Jeneratör etiket değerindeki cos phi nedir?

Şimdi bende üreticisi olsam kompanzasyon yapılması gerektiğini söylerim :), bilimsel olalalım :)

kompanzasyonun yapılması veya yapılmaması gerektiğini bilimsel kaynaktan veriniz...

kaldı ki 1000 kVA büyük bir yüktür ve ekseriyeti motor olan bir yerde böyle yüke ulaşılır. Dolayısıyla 0,6 cosfi'li 1000 kVA bir tesis bulmanız zor. Böyle bir tesisi hangi yükten ne kadar var şeklinde oluşturun bakalım tesis hangi yükleri barındıracak görelim.

saygılar...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kompanzasyonun yapılması veya yapılmaması gerektiğini bilimsel kaynaktan veriniz...
saygılar...

Sn Hemmuhhemtek;
Bu konuyla ilgili google.e-book lardan bir döküman bulmuştum ama şimdi bulamıyorum. Fakat yazdıklarıma dikkat ederseniz; Benim yaptığım araştırmalardan anladığım yazmıştım. Neden böyle anladığımı da açıklama çalışayım. O cat firmasının dökümanında söyle bir ibare var
Any PF in excess of rated (greater than 0.8), the gen set output is limited by engine horsepower.
Any PF less than rated (0.8) output is limited by generator amperage.

yani diyor ki
cos fi si 0,8den büyük olan yükler için "beygir gücü" (yani watt), cos fi si 0,8 den küçük olan yükler için "generatör akımı"(yani VA) sınırlayıcı faktördür.
Şimdi bu ibareden yola çıkıp, bir jeneratörden en fazla ne kadarlık yük çekebileceğinize dair hesaplama yaparsanız, her sonuçta yükün cos fisi nin generatörün cos fisi ne (bu örnekte 0,8'e) eşit olduğunda en müsait durum oluştuğunu anlarsınız.
kaldı ki 1000 kVA büyük bir yüktür ve ekseriyeti motor olan bir yerde böyle yüke ulaşılır. Dolayısıyla 0,6 cosfi'li 1000 kVA bir tesis bulmanız zor. Böyle bir tesisi hangi yükten ne kadar var şeklinde oluşturun bakalım tesis hangi yükleri barındıracak görelim.
Bu konuda da kavram yanlışlığı vardı. 1000 kva cos fisi 0,6 olan tesis bulmak zordur tabi, ama bu yük olabilir. Arkadaşımız 460KVA Dediğiniz an cos fiden artık bahsedemezsiniz çünki o yükün cos fisi 1dir birden küçük ise artık oyükü KVA ile tanımlayamazsınız o kwattır demiş. Yani öyle bir kavramın olamayacağını söylemiş, benim cevabımda bu söze istinadendir.
Saygılar...

Sn Hemmuhhemtek;
Bu konuyla ilgili google.e-book lardan bir döküman bulmuştum ama şimdi bulamıyorum. Fakat yazdıklarıma dikkat ederseniz; Benim yaptığım araştırmalardan anladığım yazmıştım. Neden böyle anladığımı da açıklama çalışayım. O cat firmasının dökümanında söyle bir ibare var
Any PF in excess of rated (greater than 0.8), the gen set output is limited by engine horsepower.
Any PF less than rated (0.8) output is limited by generator amperage.

yani diyor ki
cos fi si 0,8den büyük olan yükler için "beygir gücü" (yani watt), cos fi si 0,8 den küçük olan yükler için "generatör akımı"(yani VA) sınırlayıcı faktördür.
Şimdi bu ibareden yola çıkıp, bir jeneratörden en fazla ne kadarlık yük çekebileceğinize dair hesaplama yaparsanız, her sonuçta yükün cos fisi nin generatörün cos fisi ne (bu örnekte 0,8'e) eşit olduğunda en müsait durum oluştuğunu anlarsınız.

Bu konuda da kavram yanlışlığı vardı. 1000 kva cos fisi 0,6 olan tesis bulmak zordur tabi, ama bu yük olabilir. Arkadaşımız 460KVA Dediğiniz an cos fiden artık bahsedemezsiniz çünki o yükün cos fisi 1dir birden küçük ise artık oyükü KVA ile tanımlayamazsınız o kwattır demiş. Yani öyle bir kavramın olamayacağını söylemiş, benim cevabımda bu söze istinadendir.
Saygılar...

1-varmış olduğunuz(benim hatalı olarak düşündüğüm) sonuç için, "Bu arada ben de jeneratör üreticisi olsam, kompanzasyondan ziyade büyük jeneratör satın alınmasını tavsiye ederdim" demeniz doğru değil.

2-cat beslgesi şunu demek istiyor.jeneratör seti; motor ve alternatör olarak iki kısımdan oluşuyor. Alternatörün üzerinde yazan yük 750 kVA ise 0,8 cosfi ile 600 kW gücü motor karşılayabilir demek. Bu durumda aktif olarak jeneratörün karşılayabileceği maksimum yük 600 kW. 600 kW yükü karşılamak için gerekli motor 880 hp. Reaktif yük açısından duruma bakalım. Bu sefer belge alternatörün akımının sınırlayıcı olduğunu söylüyor ve çekilen akımın(750 kVA, 480 V gerilim için) 900 A'in üzerinde olamayacağını söylüyor. Yani jeneratöre cosfisi 0,8 olan 750 kVA bir yük bağlıysa buna kompanzasyon yapmanın hiç bir mantığı olmuyor. Çünkü 600 kW güçten daha fazla gücü motor karşılayamayacak. Dolayısıyla yapılmış olan kompanzasyon ne yapmış olacak? hiç bir şey.

3-Diğer taraftan cosfisi 0,6 olan 750 kVA yük uygulamada olmayacağından jeneratöre kompanzasyon yapmanın bir mantığı yok.

Benim vardığım sonuçlar bunlardır.

saygılar...

Ben jeneratörcü olsam... cümlesini şaka olsun diye söylemiştim. Vicdanlı kişiler tabi iki öyle davranmaz. Bu arada bu jeneratörde cos olayına hayli takılmış durumdayım. Bir 1000kva jeneratör, aktif bileşeni 750kW olan 0,6cos fi de yükü kaldıramıyor, ama aktif bileşeni 750kW olan 0,8 cos fi de yükü kaldırabiliyorsa ben bundan şunu anlarım. Yükün Cos fi 0,8 den az ise jeneratör gereksiz yükleniyor demektir. Yükün cos fi si 0,8 ile 1 arasındayken kompanzasyon gereksiz, hemmuhhemtek arkadaşımıza bu konuda katılıyorum.

Bu arada katlı otoparklar var Ankara'da.Kurtuluşta ki katlı otopark yaklaşık 25.000 metrekare katlı otopark. Burada jeneratör vardır sanırım. Buranın yükü sırf flerosan armatür. Buradaki aydınlatma yükü yaklaşık 125kVA dır. Muhetemelen cos fi si de 0,6-0,65 felandır. Yani bence olamaz dediğiniz o yükler olabilir.

Ben jeneratörcü olsam... cümlesini şaka olsun diye söylemiştim. Vicdanlı kişiler tabi iki öyle davranmaz. Bu arada bu jeneratörde cos olayına hayli takılmış durumdayım. Bir 1000kva jeneratör, aktif bileşeni 750kW olan 0,6cos fi de yükü kaldıramıyor, ama aktif bileşeni 750kW olan 0,8 cos fi de yükü kaldırabiliyorsa ben bundan şunu anlarım. Yükün Cos fi 0,8 den az ise jeneratör gereksiz yükleniyor demektir. Yükün cos fi si 0,8 ile 1 arasındayken kompanzasyon gereksiz, hemmuhhemtek arkadaşımıza bu konuda katılıyorum.

Bu arada katlı otoparklar var Ankara'da.Kurtuluşta ki katlı otopark yaklaşık 25.000 metrekare katlı otopark. Burada jeneratör vardır sanırım. Buranın yükü sırf flerosan armatür. Buradaki aydınlatma yükü yaklaşık 125kVA dır. Muhetemelen cos fi si de 0,6-0,65 felandır. Yani bence olamaz dediğiniz o yükler olabilir.

Cos 0,8 den küçükse jeneratör gereksiz yükleniyor noktasına gelindiğine göre cos 1 olan ısıtıcının(kva=kw)tam yükte çalıştılamayacağında ısrarlı mısınız?

Cos 0,8 den küçükse jeneratör gereksiz yükleniyor noktasına gelindiğine göre cos 1 olan ısıtıcının(kva=kw)tam yükte çalıştılamayacağında ısrarlı mısınız?

Hocam yazan mevzu şu;
jeneratörde hem KVA, hemde KW sınırı var.
1000kVA cos fi=0,8 jeneratör ; yük 1000kVA yı geçemez ayrıca 800kW ı'da geçemez. (aşırı yüklenme hariç)

Sorunuzun cevabı evet ısrarlıyım. Mesela yukarda anlatıığım jeneratöre 900kW ısıtıcı kullanamazsınız.

Yükün cos fi si 0,8 den küçük olduğunda da diğer sınır olan kVA sınırı zorlanmaktadır. Reaktif yük için gereksiz zorlanma ve yakıt tüketimi olmaktadır. Daha önce de dediğim gibi,bence, gereksiz yakıt tüketimi ve gereksiz jeneratör boyutlandırmasını engellemek için cos fi'si 0,8 in altında olan yükler, jeneratör ile çalışmaya uygun şekilde kompanzasyon sistemi ile 0,8 ile 1 arasına kompanze edilmelidir.

Hocam yazan mevzu şu;
1000kVA cos fi=0,8 jeneratör ; yük 1000kVA yı geçemez ayrıca 800kW ı'da geçemez. (aşırı yüklenme hariç)

Sorunuzun cevabı evet ısrarlıyım. Mesela yukarda anlatıığım jeneratöre 900kW ısıtıcı kullanamazsınız.

Yükün cos fi si 0,8 den küçük olduğunda da diğer sınır olan kVA sınırı zorlanmaktadır. Reaktif yük için gereksiz zorlanma ve yakıt tüketimi olmaktadır. Daha önce de dediğim gibi,bence, gereksiz yakıt tüketimi ve gereksiz jeneratör boyutlandırmasını engellemek için cos fi'si 0,8 in altında olan yükler, jeneratör ile çalışmaya uygun şekilde kompanzasyon sistemi ile 0,8 ile 1 arasına kompanze edilmelidir.

elimde 400kva 320kw 0,8 577A 400V yazan bir Cat var.
1 örnek
400kw lık ısıtıcım var.Cos 1
jeneratörden çekeceğim akım 400 000=400xIx1,73x1 ise I=578A
(sayaç 400kw yazacaktır)

2.örnek
elimde gücü bilinmeyen bir alıcım var.Ancak Cos 0,8 olduğunu biliyorum.
jeneratörüm 577A verebildiğine göre yükleri devreye almaya başladım
P=400Vx577Ax1,73x0,8 P=319427w yaklaşık 320KW(sayaç bunu yazacaktır)

3,örnek
2,örneğin aynı şartlar cos 0,9 olarak
P=400Vx577Ax 1,73x0,9 ise P=359KW( Sayaç bu değeri yazacaktır)

jeneratörlerde assolan AKIM dır.Güç kat sayınız yüksekse KW cinsinden yüklenebilirlik fazla Düşükse azdır.
Yüklenebilirliğin azami noktasında cos1 de KVA=KW olacaktır.

Yani en başında Fahri Bey 'in söylediği (assolan akımdır)doğrudur.
Bunlara bakıp da Fıkradaki gibi biz bu ... neden yedik diye sormayın.
Pek çok insan faydalanacaktır
hayırlı çalışmalar dilerim

Son düzenleme:
Hocam yazan mevzu şu;
Kesinlikle katılıyorum. Generatörlerde iki sınırlama vardır. Bir arkadaşımızın ingilizceden çeviri yaptığı mesajda söylediği gibi. Tahrik makinasının sınırı, ki bu sınır değer generatörün etiket gücü x etiketteki cosfi değeridir (Pm=Sxcosfi). İkincisi stator akım sınırıdır. Birincisi aktif gü. sınırını belirler, ikincisi reaktif güç sınırını. Generatör için konulacak tahrik makinası gücü de Pm=Sxcosfi'dir. ali4592518 arkadaşımızın dediği gibi 1000x0.8=800 kW sınırdır. 850 kW alamazsınız, almamalısınız. Hem generatörünüzü hem de tahrik makinanızı aşırı yüklemiş olursunuz.

servetd arkadaşım, açıklamalarını çok uzun yazıyorsun, karıştırıyorsun, bizim gibi cahillerin anlayabileceği şekilde kısa ve basit anlatsan biraz. Hala mükemmel sinüs nedir, sinüse nereden teğet çiziyorsun da cosfi=0.8 değerini elde diyorsun anlamış değilim.

elimde 400kva 320kw 0,8 577A 400V yazan bir Cat var.
1 örnek
400kw lık ısıcım var.Cos 1
jeneratörden çekeceğim akım 400 000=400xIx1,73x1 ise I=578A
(sayaç 400kw yazacaktır)

2.örnek
elimde gücü bilinmeyen bir alıcım var.Ancak Cos 0,8 olduğunu biliyorum.
jeneratörüm 577A verebildiğine göre yükleri devreye almaya başladım
P=400Vx577Ax1,73x0,8 P=319427w yaklaşık 320KW(sayaç bunu yazacaktır)

3,örnek
2,örneğin aynı şartlar cos 0,9 olarak
P=400Vx577Ax 1,73x0,9 ise P=359KW( Sayaç bu değeri yazacaktır)

jeneratörlerde assolan AKIM dır.Güç kat sayınız yüksekse KW cinsinden yüklenebilirlik fazla Düşükse azdır.
Yüklenebilirliğin azami noktasında cos1 de KVA=KW olacaktır.

Yani en başında Fahri Bey 'in söylediği (assolan akımdır)doğrudur.
Bunlara bakıp da Fıkradaki gibi biz bu ... neden yedik diye sormayın.
Pek çok insan faydalanacaktır
hayırlı çalışmalar dilerim

Hocam valla araştırmadan önce ben de sizin söylediğiniz gibi biliyordum. Kritik bir güce göre jeneratör seçmem gerekti ve araştırdım. Malesef o şekilde değilmiş.
"400kva 320kw 0,8 577A 400V" yazan jeneratörden "400kw lık ısıtıcı Cos1" beslenemiyormuş. Cos fi 1 de olsa maximum 320kW alınabiliyormuş.
Daha önce de dediğim gibi jeneratörlerde hem akım sınırı, hem de kW sınırı varmışşşş.

Haklıysanız Cat süper makineler yapıyor.Ben yıllarca çalıştırdım.TIk demedi

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,889
Son üye
1 Levent plaza

Yeni konular

Geri