Kontrol Kalemi

Enerji Dağıtım Busbar Sistemleri

Enerji Dağıtım Busbar Sistemleri

  Bu tür busbar sistemleri, busbar gövdesi üzerine takılan akım alma çıkış kutuları ile enerji alınmasını sağlayan sistemlerdir. Bir güzergah boyunca yerleştirilen busbar sistemi üzerinden çıkış kutuları ile akım alınarak yükler yada dağıtım panoları beslenir.İki değişik tipte kullanılmaktadır.

  Busbar sisteminin modüler ek noktaları üzerinden akım alma çıkış kutuları ile enerji alınmasına olanak veren tipinde, busbar sisteminin enerjisi kesilerek ek civatası açılır. Busbar ek noktası çıkış kutusu takılmasına olanak veren özel yuvalara sahiptir. Ek noktasına 160 A. – 1000A. arasında akım alma kapasitesine sahip çıkış kutuları takılarak güvenli bir biçimde enerji alınır. Bu çıkış alma yönteminde sistemin enerjisinin kesilmesi, açılan civatanın çıkış kutusu monte edildikten sonra tekrar sıkılması gerekmektedir. Bu tür busbar sistemleri 800 – 6000 A. arası akım değerlerinde imal edilirler.

  dagitim_sistemi_bussbar

  Busbar sisteminin gövdesi üzerindeki akım alma pencereleri üzerinden akım alma çıkış kutuları ile enerji alınmasına olanak veren tipinde ise, busbar sisteminin enerjisinin kesilmesine gerek kalmadan çıkış pencerelerine 32 A.– 400 A.arasında akım alma kapasitesine sahip çıkış kutuları takılarak güvenli bir şekilde enerji alınır. Bu tip busbar öncelikle yüklerin yer değiştirebileceği, genişleyebileceği tesisler için düşünülmüştür. Fakat daha sonraları priz noktalarının sık olmasının getirdiği avantaj, fiziki boyutlarının küçük olması ve gerilim düşümlerinin mümkün olan en düşük seviyelerde tutulması nedenleri ile yüksek katlı binalarda dikey şaft enerji dağıtımında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu tür busbar sistemleri çeşitli boyutlardaki tesislerin ve yüksek yapıların gereksinimlerini karşlayabilmek için 40 A. ile 5000 A. arası akım değerlerinde imal edilirler. Busbar çıkış kutuları ise kullanım alanına göre A.O.sigortalı yada termik şalterli olarak imal edilirler

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ