Kontrol Kalemi

10. Uluslararası Robot Yarışması

Uluslararası Robot yarışmasının sevimli maskotu Ahican bu yıl Gaziantepte olacak. 2007 yılında ilki yapılan ve her sene düzenli olarak organize edilen uluslar arası robot yarışmasının, onuncusu 11-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında Gaziantep Şahinbey Spor Salonunda gerçekleştirilecek. Onuncu Uluslararası Robot Yarışmasının Teması “Gaziantep Zeugma-Belkıs” sloganı ise “Ahican Zeugma-Belkıs Antik Kentinde” olarak belirlenmiştir.

 

 

Yarışmanın Maskotu Ahican

2007 yılında ilki yapılan ve her sene düzenli olarak organize edilen uluslar arası robot yarışmasının, onuncusu 11-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında Gaziantep Şahinbey Spor Salonunda gerçekleştirilecek. Onuncu Uluslararası Robot Yarışmasının Teması “Gaziantep Zeugma-Belkıs” sloganı ise “Ahican Zeugma-Belkıs Antik Kentinde” olarak belirlenmiştir.

Ülkemizde meslekî ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, orta ve yükseköğretim seviyesindeki meslekî ve teknik eğitim öğrencilerinin bilgi ve becerilerini kullanan, girişimci bilimsel düşünen, rekabet edebilme bilincine sahip bireyler olarak yetiştirilmesi, bilgi ve deneyim paylaşımı yapmaları için ortam hazırlanması, toplumda mesleki ve teknik eğitim konusunda farkındalık oluşturulması, endüstriyel otomasyon alanında ve robot teknolojileri konusunda çalışmaların tanıtımının yapılması ve sergilenmesi hedefleriyle her yıl lise ve üniversite öğrencilerinin katılımlarıyla uluslararası robot yarışmaları düzenlenmektedir.

7 (yedi) farklı kategoride gerçekleştirilecek olan yarışmada Lise veya üniversite öğrencileri kendi okul/kurumları adına yarışmaya katılacaklardır.

Kategoriler

Yarışmanın kayıt işlemleri ve kayıt düzeltmeleri, 29 Şubat-29 Nisan 2016 tarihleri arasında Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğününhttp://mtegm.meb.gov.tr ve http://robot.meb.gov.tr adreslerinde yayınlanacak olan başvuru formunun elektronik ortamda doldurulmasıyla gerçekleştirilecektir.

Yarışma Kategorileri ile İlgili Dökümanlar

Önceki Senelerde Yarışma Temaları

2007 yılında ilk kez düzenlenen yarışmada bir tema belirlenmemiş, ancak sonraki yıllarda düzenlenen uluslararası robot yarışmalarında aşağıdaki temalar belirlenmiştir.

2008 yılında Robotlarla İstanbul’un Fethi

2009 yılında Dünyamızı Ağaçlandıralım

2010 yılında Türkiye-Japonya Dostluk Köprüsü

2011 yılında Robotlar arası Bayrak yarışı

2012 yılında Deprem Yaraların Robotlar Sarıyor

2013 yılında Ahican Keşifte

2014 yılında Tarihi İpek Yolu

2015 yılında Çanakkale Zaferinin 100. Yılı

Exit mobile version