küçük jenaratör yapımı için bir kaç soru?

desing

Üye
S.a. arkadaşlar sizlere bir kaç sorum olacak
ben deney için küçük bir jeneratör yapmayı düşünüyorum manuel olarak elle çevirip elektrik alabileceğim bir jenaratör.bildiğim kadarıyla jenaratörde 2 mıknatıs arasına iletken bakır telin döndürülmesiyle akım oluşuyor benim sizden ricam;
- Bakır telin sarımı arttıkca gerilim artıyor mu?
- Bakır telin kalınlığı arttıkça akım artıyor mu?
- Bakır telin sarım şekli önemli mi?
- Mıknatısın özelliği ne olmalı?
diğer sorum ise
- Bu şafta takılan bakır bilezik ve fırçayı nerden bulabilirim?
Şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ben deney için küçük bir jeneratör yapmayı düşünüyorum manuel olarak elle çevirip elektrik alabileceğim bir jenaratör.bildiğim kadarıyla jenaratörde 2 mıknatıs arasına iletken bakır telin döndürülmesiyle akım oluşuyor benim sizden ricam;
diğer sorum ise

basit bir jeneratör için düşündüğünüz bakır telin sarımı ve kalınlığı(akım çekebilme yönünde) konuları doğru fakat sarımınızı manyetik bir nüve üzerine sarmanız daha faydalı olur ayrıca mıknatıs olarak at nalı şeklinde mıknatıs bulabilirseniz daha rahat manyetik alan oluşturma şansınız var bilezik ve fırça için oto parçacılarında altarnatör dinamolar için fırça ve bilezik bulabilirsiniz kolay gelsin

Allah razi olsun, teşekkür ediyorum i.tandogan abi ilgilendiğin için.
aslında benim hedefim 220V elde etmek internette görüyorum adamlar bisikletin arka tekerini söküp küçük çaplı jeneratör yapıp 220V elde ediyorlar ( bir ampül yakacak şekilde ) bende böyle bişey yapmak istiyorum 220V üretmek için neler yapmam gerekiyor abi. Saygılarımla...

slm arkadaşım ilgi alanınla çok yakından takip ve yapmakta olan biriyim belki fikir verebilirim yazdıkları hepsi mevcut ama örneğin
1.bobin teli çapı
2bobinin kaç sipir sarman
3.mıknatıs seçimi
bobin teli çap yani kalınığı artıkça amper gücü yüksek olur tabi sardığın bobin sayısıda önemli diyelimki 120 tur 1.20mm emaye bobin telinden sardın 9 adet olsun 50 x30x10 24 adet mıknatıs dizany ettin diyelim. tabi enönemli unsur mıknatısların gücü neodyum mıknatıs kullanırsan alacağın akım volt tabiki rpm (devir) 400 devirde 700-750 wat ortama, tabi devir yükseldikçe değerlerde artıyor. bu bahsettiğim çalışma biraz masraflıdır.ama iyibir alternatör elde etmiş olursun eğer küçük çaplı bir çalışma yapmak düşüncesindeysen ametek dc motorlar birde step motorlar var onlarla iyi bir enerji elde edebilirsin.

abdulvatan arkadaşım ilk öncela ilginden dolayı teşekkür ediyorum. yazdigiklarindan bişey anlamadım desem daha doğrusu " 1.20mm emaye bobin telinden sardın 9 adet olsun 50 x30x10 24 adet mıknatıs dizany ettin diyelim " bu kısmı anlamadım. Ben tekrar yazıyorum benim bildiğim sadece emaye bakır telin mıknatısın + - kutupları arasında dönmesiyle akım elde etme ve bu akımın voltajını sarımın çokluğu, amperini ise telin kalınlığı ile olması doğrudur değil mi?

hazır istiyorsan 1 adet dc motor al giriş uclarına alıcını yada voltmetreni bağla mekanik kısmını elle çevir.oyuncakların icindeki motorlar hepsi dc dir.hatta dişlileriyle bereber sök

onur__ DC enerji üretmek istemiyorum AC enerjiden bahsediyorum.Verdigin bilgi için teşekkürler.

desing arkadaşım ben size bahsettiğim ac alternatörden bahsettim.evet telkalın olursa amper çok görülür.bu doğru ama iyi volt almak içinde mıknatısların güçlü olması gerekirki voltun yüksek olması için iyi devir yakalaman gerekir.tabi şöyle bir yöntem var düşük devirde iyi volt ve iyi amper alman için tel kalınlığı sardığın bobin sayısı ve mıknatıs artı yapacağın kanatlarında çok büyük önem taşır.inş anlamışındır.benim bahsettiğim flanş alternatör

Ekli dosyalar

• gap.jpg
    gap.jpg
    71.7 KB · Görüntüleme: 160
Son düzenleme:
diğer sorum ise

Öncelikle yapmak istediğiniz cihazın adı jenaratör değil alternatör.
(Jenaratör, alternatör ve buna kuple edilmiş döndürme makinesi demektir)

Alternatörü herşeyiyle kendiniz yapmak yerine herhangi bir motoru modifiye etme yoluna gitmenizi öneriririm. Çünü daha kısa zamanda daha iyi bir şey çıkartırsınız.

Sorularınıza gelirsek.

Sarım sayısı arttıkça gerilim de artar.
Bakır telin kesiti arttıkça telden akıtılabilecek akım artar. (Ancak bu alternatörün daha çok akım vereceği anlamına gelmez.)

Bakır telin şekli ile neden bahsediyorsunuz? Telin silindirik dörtgen vs kesitli olması ise çok önemli değil.

Mıknatıslar, makinayı istenen devirde döndürürken istenilen akı değişimi oluşturacak seviyede akıya sahip olmalıdır.

Bu işlerde kullanacağınız en temel formul V = N dfi/dt dir.

Bakır bilezik fırça aramak yerine hazırdaki motorların modifiye etmek daha pratik olur.

Kollektorlu motorların kollektorlerını çıkartıp daha kısa iki tane kollektor takmayı deneyebilirsiniz. (Bütün kollektor dilimlerini telle birleştirirseniz kollektorünüz bilezik olur.)

Modifiye etmek için çamaşır makinelerinin motorlarını düşünebilirsiniz. Fiyatları oldukça uygun.

Elle çevirip işe yarar voltaj almayı düşünüyorsanız işiniz biraz zor. Rotoru yavaş dönderdiğinizde yeterli voltaj ve güç elde etmek için fazla sarım sayısı ve çok yüksek akısı olan mıknatıslar kullanmanız gerekir.

Slm arkadaşlar verdiğiniz bilgilerden ve ilginizden dolayi hepinize teşekkür ediyorum.Ben iki miknatıs arasına normal bir sarım yaparaktan 2.5volt elde ettim komik bir veri olabilir ama işte bu konuda size danışma ihtiyacı duydum.Aşağıdaki resim yapımda bir eksiklik veya yanlışlık var mı acep.Voltajı yükseltmem lazım ne yapmam lazım ben bunla bir ampul yakabilecek bir voltaj elde edebilirmiyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri