toprak hattını nasıl ölçebilirim

ssektorss

Üye
bizim çalıştığımız arazi genelde taşlık bu nedenle topraklama hattımız pek güçlü olmuyor topraklama hattınının 0,5 e yakın olması gerekli heralde bunun ölçümünü hangi aletle yapabilirim.ve güçlendirmek için neler önerirsiniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sayın meslektaşım.Kıymetli meslektaşlarımız size topraklama geçiş direncini düşürmek için mutlaka çok değişik önerilerde bulunacaklardır.Ancak ben size başka bir yöntem sunmak istiyorum.
Topraklama geçiş direni= toprak özgül direnci/ topraklama kazığı boyu ........veya Topraklama geçiş direnci=toprak özgül direnci / topraklama şeriti boyu .......... dur.Bu her iki formülün de yanında ampirik katsayılar var.Ancak onları yok sayarsak...... Toprak özgül direnci = 500 ohm x metre olan bir zeminde
kazık boyu 2 mt kabul edersek R =500 ohm x mt/ 2 mt = 250 ohm olur.Ya bir takım kimyasal önlemlerle veya kazık sayısını artırarak R topraklama geçiş direncini düşürmeye çalışacağız.PROBLEMİMİZDE BU. Topraklama kazığı yerine 200 mt uzunluğunda 30 x3 hakiki sıcak daldırma galvanizli şerit kullanırsak R=500 ohm x mt/200 mt=2,5 ohm elde edilir. Benim göstermek istediğim ŞERİTLE ÇOK DAHA İYİ SONUÇ ALINIYOR.Şeriti en az 0.5 metre deriniğe gömmek gerekiyor.
Topraklama geçiş direncini ölçen cihazlar var.

toprak kablosunu
herşeydenir ayır
pano veya baralar dan iyice ayır.
bir ucu faza verilmiş lambanın (220v 100w) diğer ucunu toprak iletkenine ver
lamba
nötr e bağlı gibi parlak yanıyorsa topraklaman gayet iyidir.
not ortalama bir Şebeke gücü için.
güç toplamını yazarsan - güç yüksek ise genede aynı yöntem başlangıç olarak iyidir.
kayalık araziler için
trafo etrafına
trafo odasından 5mt mesafede
4 köşeye 1mt levhalar koyup. levhalar arasına 1mt-lik lama parçaları koyup
şerit ile bina etrafını üçköşe dönüp uçlardan trafo gövdesine girme yöntemini uyguluyorum.
açıkta kalan yüze de kesici gövdesinin toprağını yapıyorum.
bu şekil bir uygulamayı tamamen kaya olan
kemerköy termiksantralinde kurduğum bir tesiste uyguladım
ölçüm mükemmel idi
yanlız 1 ton metalurjik kok kömürü ile kayaçtabanı karbona doyurdum :)

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri