Yüksek Gerilim Hakkında Tüm Bilgiler Buraya

teşekkürler kardeş emeğine sağlık

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
öncelikle tüm paylaşımlar için teşekkürler
tüm og konularını gezdim ama og devre eleman sembolleri ile igili bir şey bulamadım bana bu konu ile ilgili yardım edebilirmisiniz
teşekkürler.

öncelikle tüm paylaşımlar için teşekkürler
tüm og konularını gezdim ama og devre eleman sembolleri ile igili bir şey bulamadım bana bu konu ile ilgili yardım edebilirmisiniz
teşekkürler.

Ekteki belgeyi inceleyin.

Ekli dosyalar

• OrtaGerilim_Elektrik_Sembolleri.rar
    38.7 KB · Görüntüleme: 288
hocam beni yanlış anladınız galiba...en basitinden şöyle izah etmeye çalışayım: her faz için iki güç kablosu değil bahsettiğim...her faz için tek güç kablosu var ama iki tane faz taşınıyor...sizin bahsettiğinizden bilgim var...kayıpları azaltmak ve enerjinin akım istikrarı v.b....saygılar hayırlı işler...

Büyükşehir Belediyesinin yapmaya çalıştığı Hafif raylı sistemin enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılıyor tabi DC ye dönüştürüldükten sonra

bilgi için tşkr.ler

bir sorum olacak ülkemizde iletim hatlarındaki
faz-nötr ,faz toprak,faz -faz ve yıldırım arızaları neden oluşur ve oluşmasını engellemek için neler yapılır
yanıtlarsanız sevinirim
tşkler

Faz-nötr faz-faz faz-toprak arızalarıda izalasyonun bozuklugundan dogan nedenlerden kaynaklanır Eskime sıcaklık Aşırı gerilim ve dış etkiler dedigimiz yıldırım vs vs . yıldırım bulut ile toprak arasındaki elektron alışverişinden meydana gelir bunları engelemek icin yani asgariye indirmk icin daha dogrusu Trafo merkezindeqi techizatları korumak maksadıyla koruma teli ark boynuzu Parafudr gibi techizatlar bulunur .

S.a bu sorunu cvp bılen kısı veya kısıler varmıı =;*??? ( akım olcu trafolarında sekonder ucu neden kısa devre edılır.. Elektrıksel ıfadelerle bunn cvp blen varsa yazsınnn lutfennn

1-Sekonder akımın meydana getirdigi zıt magnetik akı ortadan kalkar. 2-Primerden gecen akım baglı olarak nüvedeki magnetik akı önemli ölcüde artar . 3-Sekonder uclarda fazla bir gerilim indüklenir. 4-Transformatörün nüvesi ısınır. 5-Nüvenin ısınması sargı izolasyonlarını bozar. 6-Nüve aşırı ısınarak belki bir daha doğru calısmayacak sekilde manyetik özellikleri değişebilir. 7-Bağlı bulundugu faz geriliminde düşme görülür . 8-Yağlı tiplerde yağ ısınır . 9-Tranformatör hasar görür. [PATLAR] ßom ;) Akım transformatörlerinde bunların meydana gelmemesi için ; Akım tranformatörlerinin , seoknder sagı ucları kesinlikle kısa devre yapılır .

hocam anlattığım direk budur...

İnanırmısın kardes su resime yarım saat baktım ama bu direk ne iş icin kullanılıyor hala anlamadım entelesan :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
burçin ağabey paylaşımlarınız içim çok teşekkür ederim şimdilik göz geçirerek sayfayı kapatıyrum ama en yakın zamanda tek tek okuyacağım bunları benim gibi yeni yetişen gençlere faydalı özet bilgiler sunmuşsun sağol

• Cumhuriyet düşünce serbestliği taraftarıdır. Samimî ve meşru olmak şartiyle her fikre hürmet ederiz. Her kanaat bizce muhteremdir. Yalnız muarızlarımızın insaflı olması lâzımdır. 1923 (Atatürk'ün S.D. III, S. 71)

hocam eline sağlık bewlki vardır burada ama göremedim og trafolarda sigorta seçmini nasıl yapacağız örnek 50 kva trafoya kaç amper sigorta takmalıyız

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri