Yüksek Gerilim Hakkında Tüm Bilgiler Buraya

ENERJİ İLETİM HATLARININ MEKANİK ÖZELLİKLERİ

Yüksek Gerilim Enerji İletim Hatları Direkleri ve Donanımları

Direkler:

Yüksek gerilim elektrik enerjisinin üretildiği yerden tüketim merkezlerine iletilmesi için hava hatları kullanılır. İletim hatlarında kullanılan ve iletkenleri birbirinden belirli uzaklıkta havada tutmaya yarayan ve hat boyunca uygun aralık ve yükseklikte yerleştirilen Şebeke donanımına direk denir.

Yüksek Gerilim Çelik Konstrüksiyonlu Direklerin Sınıflandırılması:

1- Tiplerine Göre Direkler
a-Çatal tipi direkler
b-Kule tipi direkler
2- Devre Sayısına Göre Direkler
a-Tek devreli direkler
b-Çok devreli direkler
3- Pozisyonlarına Göre Direkler
a-Hat başı direkleri
b-Hat sonu direkleri
c-Köşe (zaviye) direkleri
4- Görevlerine Göre Direkler
a-Taşıyıcı direkler
b-Durdurucu direkler
c-Transpozisyon direkler

Direk Donanımlarında Yer Alan Malzemeler

1-İzolatörler
E.H.İ ’da kullanılan iletkenlerin direklere tespit edilmesi, şalt sahaları ve dağıtım merkezlerinde baraları toprak ile diğer iletkenlere karşı izole etmeye yarayan şebeke malzemelerine izolatör denir.

İzolatörlerin Sınıflandırılması

1- Yapıldıkları malzemeye göre izolatör çeşitleri
a-Porselen izolatörler
b-Cam izolatörler
c-Epoksi reçine izolatörler
2- Kullanım yerlerine göre izolatör çeşitleri
a-Dahili tip izolatörler
b-Harici tip izolatörler
3- Tiplerine göre izolatör çeşitleri
a-Mesnet tipi izolatörler
b-Zincir tipi izolatörler
c-Geçit tipi izolatörler

2-Koruma (Toprak) Telleri
E.İ.H ‘nın başlangıç ve bitimindeki trafo merkezlerinin şalt sahaları topraklama sistemine bağlı olup, galvanizli çelik örgülü iletkenlerden yapılır. E.İ.H’ na düşecek yıldırımların deşarjlarını sağlar.
Koruma telleri hatların üstünde, direklerin kulelerine irtibatlandırılarak, elektriki temaslı tesis edilirler.

3-Topraklama Elektrotları
Direklerin ayaklarına genelde galvanizli çelik köşebentlerden seçilen topraklama elektrotları bağlanır.

4-Damper (Titreşim amortisörü)
İletkenlerin direk izolatörlerine bağlantıları askı veya gergi klempleriyle yapılır. Damper bu klemplerin önüne ve arkasına 1,5 damper boyu açıklıkla tutturulur. E.İ.H.’ nın rüzgarlardan ve dinamik kuvvetlerden dolayı meydana gelen düşey salınımlarını sönümler.

5-Camper
E.İ.H.’ nın durdurucu ve köşede durdurucu direklerinde aynı faza ait iletkenleri, izolatörlerin uç kısımlarından birbirine irtibatlandırmaya yarayan iletkenlere camper denir.

6-Ark Boynuzları
Yıldırım düşmesi ve sistem arızalarından dolayı meydana gelen gerilim yükselmelerinde, yüksek enerjili bir ark’ın belli bir noktada oluşmasını temin etmek ve toprağa akmasını sağlamak için kullanılır.

7-İletkenler
E.İ.H.’da kullanılan iletkenler iletilecek güce ve iletim gerilimine göre seçilir
a-Masif İletkenler.
b-Masif Örgülü İletkenler.
c-Demet İletkenler.

8-İkaz Küreleri
Yüksek gerilimli E.İ.H.’nın uçak, helikopter gibi hava taşıtları tarafından (çıplak göz veya radarda) görülebilecek şekilde işaretlenmesi için kullanılan alüminyumdan imal edilmiş kırmızı-beyaz renklerde anodik film kaplı, iki parçalı yaklaşık 4kg ağırlığında küredir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
BuRçin. ' Alıntı:
İç Aşırı Gerilim (Manevra gerilimi)
Açma-kapama manevraları, faz-toprak kısa devreleri ve rezonans olaylarında meydana gelen gerilimlere denir.
Sayın BuRçin.

Buradaki önemli bir hatayı düzeltmek isterim Toprak faz kısadevresi gerilimi yükseltmez.Çünkü endüktif bir yük gibi davranır sisteme ve dolayısıyla gerilim düşer.Faz toprak kısadevresi sistemden aşırı akım çeker.uygulamalarda da görürüz hep.

Böyle bir paylaşımı yaynlayıp emek verdiğiniz için teşekkürler.

sn. projessor
Düzeltmeniz için teşekkür ederim konuyu güzel irdelemişsiniz tebrikler...

Fakat Bir fazlı toprak kısa devreleri,beslendiği trafonun sargılarından dolayı fazlarda kısa süreli gerilim yükselmesine sebep olur.Bu gerilim yükselmeside kısa süreli olsa dahi izolasyonu bozabilecek etkenlerden biri olarak görülür...

Kolay gelsin
Saygılarımla...

Son düzenleme:
sayın BuRçin.
yıldız sistemlerde kısa süreli gerilim yükselmesi işi doğrudur.
üçgen sistemlerde bir faz toprak temasında vektör olarak sistem iki faza kalacagındanda
kök 3 katı gerilim yükselerek tüm bulduğu zayıf noktalardan kapasitif akım girerek sisteme
büyük hasarlar vermektedir. iş yıldız da biraz kolayda üçgende bu iş baya zor. Bir keresinde
yalıtılmış üçgen sistemin bir fazını toprak a yatırmıştık (tüm sistemin kapasitif akım taini için )
sistemde bulunan motor ve trafolar hiç birşey olmamış gibi çalışmalarına devam etmişlerdi teorik olarakda bu iş böyleydi pratik olarakda denemiş olduk.
ELİNİZE SAĞLIK ÇOK GÜZEL BİR ÇALIŞMA YAPMIŞSINIZ.

burçin kardeşim gerçekten güzel bir ürün sunmuş ve emek harcamışsın lakin kesicelerde ki yıllık bkımlar ve özellikle diyafram ve conta gibi arızalarda nasıl davranılacağını neler yapılacağını yazmamışsın.lütfen yardımlarınızı bekliyoruz.

kumruveyagmur ' Alıntı:
burçin kardeşim gerçekten güzel bir ürün sunmuş ve emek harcamışsın lakin kesicelerde ki yıllık bkımlar ve özellikle diyafram ve conta gibi arızalarda nasıl davranılacağını neler yapılacağını yazmamışsın.lütfen yardımlarınızı bekliyoruz.

sn. kumruveyagmur

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim conta değişimi ve Bakım hakkında forumda bir çok yazı mevcut, inceledikten sonra başka öğrenmek istedğiniz bir konu olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Kolay Gelsin
Saygılarımla...

Enterkonnekte sistem haritası çok güzel ve faydalı. acaba İstanbul için trafo merkezlerini gösterir güncel bir harita sizde veya elektrik kurumlarında bulunurmu?

çok ama çok teşekkür ederim. mesleğe yeni başlayan ve genç arkadaşlar için yaptığınız bu iyiliğin karşılığı umarım size misli olarak döner. çalışmalarınızın devam etmesi dileğiyle.

Merhaba sitenizi bu akşam tamamen bir tesadüf üzerine keşfettim , hemen üye oldum ve inanın yarın sınavım olmasına rağmen gecenin birinde hala kopamıyorum...Bulgaristan'da Elk.Müh. yüksekgerilim bölümü öğrencisiyim , sitenizdeki olağan üstü kaynaklar için size şimdiden teşekkür ederim.. hakim olmakta zorlandığım bir çok konunun türkçesini paylaşmışsınız , artık kendimi sayenizde yalnız hissetmiyorum...Sofyadan sevgiler....Kenan Hatipoğlu

og hatlarında kullanılan ayırıcı ve kesicilerin ne işe yaradıgı ve arasındaki fark hakkında bilgilendirebilrmisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri