Çamaşır makineleri

Merhaba arkadaşlar.

Bazı ev eşyalarına müdehale edebilmek için onların elektriki bağlantı şemalarına ihtiyaç duyulur. elinizde muhtelif çamaşır makinelerine ait çalışma prensipleri ve şemaları varsa paylaşırsanız sevinirim. Örneğin elimdeki eski bir çamaşıor makinesinin bir arızası için ihtiyaç duyuyorum bu şemalara. Bedeki makine Siemens sıvamat 4081. Yardımlarınızaı bekkliyorum.

Beytullah arkadaşım arızanın açıklamasını daha açık yaparsan neden ve tahmin yürütebiliriz. biraz daha açarmısın

Şöyle ki, Çamaşır makinemin start anahtarı bozuldu. ben de ilgili kabloları ekledim birbirine. fişi çekerek kapatıyorum yani makineyi. bekarlık işte:) neyse makinem benim müdehalemden sonra sıkma işlemini yapmamaya başladı. yan taraftaki düğmelere falan dokundum. sıkmayhı iptal etmiş olabilirim dedim. bu kabloları da çıkardım. boşta bıraktım. yani basılı düğme kalmadı. ama bu arızayı çözenilmek için bana bu makinenin elektrik bağlantı şeması gerekiyor. yani o beyin dednilen cihazda da sorun olabilir. bilmiyorum anlatabildim mi ama biraz arışık bir durum bu.:)

ya arkadsım sen on off anahtarını dırek bagladın ve fışten ac kapa yapıyon dogru anladımmı pekı bu anahtarı dırek baglamadan evvel makınan sıkma yapıyor muydu pekı makınanın içindekı suyu bosaltıyormu

aytes arkaşıma katılıyorum sen sadece star ucunu bağladıysan sıkmada bir problem olmaması lazsın birde sıkma butonunun kablosunu söktüm dedin neden? o buton kontağı benim bildiğim NC olması lazım ölçtünmü

KardeŞ sikma yapmamasi sikma butonunu İkİ Şekİlde dene on off yap olmadimi motor arizali olabİlİr motor caliŞsa bİle sikma yapmaz kart motor karti arizali olabİlİr mtorun sİnyal jenartÖr bobİnİ arizali olabİlİr program arizali oloblİr ÖlcÜ altİyle bunlari bulablİrsİn

teşekkür ederim arkadaşlar. ben butonun her iki ozisyonu için deneme yaptım. bir ölçü aletim olmadığı için o butonun nc mi yoksa no mu olduğunu bilmiyorum. her iki pozisyon için sıkma yapmadığına göre sorun başka sanırım. ama bir şema bulamayışım ilginç tabi. neyse ilgilenen herkese teşekkür ederim.

start anahtarı no olması lazım bir kez siyal verecek sisteme ona göre program çalışacak sen en iyisi bir buton bağla şema varsa takip et

Anladığım Kadarıyla makine çalışıyor ama sıkma yapmıyor..bunun nedeni bence buton ile alakalı olmadığını düşünüyorum..makine neden sıkmaz genelde..;

-Makine motorunun sıkma sargısı arızalı olabilir. Çözümü : sargıyı değiştirebilirseniz değiştirin ama değiştiremezseniz yeni motor alacaksınız..

-Hız kontrol ünitesi arızalı olabilir. Çözümü : Eğer elektronik bilginiz varsa üzerinde bulunan devre elemanlarını kontrol edin eğer bozuk ise değiştirin ama bunu yapmak için yeterli bilginiz yoksa yeni bir hız kontrol ünitesi yani hız modülü almalısınız..

-Makinenin içerisindeki kablolara dikkatli bir şekilde takip edin belki bir tanesi yerinden çıkmış olabilir.. eğer çıktı ise yerine takarsanız düzelecektir.. birde bazı programlama cihazlarına bağlı olarak kimilerinde motoru sürmek için ya röle yada triyak bulunur sizin makinede de varsa bu elemanlar kontrol edin eğer arızalı ise değiştirin...

son olarakta hiç birşey yapamaz iseniz bir ustaya veya yetkili servisine bir alo diyebilirsiniz..:)

Kolay gelsin..

arkadaşlar merak ettiğim bişey var bosh marka çamaşır makinesi
çalışmaz haldeyken gövdede elektrik kaçağı görünüyor topraklama kablosunu bağlamadığım zaman.
bağlarsam sorun düzeliyor.böyle olması normalmidir acaba yoksa gerçekten bir kaçakmı var.teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri