Güneş panelli uzaktan kumandalı araba yapımı

shadowcand

Üye
Merhaba,
elektrik müh. 3. sınıf öğrencisiyim ve bi dersin projesi olarak güneş enerjisiyle çalışacak uzaktan kumandalı araba yapılması isteniyor.Arabayı alıp pil kısmını söküp ona göre güç devrelerini kurmamız gerekiyor.Ama tam olarak nereden başlayacağımızı ve ne yapacağımızı bilmiyoruz. Mesela güneş paneli ve araba seçimi nasıl olmalı, hangi devreler yapılmalı? Yardımcı olursanız sevinirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu bahsettiğiniz araba küçük oyuncak arabamı olacak yoksa içine oturulacak kadar büyükmü olacak ?

O zaman işiniz çok zor sayılmaz.
Oyuncakcılarda satılan uzaktan kumandalı, pilli arabalar var. Onlardan bir tane alıp, üzerine pilleri şarz edecek kapasitede küçük bir güneş paneli koyarsanız ve pilleride şarz edilen pil kullanırsanız olur. Mevcut kumandayı kullanabilirsiniz.

Fakat pil şarz devresi olmayacak projede. Ayrıca dc/dc güç devresi kurulacak sanırım. Kumanda kısmı da evet haklısınız mevcut olanı kullanabiliriz.

Dc/dc konvertör devresinde fazla birşey diyemeceğim, beni aşan bir konu.
Elektronikçi arkadaşlar belki yardımcı olabilirler. Size kolay gelsin. Başarılar.

Teşekkür ederim. Bu konuda elektronikçi arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

yardımcı olabilecek yok mu acaba ?

O zaman işiniz çok zor sayılmaz.
Oyuncakcılarda satılan uzaktan kumandalı, pilli arabalar var. Onlardan bir tane alıp, üzerine pilleri şarz edecek kapasitede küçük bir güneş paneli koyarsanız ve pilleride şarz edilen pil kullanırsanız olur. Mevcut kumandayı kullanabilirsiniz.

benim de buna benzer bir proje yapmam lazım belki siz bana da yardımcı olabilirsinz.
bahsettiğiniz gibi bir oyuncak arabam var fakat dediklerinizi biraz daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?
pilleri şarz edecek güneş panelini nasıl kurabilirim ve bu güneş panelini nereden bulabilirim.lütfen yardıma çok ihtiyacım var.çok az zamanım var.

benim de buna benzer bir proje yapmam lazım belki siz bana da yardımcı olabilirsinz.
bahsettiğiniz gibi bir oyuncak arabam var fakat dediklerinizi biraz daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?
pilleri şarz edecek güneş panelini nasıl kurabilirim ve bu güneş panelini nereden bulabilirim.lütfen yardıma çok ihtiyacım var.çok az zamanım var.

uygun gerilim ve akımdaki( ya da uygun güçteki) güneş panelini alacaksınız. Şarjlı pillere paralel bağlayacaksınız. Güneş yokken, pildeki akım güneş paneline doğru akmasın diye, birer diyot bağlarsanız bu iş olur.
Uygun gerilim ve akım , pillerinizin toplam gerilim ve akımıdır.
Güneş panelinde, gerilim veren 2 adet uç bulunur. Biri artı, biri eksi.o kadar.

Bu panelleri, elektronik malzeme satan yerlerden bulursunuz. İnternetten satış yapan sitelerde de bulunur.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri