KontrolKalemi.Com

Elektronik Cihazları Garanti Kapsamı Dışında Bırakan Şebeke Problemleri

İnsan hayatı için gerekli tüm teknolojilerin çalışabilmesi, iş hayatındaki tüm fonksiyonların ilerleyebilmesi, insanların haberleşebilmesi, aydınlanabilmesi ve daha birçok ihtiyacı için artık vazgeçilemez önemde olan elektrik hakkında ne kadar bilgimiz var?
Elektrik, belirli bir kaynaktan üretilerek, iletim ve dağıtım hatlarından evimize veya işyerimize kadar ulaşır. Bu seyahat esnasında birçok işlemden geçer ve yıldırım, yağışlı ve rüzgarlı havalar, uygulama hataları vb. birçok badire atlatır. Bunlardan bazıları da evimize ve işyerimize kadar ulaşarak cihazlarımızın zarar görmesine, bazen de yangınlara sebep olur.

Elektrikli ve elektronik üreticiler tam bu noktada yaşayabilecekleri sıkıntıları öngördüklerinden dolayı tüm Dünya’da geçerli olan ve azami garanti süresi dolmasa bile “şebeke kaynaklı problemler garanti kapsamı dışındadır” ibaresini ürettikleri cihazların garanti belgelerine bir muafiyet olarak yazmışlardır.

“Şebeke kaynaklı problemler garanti kapsamı dışındadır” ibaresinin anlamı şudur; size satışını yaptığımız cihaz, makine veya teçhizatın üretimden kaynaklı problemlerini (kullanıcı hatası yoksa) ücretsiz çözebiliriz. Fakat olası problemleriniz elektriğin yıldırım, trafo patlaması, nötr veya toprak hatlarına faz teması vb. istenmeyen zararlı veya aşırı gerilimler sebebiyle meydana gelirse, uğrayacağınız hasarı ücretsiz çözemeyiz

elektronik çöplüğü

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu konu ile ilgili elektrik dağıtım şirketlerine, hasarı oluşan tüketicinin, amortisman bedelleri düşerek zararını tazmin yükümlülüğü getirmiştir. Dağıtım şirketleri de olası zararlar için sigorta şirketlerine kendilerini sigortalatarak, bilinçli tüketiciye belirli yükümlülüklerini yerine getirmektedirler.

Burada en önemli konulardan biri hiç şüphesiz yaşanabilecek elektrik kontağı yangınlarında insan hayatı ve olası sağlık problemlerinde dağıtım şirketleri ve dolayısıyla sigorta şirketlerinin çaresizliğidir. Çünkü hiçbir tazminat insan hayatını veya sağlığını geri getiremeyecektir.

sebeke kaynakli sorunlar

Konu ile ilgili bir çalışma başlatan Trimbox; aşırı gerilim kaynaklı ya da bilinen adıyla şebeke kaynaklı yaşanabilecek muhtemel elektrik kontağı yangınlarını engelliyor ve bu konuda belirli dağıtım şirketlerinde ve sigorta şirketlerinde de pilot uygulamalara başlamış durumda.

Kısa zamanda alınan pozitif sonuçlara bakılırsa cihazların garanti belgelerinde yazan “şebeke kaynaklı problemler garanti kapsamı dışındadır” ibaresi tarihe karışacak.

Kaynak: Trimbox

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ