Kontrol Kalemi

Diferansiyel Koruma Nedir?

Diferansiyel Koruma Nedir?

  Elektrik enerjisi yaşamın yapı taşını oluşturmaktadı. Bir çok sistem elektrik enerjisine ihtiyaç duyor bu kadar önem arz eden bir sistemin sürekliliği çok önemlidir. Sürekliliğinin devamı için farklı yöntemler uygulanır bu yöntemlerden biride korumadır. Korunmasız bir sistem sağlıklı bir iletim gerçekleştiremez. Bu korumalar biride diferansiyel koruma yöntemidir.

  Diferansiyel Koruma Nedir?
  Diferansiyel koruma bir düğüm noktasına giren veya çıkan akımların geometrik (vektör) toplamının herhangi bir zamanda toplamının sıfıra eşit olması gerektiğini belirten Krichhoff yasalarına dayanmaktadır.

  Normal çalışma şartları elektiksel ekipmanın her iki tarafındanda her zaman aynı akım geçecektir. Herhangi bir iç arıza durumunda ise elektriksel ekipmanın iki tarafındaki akım değeri eşit olmayacakır.

  Dolayısıyla akım trafolarından alınan bilgilere göre korunan elemanın ucundaki röleler eğer arıza korunan bölge içerisinde olursa açma işlemi yaparken korunan alanın dışanda bir bölgede arıza olursa açma işlemi yapmayacaktır.

  Diferansiyel Koruma Rölesi Kullanım Yerleri

  Enerji sistemlerinde kullanılan iki sarımlı güç trafolarının,alternatör/trafo gruplarının ve oto trafolarının dâhili arızalara karşı korunmasında kullanılır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ