ups kesintisiz güç kaynağı ne işe yarar

arkadaşlar ups kesıntısız guc kaynağı ne işe yarra tam olarak . tesısatı nasıl çekılır . ve kısaca çalışma prensıbı8 nedır . neden ups piriz kullanılır. bu konuda ınternette arastırma yaptım sorularıma analaşılır bır sekılde bır açıklama pejk bulamadım . yardım ederseniz bana çok yardımcı olmuş olursunuz . yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim . saygılar.......

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
neden ups kullanılır? elektrik şebekesindeki herhangi bir dalgalanmada veya kısa süreki enerji kayıplarında bilgisayar ve elektronik devreler zarar görür.ups in birinci amacı bu olmalıdır.Ayrıca bir çok bilgisayar ve telefon santrali gibi devamlı elektrik isteyen kesinti olmmaması gereken yerlerde ups gereklidir.bağlantısı faz nötr 220v selamlar

Ekli dosyalar

• son duruşyedek.rar
    90 KB · Görüntüleme: 5
Ups (kesİntİsİz gÜz kaynagi)
arkadasim genellİkler bÜyÜk İsletmelerde bİlgİsayarlarin eenrjİsİz kalip İŞlerİn aksatilkmamasi İÇİn İsletme gÜÇÜne gÖre ups ler alinir teknİsyewn arkadaŞlar ups panaosunu tyapar daha sonlarda kaÇ adet cİhazin beslenmesİ gerekİyorsa onlaraq daĞitilir

ups lerİn ÇaliŞma prensİbİ ups sÜreklİ ÇaliŞr durumdadir atiyorum 60 kw lik bİr ups var bu ups İn ortalama 20 adet akÜsÜ vardir genelİkle ups İn Çikisindakİ akÜler sÜreklİ sarj oluyor dİĞer yandan İse ups ÇikiŞindakİ akÜlerdende bİlgİsayarlar vs ÇaliŞir

kolay gelsİn

dinamik statik ups konusunda bıseyler bılen warsa bi zahmet

arkadaşlar ups kesıntısız guc kaynağı ne işe yarra tam olarak . tesısatı nasıl çekılır . ve kısaca çalışma prensıbı8 nedır . neden ups piriz kullanılır. bu konuda ınternette arastırma yaptım sorularıma analaşılır bır sekılde bır açıklama pejk bulamadım . yardım ederseniz bana çok yardımcı olmuş olursunuz . yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim . saygılar.......

ups bilgisayarlar için enerji kesildiği zaman bilgisayarın enerjiisnin kesilmesi önlenir ups ler genellikle şebekeye senkron olarak bağlanır zaten senkron olmaz ise faz- faza kısa devre yani anti faz olur enerji kesilir çalışma prensibi
bu şekil tamam kolay gelsin

arkadaşlar UPS sadece bilgi sayarlarda yada kamera güvenlik sistemlerine kullanılmaz DIESEL UPS kulanan varmı bilmiyorum ama özellikle büyük güçlü ve kesintisiz enerjinin istendiği fabrikalarda da kullanılır örneğin bir alçı plaka fabrikasında oluşacak anlık bir enerji kesintisi fırında pişmekte olan palet palet plakanın pişmeden çöpe gitmesi demek örnek 8 palet (1 palet =50 plaka) alan bir fırında 400 adet plaka varsa ve enerji kesintisi yaşanırsa fırındaki 400 plakal direk çöp olur bu maddi zararı önlemek amacı le UPS sistemi kullanılır. DIESEL UPS Elektrik kesintisi oluştuğunda sisteme yansıtmadan 3 5 saniye enerji üretir daha sonra Diesel jeneratör devreye girerek sistemi beslemeye devam eder taki sistem tekrar enerjileninceye kadar saygılar.

KGK (UPS) nedir?
Elektrik enerjisinin kullanılmaya başlanması ile beraber ortaya çıkan temiz enerji ihtiyacı, teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha da artmaktadır. Güç kalitesini artırma çalışmaları sırasında kullanılan Kesintisiz Güç Kaynakları teknolojisi de bu isteği karşılamaya yönelik çalışmaların bir ürünüdür. Kesintisiz güç kaynakları sürekli devrede kalırlar ve elektrik kesintilerinde kesintinin yük tarafından hissedilmesini engeller. Bunun dışında şebekede meydana gelebilecek dalgalanmalardan yükü korur.
[h=2]KGK (UPS) çeşitleri nelerdir?[/h]
Off-line cihazlar
- Regülasyonu olmayan cihazlar
Bu tarz cihazların özelliği, normal çalışma koşullarında, şebekeyi yüke direkt olarak verir. Yani yükün Şebeke prizine takılmasından farklı bir şey değildir. Ancak elektrik kesintisi olduğunda UPS akülerinden yükü beslemeye başlar. Şebeke gerilim ve frekansının direkt olarak yüke aktarıldığı bu teknoloji de şebekede meydana gelecek bütün bozulmaları yük hissedecektir.

- Line-Interactive Cihazlar (Regülasyonlu)
Off-line olarak bahsedilen KGK’dan farklı olarak şebeke gerilimi yüke bir miktar düzeltilerek aktarılır. Bunun dışında off-line cihazlardan bir farkı yoktur.

Online Cihazlar
-Statik UPS On-line teknolojisinin temelinde ise; şebekeden gelen sinüs işaretinin gerilim ve frekansından bağımsız olarak yeni baştan bir sinüs işareti üretilmesi yatar. Bu yeni baştan bir sinüs işaretinin üretilmesinde double conversion (çifte çevrim) kullanılır. Bu çevrimler önce doğrultucu katında AC’den DC’ye sonra evirici katından ise DC’den AC’ye yapılır. Böylece UPS girişindeki Şebeke gerilim ve frekansından tamamen bağımsız olmuş olur. Statik KGK tanımı içine giren farklı çalışma prensiplerinin tamamında, genel olarak üç ortak temel unsurdan söz etmek mümkündür.
-Şebekeden sağlanan AC enerjiyi doğrultarak akü grubuna ve eviricilere aktaran "doğrultucu";
-Akü grubundan ve doğrultucudan alınan DC enerjiyi tekrar AC enerjiye evirerek yüklere aktaran "evirici";
-Bu işlemler için gerekli DC enerji depolamak için kullanılan "akü grubu" dur.

-Dinamik UPS
Dinamik tip kesintisiz güç kaynakları, yarı iletken teknolojisi kullanılmadan senkron makine bloğunda bulunan motor ve alternatör sargıları vasıtası ile doğal sinüs elde edilerek yüksek güçte kritik yüklerin kesintisiz enerjilendirilmesini sağlar. Bu tip güç kaynaklarlı kritik yüklere sahip olan veri merkezleri, hastaneler, havaalanları ve endüstriyel tesislerde kullanılmaktadır.

kaynak: İnform Kesintisiz Güç Kaynakları

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri