Çakmak Piezosu

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Hayırlı akşamlar, elimde çok sayıda çakmak piezosu var, bunlardan 5-10 tanesini 5mm veya 1cm basarak nasıl ard arda kıvılcım çıkartabilirim aynı pilliler veya şok tabancası gibi. Bunlarla uğraşmış tecrübesi olan var mı aramızda?

Teşekkür ederim arkadaşlar. Saygılarımla.
Piezoelectric-igniter-used-in-Built-in-oven.png

Bunları bir yatağa dizip üzerine baskı yapabilecek bir düz çubuğu düşünelim. Bu çubuğun bir ucu menteşe gibi hareketli bir şekilde bağlı olacak.

Diğer ucuna ise redüktörlü bir dc motor düşünelim ucunda eksantrik şekilde bağlı bir parça olsun. Bu motor döndükçe manyetoların üzerindeki çubuğun serbest ucunu aşağı yukarı ittirip çeksin.

Diğer arkadaşlarında fikrini almakta fayda var el elden üstündür.

Dostum sana elektrik mi lazım? Ne yapmak istediğini anlamadım ancak hiç öyle düzenekler kurmana gerek yok bak adamlar çözmüş senin o çakmak piezosuyla ne yapıyor. :)

İşte bizim milltetimiz böyle videolara layık.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...aza-birileri-devridaim-makinesi-yapar.115162/

Sen burda durma anlat böyle bir video izlesin her şeyi unutsun.

Neyse bu konuların sonu yok ne diyor Orhan Gencebay sen kıvılcım ol ben de bir ateş yanalım dünyamıza olalım güneş. :)

Yemişler o videoda.. Enerji kaynağı ne o videoda acaba .. ha pardon yoktan var etmekti unuttum.

Ben bu konularda yeniyim lütfen beni aydınlatın. Ben daha uzun bir yazı bekliyordum. Yazının sonunda da dumandan bir şarkı bekliyordum. Hayal kırıklığına uğradım. Göndermelere cevap yazmadınız hiç.

"Bir kıvılcım yeter ben hazırım bak..." :D

Iste kendiniz soylediniz bir kıvılcım. O arkin ne kadar ederjisi varki neyi calistiracak siz soyleyiniz lutfen bizi aydinlatiniz.

Bem sahsen inanmadigim icin yazdim

Hadi gosterin kanitlayin bir manyeto ile televizyon veya ufo calistiriniz bizde inanalim.

çakmak piezolu ampul .
bütün dünya alır .
hayret çinlilerden ses seda yok .

Son düzenleme:
arkaplan emin misin 3V motorun çıkışıyla 220V ampül nasıl yanıyor? :) Motorların bir süre hareketine ikna oluruz. Ancak ampülü nasıl yakıyorsun?

Ampül! :)

Yazının sonuna Duman' dan ilgili şarkıyı eklememişsin bunu saymıyorum. :)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri