Kontrol Kalemi

Çocuklarımızın geleceğine etki eden Bilim ve Sanat Merkezleri hakkında neler biliyoruz?

Bilim ve Sanat Merkezleri üstün yetenekli olarak tanımlanan ve IQ testinden belli bir sınırın üzerinde puan alan öğrencilere, örgün eğitimin yanında destek eğitimi veren Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı resmi kurumlardır.

Peki Bilsem nedir? Bilim ve Sanat Merkezleri’nin kısaltılmış adıdır. Bilim ve Sanat Merkezleri bütün ülke çapında genellikle her ilde bir tane olacak şekilde örgütlenmiştir. Amaç gerçekten üstün yetenekli bireyleri küçük yaşlarda keşfedip, örgün eğitimlerinin yanında destek eğitimi vererek potansiyellerinin körelmesini engellemek ve kendilerini geliştirmelerine imkan tanımaktır.

Bu merkezlere hangi öğrenciler nasıl alınmaktadır diye soracak olursanız, bilim ve Sanat merkezlerine bireysel başvuru imkanı bulunmuyor. Çünkü ilkokul birinci, ikinci ya da üçüncü sınıflarda okuyan öğrenciler sınıf öğretmenleri aracılığı ile Bilsem’lere aday gösterilmektedir. Sınıf öğretmeni gözlemleri sonucunda müzik, resim ya da genel zihinsel yetenek alanda üstün yetenekli olduğunu düşündüğü öğrencilerini e-okul sistemi aracılığı ile Bilsem’e aday gösterir. Sınıf öğretmeni bir öğrencisini en fazla iki yetenek alanında, üstün yetenekli diye teklif edebilir. Daha sonra yapılan genel yetenek, özel yetenek ya da IQ testleri sonucunda öğrencinin bir Bilsem’e kayıt yaptırması sağlanır.

Bilim ve Sanat Merkezleri birer örgün eğitim kurumu yani okul değildirler. Buraya kayıt yaptıran öğrenciler, seçilip geldikleri okullarına devam ederler. Bu okullardan arta kalan zamanlarında, Bilsem’lerde haftanın bazı günlerinde farklı bir eğitim programına tabi tutulurlar. Bazen bilsem okulları diye bir tabir kullanılır, ancak bu yanlıştır. Bu ifade ile yine Bilim ve Sanat Merkezleri kast edilmektedir.

Bilim ve Sanat Merkezleri öğrencileri için beş aşamalı bir eğitim programı uygulamaktadırlar. Bu programların bütün aşamalarında, programların öğrenci merkezli, öğrencinin yaratıcılığını geliştirici yönde, problemlere farklı yaklaşım ve çözüm bulma becerilerini geliştirecek şekilde hazırlanmasına özen gösterilir.

Programların uygulanmasında örgün eğitimden farklı yöntem ve teknikler kullanılır, çünkü burada bireysel eğitim esas alınmaktadır. Öğrencilerin sınava hazırlanma ya da geçer not alma gibi endişeleri, amaçları yoktur. Daha ziyade süreç odaklı, proje geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılır. Burada uygulanan uyum programı, destek eğitimi programı, bireysel yetenekleri fark ettirme programı ve özel yetenekleri fark ettirme programının ardından proje üretimi/yönetimi programı gelmektedir. Yani son aşamada öğrencinin proje üretmesi hedeflenmektedir.

Nihai hedef, ülkemizdeki üstün yetenekli bireyleri zamanında keşfedip, yetiştirmek ve ülkemizin kalkınmasına, ülkemizde yeni mucitlerin yetişmesine ortam hazırlamaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ