Kontrol Kalemi

Cisco, nesnelerin internetini sahipleniyor

Cisco, nesnelerin internetini sahipleniyor
  İstanbul’da “Yarın burada başlıyor” sloganıyla kapsamlı bir etkinlik gerçekleştiren Cisco, kuruluşunun 30. yılını kutlarken nesnelerin internetinin şekillendireceği dünyayı da anlattı.
  Internet of Things, Türkçe’de yerleşmeye başlayan karşılığıyla Nesnelerin İnterneti.

  Cisco’nun daha kapsamlı bir dünyayı işaret ederek “Her Şeyin İnterneti” olarak tanımladığı Internet of Things dünyasına yönelik etkinliklerin sayısı giderek artıyor.
  Dün, 30. yaşını kutlayan Cisco, İstanbul’da Cisco Connect Türkiye 2014 başlığıyla özel bir etkinlik gerçekleştirdi. Intel’in ana sponsorluğunda, Netaş’ın platin, Biltam ve Sekom’un altın sponsorluklarında düzenlenen etkinlikte Cisco Global’in üst düzey yöneticileri de yerini aldı.

  Etkinlik kapsamında düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Cisco Global Başkanı & Operasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (COO) Gary Moore, nesnelerin internetinin iş inovasyonu, üretkenlik ve müşeri etkileşiminin yeni belirleyicisi olacağına dikkat çekti.

  Nesnelerin interneti ile yaşanacak dönüşüme dair öngörülerini de paylaşan Moore, görüşlerini ve Cisco’nun rolünü şu başlıklar altında topladı;

  • Teknolojinin geleceği, piyasadaki dönüşüm veya endüstrinin dönüm noktalarıyla şekilleniyor.

  Cisco’nun uzun süreli başarısının ardında, müşterileri ile iş ortaklarına sunduğu değer katan ürünleri, çözümleri ve hizmetleriyle piyasadaki dönüşümleri yakalama yeteneği yer alıyor. Her Şeyin İnterneti, günümüzde önümüze çıkan pazardaki en önemli dönüşüm. Günümüzün fiziksel dünyasındaki nesnelerin yüzde 99’undan fazlası birbirlerine bağlı değil. Bağlı olmayanlar bağlandığında nelerin mümkün olacağını hayal edin.

  • Ağlar; Her Şeyin İnterneti’nin merkezinde bulunuyor ve zeki bağlantıların yaratılmasında kilit rol üstleniyor.

  Otuz yıldır, müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve paydaşlarımıza her zaman daha iyisini sunduğumuz gibi bu dönüşümü de yakalayarak, müşterilerimizin iş hayatlarında karşılarına çıkan sorunları çözmeye ve dönüşümlerini sürdürmelerine yardımcı olmaya devam edeceğiz.

  • Cisco, Her Şeyin İnterneti’ni sahiplenecek ve gerçeğe dönüştürecek akıllı ağ uzmanlığına sahip olan tek şirket.

  Akıllı ağ bağlantılarının şimdiye kadar olmadığı şekilde daha da amacına uygun ve değerli kılınması için insanlar, veri, süreçler ve nesnelerin birbirine bağlandığı; tamamen dijitalleşmiş altyapıya sahip yeni internet dönemini yaşıyoruz; yani “ağlar ve bilgisayar altyapıları bir hale geldi.”

  • Bugün Nesnelerin İnterneti (IoT) döneminden, nesnelerin içerik farkındalığı, artırılmış işlemci gücü ve daha fazla hissetme yeteneği kazandığı Her Şeyin İnterneti (IoE) dönemine geçiyoruz.

  İnsanlar ile bilgiyi harmanladığınızda; eşsiz fırsatlar yaratan, nesnelere can veren milyarlarca, hatta trilyonlarca bağlantının olduğu ağların ağını elde edeceksiniz. Önümüzdeki 10 yılda Her Şeyin İnterneti, dünya çapındaki işletmeler ve hükümetler için 19 trilyon dolarlık fırsat sunuyor.

  Cisco Global Başkanı & Operasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (COO) Gary Moore

  Cisco Global Başkanı & Operasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi (COO) Gary Moore

   

  Cisco’nun tahminlerine göre, önümüzdeki 10 yıl içinde, bugün bağlantısız olan nesneler, insanlar, işlemler ve veriyi bağlayan kamu ve özel sektör kurumları, Her Şeyin İnterneti’nin getirdiği tasarruf, yeni gelirler, artan çalışan verimliliği ve ölçülebilir vatandaş deneyiminin faydalarını görecek. İş dünyası liderleri, şimdiden Her Şeyin İnterneti’nin hayata geçirilebilmesi için gereken altyapı ve kültürel koşulları belirlemeye başlamalı.

  “Cisco Türkiye 650 kişilik bir ekosistemi ve 3 binden fazla uzmanı temsil ediyor”

  Basın toplantısında bir konuşma yapan Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım ise şunları söyledi: “Cisco’nun Türkiye’nin yerli kuruluşları ve kamu kurumlarıyla işbirliğine olan bağlılığı, bilgi ve iletişim teknolojileri, kritik ulusal altyapılar, sağlık, finans ve servis sağlayıcı piyasalarındaki gelişimi hızlandırmaya yardım edecek.”

  Bugün Cisco’nun sayıları artmaya devam eden çalışanları ile iş ortaklarından oluşan 650 kişilik bir ekosistemi ve 3 binden fazla Cisco Sertifikalı İnternet Uzmanı bulunuyor. Türkiye’nin hedeflerine paralel olarak çalışmalarını sürdüren Cisco, her geçen gün işgücüne katılan vatandaşlar için daha fazla iş fırsatı yaratmayı hedefliyor.

  Cisco Networking Academy bugüne kadar 41 bin kişiye ulaştı

  2013 yılında IDC’nin Türkiye özelinde hazırladığı bir rapor, Türkiye’nin 37 bin ağ uzmanı açığıyla, ihtiyaç duyulan ağ kurulum vasfının yüzde 37.8 altında olduğunu ortaya koydu.

  Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile farklı eğitimler yürüten Cisco, yerel pazardaki artan ağ uzmanlığı ihtiyacını karşılamak üzere küresel ağ kurulumu uzmanlığı ve bilgi birikimini aktarıyor.

  Türkiye’de 16’ncı yılını kutlayan Cisco Networking Academy’de bu yıl, 136’dan fazla eğitim kurumunda 5 bin 800’den fazla öğrenci eğitim aldı. Cisco Networking Academy, Türkiye’de lider yükseköğrenim enstitüleri, meslek liseleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla kurduğu iş ortaklıklarıyla yetişmiş işgücünün oluşturulması için çalışmalarını sürdürüyor.

  Program, Türkiye’de uygulanmaya başladığından bu yana 41 binden fazla kişiye ulaştı. İşgücüne yeniden katılmak isteyen ancak devlet hizmetlerinden yeteri kadar yararlanamayan kişiler, mahkumlar ve öğrenciler gibi; her yaştan ve ekonomik durumdan katılımcının yer aldığı programa katılan kadınların oranı, programa dünya çapında kadınların ortalama katılım oranı olan yüzde 27’nin üzerinde gerçekleşti.

  “Akıllı Şehirler su tüketimini yüzde 50, trafiği yüzde 30 azalttı”

  Cisco, sürdürülebilirliği destekleyen ve Wi-Fi ağları ile fiber optik altyapıların gücünü vatandaşlar ile işletmelerin günlük hayatlarına sokan Akıllı Şehirler’de de büyük bir artış gözlemliyor.

  Cenk Kıvılcım, bu konuyla ilgili olarak; “Türkiye’deki şehirler de Akıllı Şehir planlamasını hayata geçirme konusunda artan bir baskıyla karşı karşıya. Cisco olarak bakanlıklar ve işletmelerle yakın temasta bulunarak bu vizyonu destekleme hedefiyle çalışıyoruz. Buradaki en büyük amaç Türkiye’deki tüm şehirleri, aralarında eğitim, sağlık, enerji, güvenlik ve ulaşımın da bulunduğu her alanda etki yaratan, dinleyen, öğrenen ve günlük ihtiyaçlara yanıt veren hale getirmek. Her Şeyin İnterneti’nin şehirler üzerindeki etkisi sadece teoride kalmıyor. Günümüzde hayata geçirilen Akıllı Şehirler şimdiden su tüketimini yüzde 50 düşürdü, enerji tasarrufunu yüzde 30’a çıkardı ve trafiği yüzde 30 azalttı.”

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ