Kontrol Kalemi

Borusan EnBW RES Yatırımları Artıyor

Borusan EnBW RES Yatırımları Artıyor

  Borusan EnBW Enerji, dünyanın en önemli rüzgar türbini üreticilerinden Vestas ile 4 adet Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve bir kapasite artışı için türbin tedarik ve bakım sözleşmesi imzaladı.
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin, Baden Württemberg Eyaleti Bakanı Bilkay Öney, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Eberhard Pohl, Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürü Metin Pehlivan, Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, EnBW A.G. CEO’su Dr. Frank Mastiaux ve Borusan EnBW Genel Müdürü Mehmet Acarla’nın katılımıyla imza töreni,  Çırağan Sarayı’nda gerçekleşti.

  Anlaşma, Borusan EnBW Enerji’nin Mut RES (Mersin/Karaman), Fuatres RES (Kemalpaşa, İzmir), Harmanlık RES (Karacabey, Bursa), Koru RES (Lapseki, Çanakkale) kurulumu ve Bandırma RES (Bandırma, Balıkesir) kapasite artışı ile beraber 207 MW’lık kurulu gücü kapsıyor.

  [lightbox thumb=”https://www.kontrolkalemi.com/wp-content/uploads/2014/04/vestas-borusan-enbw-res.jpg”]
  Borusan’ın sürdürülebilir kalkınmaya yatırım yaptığını ifade eden Borusan Holding CEO’su Agah Uğur şunları dile getirdi:

  “Sürdürülebilirlik, Borusan için sadece içinde yaşadığımız anı değil, geleceğimizi de belirleyen; duyarlılıkların ötesinde bir başarı faktörü. Bu öngörü ve hassasiyetle enerji sektörüne uzun vadeli yatırım yapıyoruz. Avrupa’nın en büyük karasal rüzgar enerjisi santrallerinden birini oluşturmak anlamına gelen bu yatırım da enerji sektöründe güçlü bir oyuncu olmak için gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizden biri. Borusan EnBW Enerji’nin attığı bu adımı, Türkiye’nin zengin yenilenebilir enerji kaynaklarının yaşamımızda, ülke ekonomimizde hak ettiği rolü üstlenmesi açısından bir dönüm noktası olarak görüyorum.”
  Almanya ve Avrupa’nın lider enerji şirketlerinden EnBW A.G. CEO’su Dr. Frank Mastiaux ise Türkiye yenilenebilir enerji pazarındaki yüksek potansiyeli görerek Borusan ile ortaklık kurduklarına dikkat çekti ve sektördeki hedeflerini şöyle açıkladı:

  “Türkiye pazarında 2013 yıl sonu itibariyle 245 TWh olarak gerçekleşen elektrik talebinin 2023 yılına kadar yaklaşık iki katına çıkacağı öngörülüyor. Bu rakam Türkiye’yi Avrupa’da elektrik tüketimi açısından ön sıralara taşıyacaktır. Borusan ortaklığımızla bu hızla büyüyen enerji gereksinimine sürdürülebilir kaynaklar ağırlıklı olmak üzere bir yanıt vermek üzere yatırım yapıyoruz. Borusan EnBW Enerji şirketimizin ivmesi ve başarısının, Türkiye ekonomisinin güçlenmesinde değerli bir rol oynayacağına inanıyorum.”

  Portföylerinin %62’sini rüzgar enerjisinin oluşturduğunu söyleyen Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla da şöyle konuştu:

  “Toplam 207 MW’lık bu atılımımız Avrupa’nın en büyük karasal, rüzgar enerjisi yatırımlarından biri olacak. 2007 yılında giriş yaptığımız enerji sektöründe bugüne kadar 460 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik. 2015 yılında tamamlayacağımız ve bizi Türkiye’nin lider rüzgar enerjisi şirketi haline getirecek bu yatırımımızın toplam tutarı ise, 300 milyon doların üzerindedir. 2020 yılında ağırlığı yenilenebilir olmak üzere 2.000 MW’lık üretim potansiyeline sahip bir portföye ulaşma hedefimizle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

  Türkiye ve Almanya arasında enerji yatırımları için ekonomik ve siyasi platform güçleniyor

  Borusan EnBW Enerji ve Vestas türbin tedarik ve bakım anlaşması imza töreninde konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin şunları dile getirdi: “Başta rüzgar olmak üzere yenilenebilir yatırım kaynaklarına yapılan yatırımlar önem teşkil ediyor. Bakanlığımız da bu alana büyük önem veriyor. Borusan EnBW Enerji şimdiye dek yaptığı yatırımlar ve kullandığı ileri teknolojiyle rüştünü ispat etmiş bir kurum. Enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlayacak bu anlaşmadan büyük memnuniyet duyuyoruz”.

  Törene katılan Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Eberhard Pohl ise “Türkiye ve Almanya arasında ekonomik ve siyasi işbirliği her geçen gün gelişiyor. Enerji sektörü de iki ülkenin karşılıklı fayda sağladıkları bir alan. Bu kapsamda işbirliklerine yeni birinin daha katılmasından mutluluk duyuyoruz. Yapılan bu yatırımın sadece şirketlerimize değil, Türkiye’ye de büyük katma değer sağlayacağından eminim” dedi.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ