çift rgb sürücü bağlantısı hakkında yardım

K_R_M

Üye
Merhaba arkadaşlar, elimde 2 adet 44 tuşlu kumandalı rgb ledleri açıp kapatan renk efekt parlaklıklarını vs ayarlayan kibrit kutusu büyüklüğündeki sürücülerden var. Bunlardan birinin çıkışında 60t03GH mosfet, diğerinin çıkışında ise smd tipli nokta büyüklüğünde T harfi şeklinde bacakları iki yan ve birisi ortada olan, çok küçük adı sanı olmayan diğer sürücüdeki mosfetin işini görebilecek (herhalde görür görmeseydi koymazlardı adamlar) fakat gücü daha düşüktür tahminimce bir mosfetttir diye tahmin ettiğim bir parça var. Herbiri R,G,B çıkında bağlı 3 adet. Şimdi gelelim yapmak istediğim şeye. Bir sistem yapmak istiyorum ama bunu pik ile uğraşmadan hem hazır kart halinde yapılmış boyu küçük çıkışı renk başına 2A dayanabilen hemde hazır kumandası animasyon vs. olduğundan bu sürücüleri kullanmayı tercih ettim. Sistemde 2 adet bu sürücülerden olacak bir röle vasıtası ile bir konumda bir sürücü, diğer konumda öbür sürücü çalışacak şekilde olacak. Sürücülerin kullanılan malzemeler hemen hemen ikiside aynı. 60T03H mosfetli olanı 1.5 yıl önce almıştım diğerini ise yeni aldım teknoloji geliştide diğer büyük görünümlü mosfeti çok ufaltıp nokta kadar yapıp küçültmedilerse diğerinin çıkışındaki bahsettiğimde aynı yada muadili bir parça olacak. Sonuç itibariyle ikiside renk başı 2A yazıyor etiket değerlerinde. Her iki sürücününde kumandaları aynı tip (kimisi aynı tip olsada her kumanda birbirini çalıştırmıyor) Ama bunlar birbirinin kumandası ile çalışıyor. Ir alıcı gözün + ve sinyal çıkışları her iki kartta paralel bağladım (iki kart için 1 IR alıcı kullanacağım) şasesi ise çift kontaklı ve çift konumlu rölelin bir kontak gurubunda çalışamasını istediğim rgb drivere bağlanıyor bu sayede tek alıcı ile iki kartı kontrol ediyorum. Şaseyi ortak kullanmamın nedeni + ucu veya sisnyal ucunu bağlarsam paralel olarak alıcı bundan gelen +5V dan sürücünün mikrodenetleyicisini besliyor ve diğerinden bastığım tuş normalde çalışmayan rgb driverede işlem yaptırıyor bu nedenle şase ucunu röle ile seçtirdim. Çift konum çift kontak rölenin diğer kontak gurubunda ise 2 adet olan driverin (-) beslemeleri bağlı bu sayede tek röle ile hem seçtiğim driverin ır alıcı ucunu hemde besleme ucunu kontrol etmiş oluyorum. Ir alıcı 12V ile çalışıyor doğal oalarak rgb şerit çalıştırıyor. Yapmak istediğim bu rgb kontroller her tuşun o anki konumunu parlaklığını vs. en son kaldığı konumda bilgisini saklı tutuyor ve her elektrik verildiğinde en son hangi rengi yakıyorsa yada hangi animasyonu çalıştırıyorsa onu aynı parlaklık ve hızda kaldığı yerden devam etmesinden dolayı bir rgb ye farklı parlaklık renk ve hız ayarında bırakıp diğer sürücüyüde farklı ayarlarda bırakarak rölenin konum değiştirmesiyle enerji gelen rgb sürücünün yaptığım ayarda ledi yakması. Yani 1 sürücüye kırmızı rengi sönük olarak yanıp pozisyonda bıraktım. 2 sürücüyüde renk geçiş efektinde bıraktım en son diyelim röle kontakları konum değiştirince sönük kırmızı, diğer konuma kontak değiştirince renk değiştiren animasyon şeklide yanması. Yaptığım sistem kabaca bu peki neden kumandayla birkaç tuşa basmak varken ayarlarını değiştir devam etmek varkan bununla uyraşıyorsun diye sorarsanız. Konmlar yeri geldiğine çok hızlı değişecebilek olduğundan dolayı vede her seferinde elinize kumandakı alıp ayar yapmak gerekecek ve takip etmeniz gerekeceğinden, acaba birinci istediğim şekildemi yanıyor şu an yoksa ikinci istediğim şekildemi diye kontrol etmek zor olur ve devamlı takip etmek gerek. Bu nedenle bu şekilde bişey düşündüm. Bağlantı yaptım kısmi olarak çalıştı fakat bir sorun var. Rgb sürücülerin renk çıkışları birbirine paralel bağladığımdan aktif olan sürücünün çıkışını, pasif olan ve çıkışları paralel olarak birbirine bağlı olan 2' sürücü etkiliyor. Normalde atıyorum 1 sürücünün mavi yakması lazımken diğer pasip olan sürücüde elektrik olmamasına rağman çıkışlar paralel bağlı oda yeşil rengi yakıyor oluyor sana turkuaz bir renk bazan parlak yakıyor istenmeyen rengi bazen hiç yanmıyor vs vs. gibi karışık bir durum söz konusu. Diğer pasif kartın beslemesini tamamen röleden de devredene çıkarıp (ayrıca ır bağlantısınıda) denedim yine çıkışa etki ediyor ne yaptıysam bu etkileşme olayını hallledemedim. Yaşadığım sorun bu şimdi bu çıkışları her rgb kartın birbirimden bağımsız olması gerekiyor ama 1 veya 2 sürücü diye seçim yapınca her ikiside aynı ledi çalıştırdığından yine çıkışların birbirine bişekilde bağlı olması gerekiyor. Yani ilk etapta bir malzeme yada bir devre ile direk birbirine temaslarını yalıtmam, daha sonrada bu malzeme yada devrenin çıkışını birleştirmem gerekiyor. Maksat rgb kartların direkt olarak çıkışlarının birbiri ile irtibat kurmasını engellemek. Fakat şu an için aklıma bişey gelmedi. Sizlerden yardım bekliyorum. Teşekkürler.

merhabalar, hocam o kadar uzun yazmışsınız ki açıklama diyerek okudum,
öncelikle röle kontaklama süresi var 30ms civarında röleye göre değişir bu zaman içerisinde kaldığın yerden devam edebilmek zor zaten bu tür işlerde röle kullanmak mantıklı değil optokuplörlü bir transistör devresi yapabilirsin. bununla bu kadar uğraşacağına kendin yapsan daha kısa zamanda yaparsın diye düşünüyorum :)

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri