topraklama çubuğu hakk.

zbyrblc

Usta Üye
Selam arkadaşlar

Çalşmış olduğum işyerindeki asansör panosu için harici bir topraklama hattı
çekmem gerekiyor..Çubuğu çakabileceğim bir nokta var fakat o bölgeye daha önce Ups
hattı topraklaması için bir çubuk çakılmıştı..Ben şimdi aynı bölgeye(1-1,5m2 lik bir alan)
asansör için bir topraklama çubuğu daha çaksam,Ups sistemi için bir problem yaratır mı?
(ups panolarının hepsinde K.A.R takılı..)...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Normal şartlarda sorun olmaz, yine de, ilk olarak yapılması gereken şey, çaktığın kazığa ait toprak voltajı ve toprak değerlerini ölçmen veya ölçtürmen. Toprak voltajı 10V'un altında olmalı, zaten yüksek olursa toprak direnci doğru ölçülemez.

Aslnda bu toprak hattını sadece asansör panolarında takılı olan K.a.r ni tutturabilmek için çekeceğim.
Panoya gelen nötr ve toprak hattı biyerde çakışıyor ve bunu bulabilmem neredeyse imkansız.
Aynı alana 2.çubuğu çaksam sorun olmaz diyorsunuz yani doğrumudur?

Röle temas yüzünden atıyorsa ,yani panodan sonra arıza varsa;
Arızayı gidermeden yeni topraklama hattı çekmenin ne faydası olacak?

Röle temas yüzünden atıyorsa ,yani panodan sonra arıza varsa;
Arızayı gidermeden yeni topraklama hattı çekmenin ne faydası olacak?
:)..mevcut topraklama ile nötr hattı Ana panomda kısa devre halinde
sıfırlama yapılmış yani..Asansör panosundaki toprak ve nötr hattında da sıfırlama görüyorum.
Enerjiyi kesip nötr ve toprak kablolarını klemenslerden ayırdım,sıfırlama var..
Yeni topraklamayı bu yüzden çekeceğim:)
Benden bu K.a.R nin çalışmasını istiyorlar..Bu role Şebeke panolarımın hiç birinde
tutmuyor .Asansörlerin besleme panosunda da tutmuyor.Ama muayene için bunu istiyorlar.
Yapacak tek bir şeyim var.Harici bir topraklama çekerek nötr ve toğrağı bağımsız hale getirmem.

Son düzenleme:
Bu sıfırlamayı yapan kim? Böyle saçmalık mı olur? KAR bu durumda tutmaz zaten. Kim bu hale getirdiyse o düzeltsin...

kacak akim rolelerini sifirlama yapilan hattan sonra baglarsaniz tutmamasi icin hic bir engel olmaz.eger hala tutmuyor surekli atiyorsa tesisatta veya alicilarda problem vardir.

ayrica sifirlama yapmak sacmalik degil topraklama denilen guvenlik onleminin hatta kacak akim rolelerinin islevini yerine getirebilmesi icin yapilmasi mecbur bir islemdir.

Kaçak akım rolesi kendinden önceki sistemden etkilenmez sanırım bunu söylemeye çalıştınız. Bunu biliyorum. Peki KAR'dan sonraki sitemde sıfırlama varsa o zaman KAR işlevini yerine getiremez. Ben bunu söylemeye çalıştım KAR'dan önceki sistemi kastetmedim. Saygılar...

Şehir şebekelerimizde TT topraklama sistemi bulunmaktadır. Nötr ile toprak ilk olarak trafonun nötr barasında birleşir buna "işletme topraklaması" denir. Bunun dışında uzun besleme kollarında son saha dağıtım box'larında da nötr topraklanır buna da "işletme topraklaması" denir. Bunların(işletme topraklamalarının) dışında Kaçak akım rölesi olan sistemde nötr ile toprak hiç bir noktada birleştirilemez. Kaçak akım rölesi kullanımı yönetmelikler gereği mecbur olduğundan sıfırlama hiç bir noktada yapılamaz.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular

Geri