dağıtım ve güç transformatörleri

yusuforal

Üye
dağıtım ve güç transformatörleri arasında ne gibi farklar vardır?nerelerde kullanılır?bilgisi ve dökümanı olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.sitemizde genel olark güç trafolarıyla ilgili bilgiler var dağıtım trafolarıyla ilgili döküman varsa link verebilirmisiniz?şimdiden tşkler arkadaşlar yardımcı olacağınıza inanıyorum. ;)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Dağıtım Trafosu ile güç trafosu aynı şeydir.Tedaş dağıtım trafosu diye isimlendirir.yerleşim biriminin ihtiyacına göre 40 KVA dan başlayıp da 1000 KVA ya kadar güç trafosunu tesis eder.Adı üzerinde elektrik dağıtım şirketi olduğundan,trafo ya indirici trafodur.Ya da dağıtım trafosudur.Yoksa temelde ölçü trafosu ve güç trafosu esastır.

Basitce, dagitim trafosu, (=Distribution transformers, ornegin 34.5/0.4 kV ) 2500 KVA ya kadar uretilen, tesislerimizde veya tedas in mahallemizde kullanmakta oldugu trafolardir.
Guc trafolari ise, (=Power Transformers ), genelde YG/OG ( ornegin 154/34.5 kV ) yuzlerce MVA gucunde olabilen ozellikle teias a ait indirici merkezlerde kullanilan buyuk guclu transformatorlerdir...Kolay gelsin

Güç trafosu ile dagıtım transformatörü arasındaki tek fark;
Güç trafosu bir yüksek gerilim degerini ,başka bir yüksek gerilim degerine dönüştürür ve trafolar arası iletilir.örn;154kv/34,5kv
Dagıtım trafoları ise;bir yüksekgerilim degerini alçak gerilime dönüştürerek abonelere dagıtır.örn;34,5kv/400v
Saygılarımla;

Güç Trafosu, yüksek gerilimi (154 kV) OG seviyesine (36kV 15,8kV 10,5 kV 6,3 kV) düşüren trafo.
Şunlar da güç trafosudur (OG/OG) :
34,5/15kV
34,5/10,5kV
34,5/6,3kV

Dagitim trf su og(31,5 kv ) 220 volta yani orta gerİlİmİ alÇak gerİlİme Çevİren trf lara denİr. gÜÇ trf su İse 154 kv / 34-31,5-16 kv cevİren yani yÜksek gerİlİmİ orta gerİlİme veya orta gerİlİmİ yİne orta gerİlİme Çevİren transformatÖrlere denİr faki budur

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri