Çamaşır Makinesi Programları

bu işlemi yapabilmek için gereken parcalrı nereden temin edebilirz bi yardımcı olsanız

Sayın serasi:

Yazınızda bahsi geçen , Eepromlar ve mikroişlemciler mekanik programlayıcıların yerini almaya başladı .Zamanlayıcılar ve ısı (termostat) bilgileri sensör dedigimiz algılayıcılarla haberleşerek triyakları veya roleleri açip kapatarak işlemlerini sürdürürler.

Bahsettiginiz kopyalama cıhazları var olan saglam Eepromdan kopyalanıp bilgilerin bilgisayarda depolanması .Sonrasında gerektiginde aynı marka aynı model cıhaz için tekrar aynı kotlardaki epromlara yazdırılması işlemidir

Bu cihazlar farklı farklıdır sizin ihtiyacınız olan atmel 93c86 eeprom programlayabilecek bir kopya makinasıdır bu çamaşır bulaşık ve buzdolabı kartlarında en çok kullanılan epromların başında geliyor fakat bu cıhazlar çok pahalıdır .

Birde 24 lc xx eepromlar vardır bunların kopyalama makinaları basit ve ucuzdur internettende bedava programlarını indirme şansın vardır. bu eprom ceşitleri şimdilik az sayıda kullanıldı ileride çeşitli modellerde kullanılacaktır.

Gelelim ana probleme:

Esas problem mikroişlemci veya mikroprofosörlerdir!
Bu işlemciler esas programı hafızalarında saklar ve bu işlemçilerin yazılım bilgileri firmalar tarafından koruma altındadır açılıp ulaşılma şansı yoktur (şimdiki teknoloji ile)entegre olarak uzak dogudan getirilmesine karşın üretiçi tarafından yüklenmedigi müddetce kart hiçbir komutu tanımayacaktır (yani boş bir kovadan farkı olmayacaktır)
Burda yapılabilir üç işlem vardır ya firmanın daha önce yükleme yaptıgı bir entegreyi kullanmak veya oturup bir programlayıcı dilinin inceliklerini ögrenip yazmak ,yada 3-5 bin doları feda edip (bir) modelin akış diyagramını kurdurmak.
tabiki üretiçi firmaya çaktırmadan !!!

Ali Ustam Bende Ariston Çamaşır makinalarının epromlarında çok sorun yaşadığım için böyle birşey düşünüyordum bugün bi tamirci de gördüm o yükledi epromu yüklediği makina BİOS PROGRAMLAMA PİC PROGRAMLAMA CİHAZI USB BAĞLANTI 185 TL Sanalpazar.com'da 13322292 buydu şimdi ben bu cihazı almayı düşünüyorum ama aklımda bir soru işareti var ben bu cihazla sadece ariston çamaşır makinası epromları için uğraşacam bu cihaz geldiğinde içindeki program yeterli olurmu yoksa ariston cihazlara yüklemek için ayrı bir programmı lazım için ariston hec dosyaları olmadığını biliyorum onları temin ederim ama hangi programla yükleyebilirim?

bu kadar çok kapsamlı alman bir şey ifade etmiyecek çünkü sadece 2 çeşit Yani Eeprom ve Seri eprom program yüklemesi yapacaksın .böyle bir yükleyiçi 50 bilemedin 60 tl dir

ali ustam tavsiye edebileceğin bir cihaz varmı?

bu tip prgramlıyıcılar piyasada çok var fakat sana en uygunu ve mantıklısı teknik destek verebilecek bir kuruluş ,firma veya kişiden alman
aşağıdaki linki incele
http://www.robotistan.com/PicKit2-Pic-Programlayici-Karti,PR-1205.html

Sayın serasi:

Yazınızda bahsi geçen , Eepromlar ve mikroişlemciler mekanik programlayıcıların yerini almaya başladı .Zamanlayıcılar ve ısı (termostat) bilgileri sensör dedigimiz algılayıcılarla haberleşerek triyakları veya roleleri açip kapatarak işlemlerini sürdürürler.

Bahsettiginiz kopyalama cıhazları var olan saglam Eepromdan kopyalanıp bilgilerin bilgisayarda depolanması .Sonrasında gerektiginde aynı marka aynı model cıhaz için tekrar aynı kotlardaki epromlara yazdırılması işlemidir

Bu cihazlar farklı farklıdır sizin ihtiyacınız olan atmel 93c86 eeprom programlayabilecek bir kopya makinasıdır bu çamaşır bulaşık ve buzdolabı kartlarında en çok kullanılan epromların başında geliyor fakat bu cıhazlar çok pahalıdır .

Birde 24 lc xx eepromlar vardır bunların kopyalama makinaları basit ve ucuzdur internettende bedava programlarını indirme şansın vardır. bu eprom ceşitleri şimdilik az sayıda kullanıldı ileride çeşitli modellerde kullanılacaktır.

Gelelim ana probleme:

Esas problem mikroişlemci veya mikroprofosörlerdir!
Bu işlemciler esas programı hafızalarında saklar ve bu işlemçilerin yazılım bilgileri firmalar tarafından koruma altındadır açılıp ulaşılma şansı yoktur (şimdiki teknoloji ile)entegre olarak uzak dogudan getirilmesine karşın üretiçi tarafından yüklenmedigi müddetce kart hiçbir komutu tanımayacaktır (yani boş bir kovadan farkı olmayacaktır)
Burda yapılabilir üç işlem vardır ya firmanın daha önce yükleme yaptıgı bir entegreyi kullanmak veya oturup bir programlayıcı dilinin inceliklerini ögrenip yazmak ,yada 3-5 bin doları feda edip (bir) modelin akış diyagramını kurdurmak.
tabiki üretiçi firmaya çaktırmadan !!!
merhaba ustam elimde tl866plus ve xeltek 6100 pro var ve soketlerim mevcut benim öğrenmek istediğim atmega8 geçen deneme amaçlı bulaşık makinası kartı söktüm ve yedeğini aldım(iki kart vardı biri tek kullanımlıktı galiba içindeki yazılım sadece okudum silemedim fakat diğerinde yedek alıp silebildim)boş bir atmegaya yazılımı kopyaladım eeprom ve işlemci tabloları orjinali ile aynı bulaşık makinasına taktığımda kart pompa tık tık kısasüreli kesip bırakıyor kart tamiri yapan bir arkadaş ise yazılım hatası dedi ama tablolar aynı orjinali ile neden olabilir tabiki kartı beyaz esya arkadasa verdim bunu o dedi ben denemedim kartta problem yok bu başka model bir bulaşık makinası kartı ile yaptım diğerinin işlemci kısa devre idi söktüm sağlamdan tekrar yazılım aldım boşa kopyaladım taktım gönderdim arkadaş çalıştı dedi ben elektronikçiyim ama arkadaş böyle bir yardım istedi anlatmak istediğim bu tür makinalar yazılım koruması olsa yedek almama fırsat vermez aldığım yedeği yüklediğimde tablolar bozulmuyor aynısı siz bu tür kopyalamalar yaptı iseniz hangi tür kartlara yapmamızı tavsiye edersiniz korumalı kart var mı ben sadece arkadaşa yardım amaçlı yaptım şimdi benden bu konuda yardım istiyor bu konudaki bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnunu olurum tüm teknisyen arkadaşlara selam olsun. saygılarımla..

Son düzenleme:
merhabalar hocam ben tqfp 32 soket ve proglramlayıcım mevcut ben atmega8a yada 8l işlemciyi okuyabiliyorum yedekde alabiliyorum bunu boş bir işlemciye kopyalayıp işlemci arızalı bir karta fall hale getirebilirmiyim öğrenmek istediğim bu konuda yardımcı olablirmisiniz.

İyi günler. Arçelik ve Beko çamaşır makinelerinin eepromlarına TL866 ile yazılım yükleyebilir miyim?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri