Kontrol Kalemi

ABB Kablosuz Ev Otomasyonu Çözümü Sunuyor

Free@home®’un yeni kablosuz kontrol özelliği, -bir renovasyon çözümü ya da kablolu akıllı ev sisteminin genişletilmesi için- 60’tan fazla fonksiyonu kontrol edebiliyor.

Güç ve otomasyon alanında dünya lideri olan ABB; Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen dünyanın en büyük bina teknolojileri ve aydınlatma fuarında kablosuz ev otomasyonu çözümünü tanıttı.  Kısa sürede büyük bir başarı elde eden Free@home® sistemine dayalı olarak oluşturulan kablosuz çözüm, evlere ekstra kablo döşenmesi ihtiyacı olmadan en yeni akıllı ev fonksiyonelliğine erişim sunuyor.

Çözüm, tipik bir akıllı ev ortamında aydınlatma, ısıtma, panjur kontrolü ve interkom sistemi dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamaların kontrol edilmesi için benzersiz bir imkan sağlıyor.  Sistem, ağın genişletilmesi için cihazları bir araya bağlayan bir örgüsel ağa adapte edilen 2,4 GHz frekans haberleşme protokolüne dayanıyor.   AES 128 şifreleme standardı sunan free@home kablosuz hizmeti, bağımsız bir çözüm olarak ya da free@home® hizmetinin kablolu sürümünün bir uzantısı olarak kullanılabiliyor.

ABB, 2014 yılında Nesnelerin, Hizmetlerin ve Kişilerin İnterneti tarafından sunulan imkanları insanların evlerine getirerek tesisatçılar için ev otomasyonu sunmayı kolaylaştırmak amacıyla free@home® sistemini sundu. Sistem; akıllı bir telefon/tablet ya da kişisel bir bilgisayar aracılığıyla kullanıcıların seçtiği ev ortamını yaratmak için çoklu fonksiyonların yönetilmesini basitleştiriyor.  Geçtiğimiz yılda ABB, hizmetine ses kontrolünü ekledi ve bu en son gelişme ile kiracılar da dahil olmak üzere daha fazla kullanıcı için akıllı ev teknolojisine erişim imkanı tanıyor.

Tarak Mehta şöyle konuştu: “Araştırma ve geliştirme mühendislerinden oluşan ekibimiz, Nesnelerin, Hizmetlerin ve Kişilerin İnternetinin insanların evlerine sunabilecekleri şeylerin sınırlarını zorlamaya devam ediyor.  2014 yılında Bina Teknolojileri ve Aydınlatma fuarında tanıtılan akıllı ev çözümümüzü geliştirmeye devam ediyoruz.  Yeni çözüme gösterilen talep, beklentilerimizi aştı. Geçtiğimiz yıl, sistemimize ses kontrolü fonksiyonunu ekledik ve bu en son gelişme bize daha da büyük bir pazarın kapısını açtı.
Dijital araştırma şirketi BI Intelligence’ in raporuna göre, akıllı ev cihazları piyasası 2014 yılında 61 milyar $’ın üzerindeydi ve 2019 yılına kadar yaklaşık %50 yıllık büyüme oranı göstererek 490 milyar $’a yükselmesi bekleniyor.

Ev otomasyon çözümü; Almanya, Hollanda ve Avusturya’da Busch-Jaeger markası adı altında ve dünya çapındaki bütün diğer pazarlarda ABB markasıyla satılıyor.  Kablosuz sistem, Orta Avrupa da Ekim 2016’dan itibaren piyasada olacak.

ABB’nin Next Level stratejisinin bir parçası olarak şirket, Nesnelerin, Hizmetlerin ve Kişilerin İnterneti aracılığıyla evlerde daha fazla otomasyon potansiyelinin yolunu açan ürün yenilikçiliği sayesinde büyüme elde ediyor.  Şirket, akıllı çözümlerin uygulanmasıyla kişilerin evlerinde konforu, verimliliği ve güvenliği artırmayı amaçlıyor.

Bilgi için:
Ülke Kurumsal İletişim Departmanı:
ABB Türkiye
Contact center: 0850 333 111 222
Contact.center@tr.abb.com

Exit mobile version