Çalışma biçimlerine göre otomatık kumanda

arkadaşlar kumanda devre çizimi hakkında bana yardımcı olabilir misiniz OTOMATİK KUMANDA PROBLEMLERİ,1.Starta basıldığında motor hemen çalışacak, 15 sn. sonra kendiliğinden duracak.2.Start butonuna basıldıktan 15 sn. sonra motor kendiliğinden çalışacak.3.Starta basıldığında motor hemen çalışacak, 10 sn. sonra duracak. Durduktan 10 sn. sonra tekrarçalışacak. (İki zaman rölesi kullanılacak.)4.Starta basıldıktan 15 sn. sonra motor çalışacak, 15 sn. sonra duracak, 15 sn. sonra tekrar çalışacak. Buşekilde çalışması stoba basıncaya kadar devam edecek.5.Starta basıldıktan 15 sn. sonra 1. motor, 15 sn. sonra 2. motor çalışacak. 15 sn. sonra 1. motor duracak,15 sn sonra 2. motor duracak. 15 sn sonra 1. motor çalışacak. Sistem stoba basıncaya kadar bu şekildedevam edecek.6.Starta basıldığında iki motor da çalışacak. Starttan elimizi çektiğimizde 1. motor duracak. 2. motorçalışmaya devam edecek. Stop butonu çalışmakta olan 2. motoru durduracak.7.Starta basıldığında motor hemen çalışacak, 20 sn. sonra kendiliğinden duracak. (Zaman rölesinin sadecenormalde açık kontağı kullanılacak.)8.Bir start, bir stop butonu kullanılacaktır. Starta basıldığında 1. motor çalışacak, 10 sn. sonra 1. motorduracak 2. motor çalışmaya başlayacaktır.Stoba basıldığında 2. motor duracaktır.9.Starta 1. basışta M1 ,2. basışta M2 çalışsın.10.Starta basıldığında 1. motor, 15 sn. sonra 2. motor çalışacak. Stoba basıldığında 3. motor çalışacak.20sn. sonra 3. motor kendiliğinden duracak. Sistem tekrar başlama durumuna gelecek11.1.Starta basıldığında 1. ve 2. motor aynı anda çalışacak. 2. Starta basıldığımda 1. motor devredençıkacak, 2. motor çalışmaya devam edecek. Sistem stoba basıncaya kadar devam edecek.12.Starta basıldıktan 10 sn sonra motor çalışacak. (Zaman rölesinin sadece normalde kapalı kontağı var.)13.Starta basıldığında 1. motor hemen çalışacak. 10 sn. sonra 1. motor duracak, 2. motor başlayacak.Sistem stoba basılıncaya kadar devam edecek. (Yani motorlar10 sn. çalışıp duracaklar.)14.İleri butonuna basılınca 1. motor15 sn. ileri yönde çalışacak. 15 sn. sonra duracak. Geri butonunabasılınca geri yönde dönmeye başlayacak. İki yollu (jog) butonuna basılınca 2. motor geri yöndeçalışacak. 1. ve 2. motor geri yönde çalışmaya devam edecek.15.Her iki motor birlikte çalışmasın. 1. Starta basıldığında 1. motor çalışsın. Çalışan 1. motor stop veya 2.starta basılınca dursun. 2. starta basıldığında 2. motor çalışsın ve ayarlanan süre sonunda 2. motorkendiliğinden dursun.16.Starta basıldığında yalnız 1. motor çalışacak. Stoba basıldığında 1. motor duracak 2. motor çalışmayabaşlayacak. 2. motor 10 sn. çalıştıktan sonra kendi kendine duracak. İki motor beraber çalışmayacak.17. 2 kumanda merkezli devir yönü değişebilen , yıldız üçgen yolverme devresi18.İki ayrı yerden kumanda edilen, ileri- geri çalışan motor devresi19.Trafik ışıkları devresi (kırmızı, kırmızı+sarı, yeşil, yeşil+sarı, kırmızı)20.Otomatik Şebeke jeneratör transfer işlemi kumanda devresi21.Starta basıldıktan 10 sn. sonra 1. motor çalışacak. 10 sn. sonra 2. motor çalışacak. 10 sn. sonra 1. ve 2.motor duracak 3. motor çalışacak. DF butonuna basıldığında 3. motor aniden duracak.22. Başlatma butonuna basıldığında motor periyodik olarak 1 dakika çalışacak, 1 dakika duracaktır.Motorun bu şekilde çalışması durdurma butonuna basıncaya kadar veya aşırı akım rölesi atıncaya kadarsürecektir. Durdurma butonuna basınca veya aşırı akım rölesi attığında motor duracaktır.23. Başlatma butonuna basıldığında 1. Motor hemen, 60 sn sonra da 2. motor çalışacaktır. Motor 75 snçalıştıktan sonra 1. Motor ile beraber duracaktır. 1. Motorun aşırı akım rölesi attığında bütün sistem, 2.Motorun aşırı akım rölesi attığında ise sadece 2. Motor duracaktır.24.Başlatma butonuna basıldığında 1. motor hemen, 2. motor 30 sn sonra ve 3. motor 2.motor çalıştıktan20 sn sonra çalışacaktır. Durdurma butonuna basıldığında veya 1. Motor durduğunda bütün motorlarduracak, 2. Motor durduğunda 1. Motor çalışmaya devam edecek, fakat 3. Motor duracaktır. 3. Motordurduğunda ise diğer motorlar çalışmaya devam edecektir. Her motor için bir aşırı akım rölesikullanılacak ve A.A kontağı kendi kontaktör devresine bağlanacaktır.25.Her motor ayrı başlatma ve durdurma butonlarıyla çalıştırılıp, durdurulacaktır. Her motor, kendindenönceki motor çalışmadıkça çalışamayacaktır. Yani birinci motor çalıştırılmadıkça ikinci, ikinci motorçalışmadıkça üçüncü motor çalıştırılamayacaktır. Her motor için bir aşırı akım rölesi kullanılacak ve rölekontağı kendi kontaktör devresine bağlanacaktır. Hangi motorun aşırı akım rölesi atarsa, o motor veondan sonraki bütün motorlar duracaktır.yapılması gerekiyor Ödev için yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

ne zamana lazım ona göre hazırlayım ha bi de sana mı göndercez hocana mı?

la bune daha yokmu, ayıp ya hadi 2 -3 soru gördükde 25 soruya cevap aranıyor

Forumda bu kadar uzun soru görmedim..İnsanlar zaten bakar bakmaz bunu okuyacağını sanmıyorum...

yazmaya bu kadar zaman ayıracağına soruları çözerdin herhalde.slm

En guzeli plc al hic ugrasmadan daha kisa yoldan yaparsin.

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Arkadaşlarını bence yanlış anlıyorsun,onlar senin forumu araştırarak daha iyi bir bilgi birikimine sahip olacağını düşünüyorlar,balık yemek değilde balık tutmak sözünü bence bir düşün,eğer bu işi ileride meslek olarak kullanacaksan mutlaka kendini geliştir,araştır uygulamalar yap,harçlıklarını biriktir evine küçük bir atölye kur ufaktan malzemeler al bunlarla uygulama yap.Çözümü sana mı göndereyim hocana mı? cevabını bence iyice bir düşün..

çözülse zaten cozecem yardım etmıyorsan yorum yapma bide sizin gibi insanlarla ugrasmak zorunda bırakmayın kardeşim beni

- - - Updated - - -

ödev bu sistem felan yapmıyorum fabrıkada da calısan bırı degılım Plc gormyorz daha
bu kadar soruyu aynı anda sorarsan hiç kimsenin yardım etmesini bekleme soruları ayrı ayrı ikişerli üçerli sorsan her kes elinden geleni yapardı arkadaşların ve benim yaptığım yorumlardan ders çıkarman gerekiyor üslubununda bir öğrenciye yakışmayacak şekilde öğretmen ödev veriyor sorularla hiç uğraşmadan yardım bekliyorsun bir soruyla biraz uğraşırsın takıldığın yerleri sorarsın herkes elinden gelen yardımı yapar sen 25 soruyu üzerinde hiç uğraşmadan emek sarfetmeden arkadaşlardan yardım istersen tabiiki yardım bulamazsın. slm

Bu tarz davranislarinla yardim bulamazsin REZİSTAN sin dedigi gibi once biraz calis ugras ondan sonra takildigin yerleri sor yardimci olalim.

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,832
Son üye
SametKepenek

Yeni konular

Geri