jeneratör alıcam yardım

osethan

Üye
ACİLL....iki adet 1,5 hp lik (220 v)dalgıç pompayı çalıştırmak için kaç kv lik jenaratör almalıyım?..pompalar aynı anda çalışacak...nasıl hesaplayabilirim ....TEŞEkKÜRLER...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1 HP= 745.7 W ise 1.5 HP=1118.55 Watt...Iki adet pompa olduguna gore ( pompalarin guc katsayisini 0.98 aliyorum) 2238 Watt lik bir gucun var...Pompalarin verimini bilmiyorum bunu belirtmen lazim...ben %80 aliyorum...bu durumda guc 2238+447=2685 watt... Cos fi=0.98 olduguna gore bunun VA karsiligi 2685/0.98=2.750 KVA...Tabii ki bu deger senin minimum degerin...maliyet farki az oldugu icin her zaman bir gomlek buyuyugunu secmekte fayda var...saygilar

Jeneratörler "İLK ADIM YÜKÜ " kavramı gözönüne alınarak seçilmesi gereken makinalardır.Bu kavram,
her jeneratör için farklı olabilir.O nedenle,motorların,demerajını karşılayacak büyüklükte olmalıdır.Bu da,
seçilecek jeneratör gücünün,ihtiyaç güçün asgari 5-6 katından aşağı olmaması gerektiği demektir.Bu se-
çimin,jeneratör hangi firmadan alınacak ise,onun görüşünün alınması,ihtilaf olmaması yönünden önemli-
dir.Sorunuzun cevabı BORUSAN için ( motorlarınız trifaze olsa idi ) 29 kva olacak idi.Hesabınızı,demeraj akımını gözönüne alarak yapar iseniz,daha az hatalı seçim yapmış olursunuz.Burçin arkadaşımızın vermiş olduğu bilgileri gözden geçirmeniz-
de yarar görüyorum.

Sn.fahri yetiş'in de dedigi gibi ilk adım yükü yani demeraj akımı çok önemlidir Bu hususu göz önünde tutarak cihazınızı almanız gerekir.Aksi halde motorların ilk kalkınmada ki çekecegi aşırı akımdan dolayı,jeneratörünüz aşırı yüklenmeye maruz kalacaktır.

Sn.osethan ,markalı bir makina alacaksanız 5 kva yeterli olur.Ucuz makina alacaksanız en az 7-8 kva almalısınız.fahri yetiş beyin yazdıklarına da katılıyorum.

elimde 7.5 kVa lık bir jeneratör var bu jeneratörle 5.5 beygirlik bir elektrik motoru çevirmek istiyorum o motorlada ilaçlama makinesini çalıştırıcaam bunu başarabilirmiyim bana yardımcı olursanız çok sevinirim çok acil

Slmlar arkadaŞlar ben ÖĞretemenİm ve ÇİftÇİlİkte yapiyorum ayni zaman aklima gelen bİŞeyİ sormak İstedİm benİm sondaj kuyusunda 10 kw dalgiŞ pompa ÇaliŞiyo ve cok memnunum elektİrİk olmayan bİr bÖlgede bu dalgiŞ pompayai ÇaliŞtirabİlecek dayanik gÜÇlÜ ve ekonomİk bİr jenaratÖr varmidir dÜzenlİ olurmu acaba sİmdİden teŞekÜrler sİzden alacam fİkİrlerle gelecek yili bunu uygulamaya geÇİrmeyİ dÜŞÜnÜyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri