Çamaşır Makinesi Motoruna Fren Sistemi

Merhaba Arkadaşlar,

Çamaşır makinesini motorunu harici olarak 220V 400w Hız kontrol cihazı ile çalıştırıyorum. Ancak bir sorunum var. Motor çalışmaya başladıktan sonra potu 0 konumuna aldığım zaman motor yavaşlayarak duruyor.
Bu motora nasıl bir fren sistemi uygulayabilirim. Yani Hız kontrol cihazındaki pot'u sıfır konumuna aldığım zaman veya motorun elektriğini kestiğim zaman anında tak olarak durmasını sağlamam mümkün mü ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
geri çalıştırarak tabii ki, bir de ne için çalıştığını öğrenseydik daha fala yardımcı olurduk.

Ustam, dokuma makinelerinde cozgu salma sistemi olarak kullanmak İstiyorum. Makine durduğu zaman motorunda tak durup cozguyu salmamasi Gerek.

Motor gerektiğinde her 2 yonede dönmesi gerekiyor. Bu durumda geri calıştırmak mümkün mu ? Veya alternatif başka cözüm var mıdır ?

Son düzenleme:
Ustam, dokuma makinelerinde cozgu salma sistemi olarak kullanmak İstiyorum. Makine durduğu zaman motorunda tak durup cozguyu salmamasi Gerek.

Motor gerektiğinde her 2 yonede dönmesi gerekiyor. Bu durumda geri calıştırmak mümkün mu ? Veya alternatif başka cözüm var mıdır ?
Neden çamaşır makinesi motoru? Daha kolay kontrolü gerektiren,üç fazlı motor kullanmiyorsunuz. Çozgu tarafına, gerginliğe gore calisan hareketli Dancer merdane koy. Alt ve üste sinir anahtarı koy.motoru çalış dur yap. Daha teknik istersen, hız kontrol cihazı kullan.

Neden çamaşır makinesi motoru? Daha kolay kontrolü gerektiren,üç fazlı motor kullanmiyorsunuz. Çozgu tarafına, gerginliğe gore calisan hareketli Dancer merdane koy. Alt ve üste sinir anahtarı koy.motoru çalış dur yap. Daha teknik istersen, hız kontrol cihazı kullan.
Dancer Merdane ve Hiz Kontrol Cihazi Koyarak Bahsettiğiniz Sistemi Denedik Ancak Dokunan Mal Sık Olduğu İçin İz Yapıyor Buda İstenilmektedir Bir Durum.

Camasir Makinesi Motorunu Takodan Dolayı Tercih Ettim. Takolu Olduğu İçin Motor Devrini Daha İyi Ayarlar Diye Dusundum.

Makine Üzerinde Kendi Orijinal Load Cell Var. Bu Load Celli Arduino İle Kontrol Edebiliyorum.

Amacım Load Celldeki Verilere Göre Motorun Hızını ve Yönünü Kontrol Etmek ve Makine Durduğu Zaman İse Motorun Aniden Durdurmak.

Önerebileceğiniz Her Türlu Sistemi Dinlemek İsterim. İlla Camasir Makinesi Motoru Olması Şart Değil.

Hiz Kontrol Cihazinda Orjinal Load Celli Okuyamıyoruz. Ek Sensör Taktığımız Zaman İse İz Yapıyor.

Fren Tertibatı Derken Balatalı Fren Tertibatından Bahsediyorsunuz Sanırım Onun Yerine Elektronik Frenleme Gibi Birşey Olabilir mi ? Tako'dan Falan Frenleme Gibi ?

resimlemeye çalış kasnak fren sistemi olabilir. motor çalışsa bile sistem tamamen durur.

1.jpg

Çözgü İplikleri Merdaneye Basınç Uyguluyor. Uyguladığı Basıncı Load Cell Adlı Parça Okuyor.
Load Cell'in Okuduğu Veriye Göre Makine Çalışırken Aşağıdaki DC Motor Sağa Dönerek Çözgüyü Gevseltiyor veya Sola Dönerek Çözgüyü Geriyor.
20210909_110620.jpg

Makinede İplik Koptuğu Zaman Otomatik Duruyor ve Çözgünün Gerilmesini veya Gevsemesini Önlüyor.

Otomatik Durmadığı Zaman İse Çözgüyü ya Geriyor yada Gevseltiyor Buda Makine Üzerindeki Malın Hata Yapmasına Neden Oluyor.

Benim Amacım Bu DC Motoru İptal Etmek ve Yerine Ucuz Maliyetli AC Motor Takmak.

ben dama, bu makineyi yeniden tasarlamak demek nerdeyse italyanlar nasıl yapmış ki?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri