Şimdi size bu elektrik üretme işini detaylı olarak anlatayım. Olmaz saçmalık diyen birsürü arkadaş var ama ben kendim yaptım ve kullanıyorum. Sistem şu.
1 adet güç kaynağı (gücü ne amaçla kullanacağınıza bağlı) bendeki 3000 watt. 1 adet 120 amper akü. 1 adet 3 kva regülatör. 1 adet alternatör (şarj dinamosu) 1 adet elektrik motoru (ben çamaşır makinası motoru kullandım) 1 adet konjektör. Şimdi güç kaynağnının içini açıyoruz içerisindeki bataryayı çıkarıyoruz onun yerine akümüzü bağlıyoruz. güç kaynağının çıkışına regülatörü bağlıyoruz. şimdi elimizde 220 volt elektrik var. regülatör voltajı düzenlemek ve sürekli 220 volt vermesi amacıyla kullanılıyor. regülatörün çıkışına bir 3 lü piriz takıyoruz. buraya kadar herşey tamam. iş şimdi aküyü şarj etmeye geldi. elimizdeki jarz dinamosunu ve elektrik motorunu bir yere karşılıklı olarak sabitliyoruz ikisinin kasnaklarını bir kayış ile birbirine bağlıyoruz. şarj dinamosunun çıkışına konjektörü bağlıyoruz. konjektörden çıkışları aküye yani kutup başlarına bağlıyoruz. elektrik motorunun fişini güç kaynağının çıkışına bağladığımız üçlüye takıyoruz motor çalışmaya başlıyor ve kayış sayesinde alternatörü çeviriryor ve akü şarj olmaya başlıyor bu motor gücüne göre enerji tüketir ve geriye kalanıda bir kullanıyoruz. biz burada 3 kva enerji elde ediyoruz. motor yaklaşık olarak 500 watt enerji kullanacaktır. Bize kalan 2.5 kva istediğiniz gibi kullanın. Sorusu olanlara memnuniyetle yardımcı olurum. kolay gelsin.

sonuç olarak belli bi süre sonra akü bitecek yeniden doldurulması gerekecek.3kva enerji elde ediyosun fakat 3 kva ile besleyemiyosun aküyü o yüzden bi süre sonra bedavaya girmiyor iş.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
chiccos kardeş güzel anlatmışsın şimdi bir sorum var benim buna paralel olarak; bir jeneratörde alternatörü çevirecek bir asenkron veya dc motor kullanırsak jeneratörün ürettiği enerji ile de bunu beslersek kendi kendini döndüren bir jeneratör elde edermiyiz o zaman da bedava olur gibi değilmi sadece ilk hareketi sağlayacak bir enerjiye ihtiyaç var o kadar, oda bir akü yardımıyla gerekli devreyi yaparak dc motora yol verip jeneratörü döndürürmü. aslında bana insanın kendi kendini havaya kaldira bilmesi gibi bir şey gözüküyor ama teorikle pratik arasında ki farkları bilemem.

selamlar
kusura bakmayın ama daha bu hikayeyi daha ne kadar dinleyeceğiz bilmiyorum, sizin söylediğinize göre bütün elektrik santralleri ve hatat tüm enerji üretim sistemleri gereksiz. şunu bilinki hiçbir enerji vardan yok , yoktan var edilemez buna göre arta kalan 2500w enerji nerden karşılanıyor.bu iş krikolar yardımı ile uçak uçurmaya benziyor.

Selam Elektrik rumuzlu arkadaş kim neyi yoktan var ediyor? enerjiyi aküden alıyorsun ve aynı sistemle aküyü diğer yandan şarj ediyorsun. bunda anlaşılmayan yoktan varolan ne var anlayamadım. sen yazılandan bişey anlamamışsın bu belli oldu. kullanılan güç kaynağı 3000w ve regülatör 3 kva sence nereden karşılanıyormuş 2500w? bir düşün bakalım bulabilecekmisin? Tektosun arkadaşım dediğin sistem pratikte mümkün ancak denemediğim yapmadığım için sonuç nasıl olur bilmiyorum. ama jeneratörün motoru çalıştıracağı kesindir ama kullanacağın motorun gücü jeneratörü çevirmeye yetermi? yeterse ne kadar enerji tüketir ve jeneratör bu enerjiyi ve sana kalacak enerjiyi karşılarmı? bu soru işaretlerini düşün ve hesaplama yap.

foruma üye olurken, yoktan enerji üretilemeyeceği, bir motorun dönerek bir jeneratörü çalıştırıp onun çıkışı ile motorun beslenemeyeceği, termodinamiğin 1. kanunun ne olduğu konularında araştırma yapıp konuyu anladığıma and içerim gibi bir madde konmasını talep ediyorum. :D

foruma üye olurken, yoktan enerji üretilemeyeceği, bir motorun dönerek bir jeneratörü çalıştırıp onun çıkışı ile motorun beslenemeyeceği, termodinamiğin 1. kanunun ne olduğu konularında araştırma yapıp konuyu anladığıma and içerim gibi bir madde konmasını talep ediyorum. :D
İlginç bir talep:) dedim ya insanın kendi kendini kaldırabilmesi gibi bir şey. Hocam söylerdi denenmiş bir teoriyi tekrar denemek aptallıktır diye ama ne bilim insanoğlu merakını illede gidermek istiyor.:)

chiccos kardeş güzel anlatmışsın şimdi bir sorum var benim buna paralel olarak; bir jeneratörde alternatörü çevirecek bir asenkron veya dc motor kullanırsak jeneratörün ürettiği enerji ile de bunu beslersek kendi kendini döndüren bir jeneratör elde edermiyiz o zaman da bedava olur gibi değilmi sadece ilk hareketi sağlayacak bir enerjiye ihtiyaç var o kadar, oda bir akü yardımıyla gerekli devreyi yaparak dc motora yol verip jeneratörü döndürürmü. aslında bana insanın kendi kendini havaya kaldira bilmesi gibi bir şey gözüküyor ama teorikle pratik arasında ki farkları bilemem.

Alternatöre binen yük sargılarından daha fazla akım geçmesine neden olur.Bu ters manyetik akı nedeniyle alternatör miline yük bindirir.Bu durumda sizin alternatör miline daha fazla güç uygulamanız gerekir.Bu durumu basitçe şöyle gözlemleyebilirsiniz;
Otomobiliniz varsa motorunu rölantide çalışır durumda bırakın daha sonra arka cam ısıtıcı, farlar gibi yüksek akım çeken sistemleri devreye sokun aracın motorunun devrinin değiştiğini göreceksiniz.

Alternatöre binen yük sargılarından daha fazla akım geçmesine neden olur.Bu ters manyetik akı nedeniyle alternatör miline yük bindirir.Bu durumda sizin alternatör miline daha fazla güç uygulamanız gerekir.Bu durumu basitçe şöyle gözlemleyebilirsiniz;
Otomobiliniz varsa motorunu rölantide çalışır durumda bırakın daha sonra arka cam ısıtıcı, farlar gibi yüksek akım çeken sistemleri devreye sokun aracın motorunun devrinin değiştiğini göreceksiniz.
VERDİĞİN BİLGİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Dediğin olay olmaz deneme hevesin varsa dene ama olmayacağını görürsün bir süre sonra motorlar duracaktır nedenine gelince motordaki havaya karşı olan sürtünmeyi hesap etmeyiz genelde ama bu sürtünme bile bir güçtür sonuçta dönerken bir kayıp illaki olacaktır şahsen denemedim ama işin mühendisliği böle der.

:))allah yardım etmıştır yahu allahaşkına mantıklı bişey yazın:) 10 kğ bır yuk taşı kaç saat taşirsın yemek yemeden bunun cevabını yukardakı mantığa uygun ver ınanayım:)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri