Kaç kva lık jeneratör lazım?

arkadaşlar okul kantini işletiyorum.okulda devamlı elektrik kesiliyor.kantin için bir jeneratör almak istiyorum.kantinde malum makineler hepsi elektrikli.
1 ızgara
2 fritöz
1 tost makinesi 2700 watt
1 ısıtıcı 2400 watt
1 çay makinesi 2500 watt
artı buzdolabı var ama onları takmasam da olur.
sizce ne almam gerekir.model de tavsiye edebilirsiniz markada.şimdiden bilgileriniz için teşekkür ederim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşım toplam güçünü 0,8 e böl sonucu KVA olacaktır çıkanın bir üstünü seçmen senin için mantıklı olacaktır

ne tavsiye edersiniz.kantinde monofaze elektrik var.

sn arkadaşım san 5 kva yada 7 kva öneririm bizde jeneratör işi yapmaktayız pazarlama ve servissçiyiz bende teknik servis müdürüyüm iş yerinde firmada ve sana 5 kva ve 7 kva öneririm bu ikiside senin işini rahatlıkla görür markasına gelince genpawer ve aksa ve diğerleri çindir ve her jeneratör 10kva dan aşağısı benzinli 10 kva dan yukarısı ise dizel gurubuna girer ben sana istersen ceb no verim detaylı görüşe biliriz

0541 389 79 84

ilgili kiişinin ad : ahmet bey
firma bilkoç elelkrik ve elektronik
0541 389 79 84

Moderatör tarafında düzenlendi:
ahmet bey.millet 15 kva dan bahsediyor.siz diyorsunuz 5-7 kva işinizi görür.bir yanlışlık var bu işte ama bişi anlamadım

ahmet bey.millet 15 kva dan bahsediyor.siz diyorsunuz 5-7 kva işinizi görür.bir yanlışlık var bu işte ama bişi anlamadım

Yüklerinizin hepsi ısıtıcı bu nedenle yükünüz fazla çıkıyor.Önemli olan elektrik kesildiğinde hangi alıcıları çalıştıracaksınız.

alıcıların hepsi çalışıyor.bunlar çalışmayınca iş duruyor da.hepsinin çalışması gerek.trifaze bir jeneratör aldığımızda üç farklı elektriğe makineleri paylaştırsak jeneratörüz kva sı daha düşük olarak kurtarır mı yani.trifaze bir 15-20 kva lık jeneratör tüm makineleri çalıştırır mı

Alıcıların gücü değişmediğine göre sizin talep ettiğiniz güçte aynıdır o nedenle ister bir fazlı iste üç fazlı jeneratör olsun gücünüz aynı olacaktır.Zaten belirli bir güçten sonro jeneratörler üç fazlı üretilir.Verdiğiniz listeye göre kafadan 10 kVA güç çıkıyor ve jeneratörleri daima gücün biraz üstünde seçilir o yüzden size 15 kVA önermiştim.

sn. balcksea34 toplam çekilen güç değişmeyecektir.gücünüzün yaklaşık 15 kva olduğunu varsayalım yükleriniz de omik olduğu için güç faktörünü 1 olarak kabul edebiliriz.

15000/220=68 amper yapar jeneratörlerin genelde cosfisi 0.80 dir

yani 15000x0.80= 12000 watt eder demekki en az 20 kva jeneratör kullanmanız gerekir tüm cihazlarınızın sürekli devrede kalacaksa

1 fazlı jeneratör kullanırsanız jeneratöründe 20 KVA olduğunu varsayalım yükünüze göre fazından ortalama 68 amper çekersiniz eğer

3 fazlı jeneratör kullanırsanız 20 KVA herfazınıda dengeli yüklerseniz 3x22.6 amper çeker yaklaşık

sonuçda 1 fazlı jeneratörde kullansanız 3 fazlıda kullansanız toplam gücünüz değişmez çektiğiniz akımda değişmez... ayrıca ızgara ile fritözün güçleri belli değil oyüzden tahmini 15kva aldım gücü

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri