ups amper

kaan107

Üye
şimdi arkadaşlar bir ups tamir ettim ve hocama verdim ups in akü değerleri 24 volt 7 amper şimdi hoca bana bir soru sordu bü ups in çıkışından kaç amper güç cıkar bunu masıl ölçeriz dedi normal bir ampermetreyi çıkışlara paralel olarak bağlarsak bu kısadevre demektir ve ups i yakabilirim bunu nasıl ölçeceğim bi yöntemi yokmudur acaba teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn. kaan107;

Ampermetre devreye seri bağlanır ama, ampermetre bağlayıp ups in direk olarak gücünü ölçemezsiniz. Sadece UPS in VA cinsinden görünür güç kapasitesini ölçebilirsiniz.

Üzerinde yazmıyor ise test edilerek bulunur.Yük bağlayıp çekilen akıma ve çıkış gerilimine bakılır.Aşırı ısınma olup olmadığına bakılır.Akü kapasiteside belli bir fikir verir.
Kapağı açılıp içindeki devre elemanlarına bakıp bir fikir elde edilebilir.Şöyle bir bakış atma bile fikir verebilir.İnsanlarda olduğu gibi.Ama yanılma da olur.:D

şimdi arkadaşlar bir ups tamir ettim ve hocama verdim ups in akü değerleri 24 volt 7 amper şimdi hoca bana bir soru sordu bü ups in çıkışından kaç amper güç cıkar bunu masıl ölçeriz dedi normal bir ampermetreyi çıkışlara paralel olarak bağlarsak bu kısadevre demektir ve ups i yakabilirim bunu nasıl ölçeceğim bi yöntemi yokmudur acaba teşekkürler

Soruyu yanlış anlamış olmalısın . Çünkü

"UPS nin çıkışından kaç amper güç çıkar?" sorusu yanlış bir soru..

"En fazla ne kadar akım verebilir?" veya " En fazla ne kadar güç verebilir?" olmalıydı..

Ayrıca akü 7 amper olarak tanımlanamaz , 7 ah tir O ,

VAh değeri, enerji birimidir. Bu arttıkça pilin tutabileceği toplam enerji artacaktır. Dolayısı ile birim gücü besleme süresi de uzayacaktır. Zira enerji = güç * zaman.

24 Volt 7Ah şu demektir ;

Aküler verebilecekleri Ah ve enerji ile tanımlanırlar...

Bunun anlamı toplam olarak 168 VAh enerji barındırdığıdır. Bu da cos fi yani Güç faktörüne göre değişecektir. Tamamen aktif güç çeken bir yükü

168* 1 = 168 watt güç verebilir ... Bunu 1 saat boyunca yapabilir..

Eğer bu yük 300 Watt olursa verebileceği süre 1yaklaşık 30 dk. ya düşer..

Fakat güç faktörü 0,8 olan yük bağlanır ise Verebileceği güç düşecektir...
Çünkü 168 x 0,8 = 134 W olur ... ki genelde cos fi 1 olmaz...

Eğer cihaza yani UPS ye 24 volt 75 ah akü bağlanırsa verebileceği enerji 1800 VAh olur ki verebileceği güç artmış olur...

Tabii bu hesaplamalar UPS nin %100 verim ile çalıştığını varsayarak hesaplandı ki bu reelde mümkün değildir...

Yani hem cosfi hemde verim devreye girince etiketinde 600 VA lik değer yazan bir UPS yaklaşık 450-500 W arası güç sağlayabilir...

Anlık Akıma gelince :

Bu çıkışa ne bağlayacağınnıza bağlı , Yalnızca bir monitör- ortalama- bağlarsan 0,5 amper civarı akım verir.

3kW gücünde bir motor bağlarsan anında 30-40 amper akım verir(Tabii Sigorta atmazsa) ve pufffff ... biter...

Bu çıkışta bağlayacağın yüke göre değişir... 2 amperde verir , 3 amperde ,20 amperde ...

Son düzenleme:
benimde istediim bu diil ups in max cıkış akımını nasıl ölçebilirim çünkü bir ampermetreyi bağlarsam ups i dağıtırım aküden hesaplarsan kaynağın kendi iç kayıbı var bunu nasıl bulabilirim bir ölçme stili yokmu çoğu kişi diyorki ups e bi cihaz bağla cihazada seri ampermetre bağla bu bağladığımız cihazın çektii amperdir fakat ben ups in amperini istiyorum

Eğer DC çalışma gerilimini ve kullanılan Yarı iletkenlerin akımlarını bulabilirseniz. DC devrenin gücünü bulabilirsiniz. sonra çıkan değerin 2/3 ünü alıp birde Karekök 2 ye bölerseniz 3 aşağı 5 yukarı yaklaşık güvenli çalışma gücünü bulabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri