İndüksiyon ısıtıcı yaptım(ısınma sorunu)

Yunus_cü

Üye
İyi akşamlar yaptığım indüksiyon ısıtıcı projemde mosfesler ve mosfetlere bağladığım soğutucu aşırı ısınıyor sizce ne yapmam lazım daha büyük soğutucu taksam iş görürmü bu denli ısınması normalmi
15527680535154369208156439623033.jpg

Mosfet ne zaman isinir?

Bu devrede,

1 - mosfet lineer bolgede calistigi icin isinir.
2 - rezonans devresi ( is bobini ve paralelindeki kondansator ) dogru frekansta calismiyor

Tam konuya hakim degilim ama bu iste hesap yapmak gerekiyor birde mosfetleri osiloskopla izlemek lazim lineer bolgedemi calisiyor yoksa baska bir sorunmu var.

Kardeş anahtarlama frekansın ne? Mosfeti hangi entegre ile sürdün yada direk pwm ile mi sürdün? Şema atsana yardımcı olalım. Hangi mosfeti kullandın?

Osilatörünüzün frekansı ayarlanabilir ise frekansla oynayarak hangi frekansta daha fazla ısındığını görmeye çalışın.Mosfetlerin gatelerini susturarak yaltkan hale getiremezseniz mosfet aşırı ısınma yapabilir.Kolay gelsin.

Kardeş anahtarlama frekansın ne? Mosfeti hangi entegre ile sürdün yada direk pwm ile mi sürdün? Şema atsana yardımcı olalım. Hangi mosfeti kullandın?
irfz250n mosfet kullandım
Screenshot_20190311-192325_Chrome.jpg

Osilatörünüzün frekansı ayarlanabilir ise frekansla oynayarak hangi frekansta daha fazla ısındığını görmeye çalışın.Mosfetlerin gatelerini susturarak yaltkan hale getiremezseniz mosfet aşırı ısınma yapabilir.Kolay gelsin.
Hocam gatelerini susturmak terimini biraz açabilirmisiniz elktronik anlamda biraz bilgisizim o yüzden bir acemiyle konuşurmuş gibi konusun lutfen :) osilator ve sinyal jenaratörü okul labında var sadece ben devreyi 12V 5A trafo ile çalıştırdım osilatorü devreye nasıl bağlamam gerekir

Paylaştığın şemanın sürücü kısmına Flyback dönüştürücüsü için ZVS ('Zero Voltage Switching") sürücü deniyor. Yani sıfır gerilimle anahtarlama diye çevirebiliriz.

ZVS sürücünün benzetim programında çalışma şeklini buradan görebilirsiniz.

Benim önerim ilk önce LTSpice gibi bir benzetim programında devreyi kurup test etmenizdir. Bunun diğer devreden farkı kendi kendine salınıma giren ve otomatik olarak takılan bobin ve sığacın salınma frekansında çalışan bir sistem. Daha önceki örneklerdeki gibi salınım frekansını hesaplamak gerekmiyor.

Devrenin çalışmaması sanırım D3 ve D4 diyotları için normal diyot kullandığınız için olabilir.

1000WattInductionHeaterSchematic.jpg

Bunun yerine çok hızlı anahtarlama yapan diyotlardan kullanabilirsin.

Eğer okulda osiloskop ve sinyal üreteci varsa okulda yap. Hocandan yardım almanı tavsiye ederim.

Bu arada devreden yüksek akım geçiyor ve yüksek frekansta çalışıyor. Mosfetleri gümletebilirsin bile. Örneğin burada birisi gümletmiş.

MosfetOnFire.jpg

O nedenle dikkatli çalışmanı ve hocandan yardım almanı tavsiye ederim.

Burada da bir başka örnek var.

Isıtıcı elemanı soğutmak için su kullanmışlar. LTSpice ile benzetim sonuçları da buradan indirilebilir.

Son düzenleme:
Paylaştığın şemanın sürücü kısmına Flyback dönüştürücüsü için ZVS ('Zero Voltage Switching") sürücü deniyor. Yani sıfır gerilimle anahtarlama diye çevirebiliriz.

ZVS sürücünün benzetim programında çalışma şeklini buradan görebilirsiniz.

Benim önerim ilk önce LTSpice gibi bir benzetim programında devreyi kur, test et. Su tankı gibi enerji depolayan kısımda kullandığın ısıtıcı bobin ve paralel sığacın(burada 6 tane kullanılmış ve hava soğutma önerilmiş) değerlerini girerek salınım frekansında çalışıp çalışmadığını test et.

Devrenin çalışmaması sanırım D3 ve D4 diyotları için normal diyot kullandığın için olabilir.

1000WattInductionHeaterSchematic.jpg

Bunun yerine çok hızlı anahtarlama yapan diyotlardan kullanabilirsin.

Eğer okulda osiloskop ve sinyal üreteci varsa okulda yap. Hocandan yardım almanı tavsiye ederim.

Bu arada devreden yüksek akım geçiyor ve yüksek frekansta çalışıyor. Mosfetleri gümletebilirsin bile. Örneğin burada birisi gümletmiş.

MosfetOnFire.jpg

O nedenle dikkatli çalışmanı ve hocandan yardım almanı tavsiye ederim.
Hocam ltspice program kütüphanesinde iırfp250 mosfeti bulamadım

Burada var. Ayrıca gene sıfır gerilim anahtarlama yöntemiyle yapılmış başka bir örneğin LTSpice benzetim kütüğünü yukarıda paylaştım.

mosfetleri osiloskopla izlemek lazim lineer bolgedemi calisiyor yoksa baska bir sorunmu var.

Serkan bey rica etsem alıntı yaptığım kısmı biraz daha detaylandırırmısınız lütfen böyle bir indüksiyon devresinde osiloskop ile mosfetlerin liimitte çalışıp çalışmadığını görebilirmiyiz?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri