Ve Kendi Mesleki Açımın İlerlemesi İçin Bu Programa Sahip olmak İstiyorsum Bu Makine mi Alet mi Artık Neyse Bir Bilgisi olan ustalarım Varmı Varsa Nasıl Yapabilirz Bunun Üretimini Biz Yapabilirmiyiz.... Aradıgım Şey Dijital Makinelerin Kartlarına Program Yükleme... Şimdiden Kontrolkalemi Ve Degerli ustalarımı Tşk Ederim.. İşiniz Bol olsun ALLAH Utandırmasın Bizi Herkeze Anlayışlı Müşteriler Gelsin Buda Bizim Duamız :) .....

Sayın serasi:

Yazınızda bahsi geçen , Eepromlar ve mikroişlemciler mekanik programlayıcıların yerini almaya başladı .Zamanlayıcılar ve ısı (termostat) bilgileri sensör dedigimiz algılayıcılarla haberleşerek triyakları veya roleleri açip kapatarak işlemlerini sürdürürler.

Bahsettiginiz kopyalama cıhazları var olan saglam Eepromdan kopyalanıp bilgilerin bilgisayarda depolanması .Sonrasında gerektiginde aynı marka aynı model cıhaz için tekrar aynı kotlardaki epromlara yazdırılması işlemidir

Bu cihazlar farklı farklıdır sizin ihtiyacınız olan atmel 93c86 eeprom programlayabilecek bir kopya makinasıdır bu çamaşır bulaşık ve buzdolabı kartlarında en çok kullanılan epromların başında geliyor fakat bu cıhazlar çok pahalıdır .

Birde 24 lc xx eepromlar vardır bunların kopyalama makinaları basit ve ucuzdur internettende bedava programlarını indirme şansın vardır. bu eprom ceşitleri şimdilik az sayıda kullanıldı ileride çeşitli modellerde kullanılacaktır.

Gelelim ana probleme:

Esas problem mikroişlemci veya mikroprofosörlerdir!
Bu işlemciler esas programı hafızalarında saklar ve bu işlemçilerin yazılım bilgileri firmalar tarafından koruma altındadır açılıp ulaşılma şansı yoktur (şimdiki teknoloji ile)entegre olarak uzak dogudan getirilmesine karşın üretiçi tarafından yüklenmedigi müddetce kart hiçbir komutu tanımayacaktır (yani boş bir kovadan farkı olmayacaktır)
Burda yapılabilir üç işlem vardır ya firmanın daha önce yükleme yaptıgı bir entegreyi kullanmak veya oturup bir programlayıcı dilinin inceliklerini ögrenip yazmak ,yada 3-5 bin doları feda edip (bir) modelin akış diyagramını kurdurmak.
tabiki üretiçi firmaya çaktırmadan !!!

ali ustam öncelikle cvp verdigin için tşk ederim ustam yazını okurken kendi sordgum souruyu unutum adana bir yerde çalışıyordum ve kart tamiri için birisin gönderirlerdi patlak çatlak diyok v.s dgişmelerinde ama adam ariston ve diger kartlarıda oturdugu yerden hiç bir makineya takmadan uclarını bulup elektrikle çalıştırıyordu ve bir tabaka üzerine aristonun kartını koymuş ve karta bir soket takmış soketin diger ucu pc ye takılı işlem yapıyor sordum dedi karta program yüklüyorum yani demek istedigim ustam bunu biz burda gerçekeşeltiremezmiyiz programı bulduk indirdik yükledik onun yanında başka bir şeyler gerekmezmi eprom ile program nasıl buluşacaklr ustam.... tşk ederim..

sayın serasi :
ariston kartların onarımından ,sonra model degişimi eeprom yüklemesi ile mümkündür bu da daha önceki yazımda da belirtigim sağlam epromdan bir bilgisayara aktarılan HEX dosyaları yüklenerek makinanın modeli degiştirilebilinir
Bu işlem için ariston ,indesit,vestel kendi kartları ile haberleşen silici -yazıcı ürettirip servis merkezlerine sattı .bu cıhazların hafıza kapasitesi düşük miktarda bilgiyi depoluyor.Mutlaka internetten servis merkezine girip merkezin denetiminde bilgileri karta yükleye biliyor .Ama senin elinde saglam istedigin model bir eeprom varsa onu yukarıdaki yazımda bahsettigim makinalarla 10 saniyede programlayabilirsin.Unutmaman gereken tek şey var mikroişlemcin ve kartın aktif olmalı .

Ustam Anladım ve araştırdım bunu buldum www.eproje.com - 24CXX EEPROM Kopyalayıcı ustam ariston eeprom ları burdaki degerlere uygunmudur .... bir bakarsan iyi olur usta... tşk ederim

bu arada ustam yani nasıl desem ariston söz konusu degil açıkçası şu ben klima buzdolabı arçelik beko vestel ariston yani tüm dijital makinelere reset veya program atabilirmiyim bunu söylermisin ustam ... adamlar yapıyorlar kablo takılı pc ye takılı uc u tıkır tıkır işliyorlar :)

Son düzenleme:
Bu tür cıhazla arkadaşlarının yaptıgı gibi bir çalışma yapabilirsin yanlız cıhazın inceliklerini öğrenmek için vakit ayırmalısın
ariston indesit dahil hepsini programlayabilir.
senin verdigin linkteki sadece beko arcelik için.

ustam ustam :) ustam klima çamarşır makinesi ya usta pc ye nasıl format atıyorlar ya şte nede diyoru bunu bizde yapamazmıyız hadi aristonda eeproom var ya arçelikte klima kartlarında aristonun eprromu tırnaklı ama digerleri baskılı.. onu söylemek istyorum karta havye bile degmeden sadece jak ve soket kablosuyla program atabilirmiz...

Tabii atarsın adanadaki kardeşimiz gibi ama her kart icin özel soketler ,yani markasına göre kartla haberleşme kabloları hazırlar bunları programcınla kart arasına baglar programcına enerji verir sende kopyalama veya resetleme yaparsın. bu senin yukarıdaki linkte verdigin kopyalatıcılarla degil ama .

avl Ariston kartların eeprom yükleme noktası

ustam herşey iyi hoş güzel de biz bu ariston avl kartlarına nasıl program atabilirz ve senin gösterdigim soket ucuna nasıl bir şey yaparız hadi yaptık program nedir eeprom kopyalama programı mı ve sadece arsiton degil vestel klima kartlarına nasıl program atabilirisz acil yardım ustram birde hower makinenin körügü nasıl oldu haber çıkmadı :)

Bu tür cıhazla arkadaşlarının yaptıgı gibi bir çalışma yapabilirsin yanlız cıhazın inceliklerini öğrenmek için vakit ayırmalısın
ariston indesit dahil hepsini programlayabilir.
senin verdigin linkteki sadece beko arcelik için.

ali ustam bu resimdeki programlama cihazının adı nedir piyasada ne olarak geçiyor vede bunla tüm marka ve modelde beyaz eşyaların beyinleri programlanabilir demişsin bu tip programlama işlerinde uygun soketleri yapmak için soket başlarını nasıl temin edebiliriz

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri