Jeneratör etiket değerindeki cos phi nedir?

Haklıysanız Cat süper makineler yapıyor.Ben yıllarca çalıştırdım.TIk demedi

Hangi şartlarda ki yük altında, hangi makinayı çalıştırdınız acaba? Bir de ulaşabilirseniz makinanın dizel motorunun beygir gücünü yazabilir misiniz?
Saygılar...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Cosq = 1 alıcı karakterli güç ile,500 kw bile çekebilirsiniz.Jeneratörün çalışmasını sınırlayan akımdır.
Etiketteki akım değerini geçmediğiniz sürece sorun yoktur.

jeneratörlerde assolan AKIM dır.Güç kat sayınız yüksekse KW cinsinden yüklenebilirlik fazla Düşükse azdır. Yüklenebilirliğin azami noktasında cos1 de KVA=KW olacaktır.

Yani en başında Fahri Bey 'in söylediği (assolan akımdır)doğrudur.
Bunlara bakıp da Fıkradaki gibi biz bu ... neden yedik diye sormayın.
Pek çok insan faydalanacaktır
hayırlı çalışmalar dilerim

Şimdi bu konu başlığı açılmadan önce 750 kVA bir jeneratöre 750 kW(cosfi=1) bağlanabileceğini sanıyordum. Ama bu konuyu açan arkadaş sayesinde eksik bir bilgimi daha giderdim. (Zaten kendisinede bu konu başlığı için +pop'umu verdim).

750 kW gücün akımı jeneratör etiket akımını geçmez ancak jeneratör motoru 600 kW yükü karşıladığından muhtemelen stop eder. Yani fahri beyin "Etiketteki akım değerini geçmediğiniz sürece sorun yoktur" şeklindeki bilgisi eksik ve doğru değil.

Hem kW sınırı aşılmayacak hemde akım sınırı aşılmayacak.

Güzel bir konu oldu ve ... kısmı olmadı benim açımdan.

saygılar...

Jeneratörün beygir gücüne ulaşmam olası değil.Rezistens ile ısıtılan bir fırın beslenmişti.

Her Allah'ın günü jeneratörle çalışmadığımdan belki de ben yanılıyorum.Tamam.Peki biri bana Jeneratör etiketinde KVA bilgisi verilmesindeki amacı da açıklarsa memnun olurum.
Çıkıyorum ve 400KVA yüküm var diyorum.(cos 1 ya ,yalan sayılmaz)jeneratör üreticisi de 400 KVA lık var diyor.VEE çalışmıyor???
şimdi ben üreticiyi hatalı reklâmdan Tüketici Hakem Komisyonuna şikâyet etsem haksız mıyım?

Jeneratörün beygir gücüne ulaşmam olası değil.Rezistens ile ısıtılan bir fırın beslenmişti.

Her Allah'ın günü jeneratörle çalışmadığımdan belki de ben yanılıyorum.Tamam.Peki biri bana Jeneratör etiketinde KVA bilgisi verilmesindeki amacı da açıklarsa memnun olurum.
Çıkıyorum ve 400KVA yüküm var diyorum.(cos 1 ya ,yalan sayılmaz)jeneratör üreticisi de 400 KVA lık var diyor.VEE çalışmıyor???
şimdi ben üreticiyi hatalı reklâmdan Tüketici Hakem Komisyonuna şikâyet etsem haksız mıyım?

haksızsınız çünkü cosfisi 0,8 olan 400 kVA yükü besleyebileceği belirtiliyor jeneratörün üzerinde

Cosünüsü 0,8 olan yük ne zamandan beridir KVA ile tanımlanıyor.Benim sorunum:)KVA ile .Kw deseydiya
Niçin tanımlanmasın, ya da başka türlü nasıl tanımlanacak?
Mesela görünür gücü 400 kVA olan 0.8 geri güç katsayılı yükün aktif gücü 320 kW'dır.

xl= 2pi.f .l
xc=1/2pi .f.c
z= rkare+ xl kare+xckare nin kare kökü

alternatif akımda biz asla ve asla kva diye bir terimden bahsetmiyoruz bu olmadığı anlamını taşımıyor ...ısrarla şebek ile jeneratör arasındaki kosfi olayını karıştırmayın diyorum anlatamıyorum .....

jeneratörde kastedişğimiz cos finin manyetik akı olduğunu bizim acde kullanavccağınız hesaplama yapmanız için güç üçgeninde hesaplama yapanız için bizizm size verdiğimiz güç faktörü ph=0.8 budur başka bişi değildir diyorum gene anlatamıyorum

sizizn cos fi diye düşündüğünüz olay değil diyorum sizin cos finiz alıcılarınızın alternatif akıma gösterdiği genişlmedir . akım ve gerilim arasındaki faz farkıdır .. tüm alıcılarınızın ortak reaktansı z= açısı sisin cos finizin açısıdır sizizn 1 e çıkarmaya düşündüğünüz çabaladığınız bu ....

son olarak bu konuda 400 kva dediğiniz ısıtıcıya ait ilişkin örnekler vereceğim

ben 2 tane cidii firmayla çok ciddi firmayla jandarmaya bir dünya jeneretaör tesliminde testlerde bulundum

cos fisi ısrarla sölüyorum şebekedeki cos fi si 1 olan yani akım ile gerilim aynı fazda olan akkor flamanlı lamba ısıtıcılar devreye girdiklerinde ısınana kadar 0 dan sonsuza kadar bir akım çekerler oda dizelin bayılmasına sebep olur .. devrede sadece ısıtıcı var ise şöle bir test yapmayı deneyin sadece test amaçlı jeneratörü yükte start edin (sadece ısıtıcılar varken ) ozaman ne gördüğünüzü paylaşalım ..
kolay gelsin

ama alternartörde değildir ..

ha illada akımı yada kva yı baz alın diyorsanız diyoruzki motorun getiketteki kw değerine bakınız ..

xl= 2pi.f .l
xc=1/2pi .f.c
z= rkare+ xl kare+xckare nin kare kökü

alternatif akımda biz asla ve asla kva diye bir terimden bahsetmiyoruz bu olmadığı anlamını taşımıyor ...ısrarla şebek ile jeneratör arasındaki kosfi olayını karıştırmayın diyorum anlatamıyorum .....

jeneratörde kastedişğimiz cos finin manyetik akı olduğunu bizim acde kullanavccağınız hesaplama yapmanız için güç üçgeninde hesaplama yapanız için bizizm size verdiğimiz güç faktörü ph=0.8 budur başka bişi değildir diyorum gene anlatamıyorum

sizizn cos fi diye düşündüğünüz olay değil diyorum sizin cos finiz alıcılarınızın alternatif akıma gösterdiği genişlmedir . akım ve gerilim arasındaki faz farkıdır .. tüm alıcılarınızın ortak reaktansı z= açısı sisin cos finizin açısıdır sizizn 1 e çıkarmaya düşündüğünüz çabaladığınız bu ....

son olarak bu konuda 400 kva dediğiniz ısıtıcıya ait ilişkin örnekler vereceğim

ben 2 tane cidii firmayla çok ciddi firmayla jandarmaya bir dünya jeneretaör tesliminde testlerde bulundum

cos fisi ısrarla sölüyorum şebekedeki cos fi si 1 olan yani akım ile gerilim aynı fazda olan akkor flamanlı lamba ısıtıcılar devreye girdiklerinde ısınana kadar 0 dan sonsuza kadar bir akım çekerler oda dizelin bayılmasına sebep olur .. devrede sadece ısıtıcı var ise şöle bir test yapmayı deneyin sadece test amaçlı jeneratörü yükte start edin (sadece ısıtıcılar varken ) ozaman ne gördüğünüzü paylaşalım ..
kolay gelsin

ama alternartörde değildir ..

ha illada akımı yada kva yı baz alın diyorsanız diyoruzki motorun getiketteki kw değerine bakınız ..

konuya vakıflığınzı sorgulamak haddim değil.Jeneratör zaten çalışan ,dolayısıyla sıcak ısıcılara peyder pey enerji vermekte kullanılıyordu.Dün sordum.Fırın şu an kullanım dışı.
''alternatörde değildirden'' kastettiğiniz gerekli akımı alternatör sağlar AMA dizel grubu bunu karşılayamaz mı?
Eğer kastedilen buysa:
daha yüksek güçlü dizel,benzin,doğalgaz motoru ve aynı alternatör kombinasyonu ile sorun giderilemez mi?
2004 yılında 2,generatör setini alırken Cat firmasının yetkilisi şöyle bir ifadede bulunmuştu:
''bu motor sadece bu alternatör için tasarlanmıştır.Bazı firmalar genel amaçlı bir dizel motoru alıp alternatöre takıyor ama bizimki kadar verimli olmuyor'
Ayrıca hiçbir türbin-jeneratör seti yükü ilk anda tamamen karşılayamadığı malûmdur.
Bu yüzden ister ısıtıcı olsun isterse motor zaten sıralı olarak yüke alınıyor

Jeneratörlerin etiket gücü bize verdiği güçtür? 50 kVA jeneratörün ,stand by gücü 50kVA dır,yani 50kVA güç verebilir.

Hocam valla araştırmadan önce ben de sizin söylediğiniz gibi biliyordum. Kritik bir güce göre jeneratör seçmem gerekti ve araştırdım. Malesef o şekilde değilmiş.
"400kva 320kw 0,8 577A 400V" yazan jeneratörden "400kw lık ısıtıcı Cos1" beslenemiyormuş. Cos fi 1 de olsa maximum 320kW alınabiliyormuş.
Daha önce de dediğim gibi jeneratörlerde hem akım sınırı, hem de kW sınırı varmışşşş.

sayın Ali4592518 bence karıştırdığınız bir nokta var oda şu jeneratördeki verimi % 100 kabul ederseniz dediğinizin doğru olabilir ama biz biliyoruzki en verimli elektirik makinesi trafolardır bunlarda bile verim ortalama % 95 civarıdır yani %5 lik bakır nüve ve indüktif kayıp var yani 50 KVA trafondan 50 KVA güç alamassınız çekebileceğiniz maximum akım 50 KVA trafo için 72 amper dir ne kadar da kompanzasyon da yapsanız 50 KVA güç alamassınız belki %99 kadar yaklaşırsınız ama %100 olmaz hiçbir zaman bildiğim kadarıyla jeneratörlerde verim % 80 civarıdır parçalarının hareketli olması bakır nüve kayıpları cosfisi ortalama 0.80 olur bence jeneratör kayıpları ortalama % 15-20 olarak alınmalı böylece etiket değerlerindeki gücü buluruz

sn. ali4592518 size jeneratör gürünür gücüne eşdeğer güç çekemessiniz dediğimde itiraz etmiştiniz araştırıp haklı olduğumu kendiniz gördünüz

Sayın Servetd, konuyu uzatmak istemiyorum ama, tam 30 senedir elektrik mesleğinin içindeyim. Benim de, sizin bilginizi sınama yetkisine, tecrübesine ve hakkına sahip olmadığımı altını çizerek belirtmek isterim. Fakat söylediğiniz şeyler benim için o kadar yeni ve bir o kadar anlaşılmaz ki, hakikaten sizden faydalanmak isterim.
Alternatif akımda hele hele sözkonusu bir senkron generatör ise, kva diye bir terimden nasıl sözedemeyiz? Cosfi'nin sadece manyetik akı ile ilişkilendirilmesi, generatörün beslediği yüklerin cosfi'nin gözönüne alınmaması ne demektir? Hakikaten samimiyetle ve bir şeyler öğrenmek için soruyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri