Topraklama Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Neymiş o birtakım değerler?

Tehlikeli gerilim 50V
I=U/R
R=U/I (Rölemizin açma eşik değeri I=30mA yani 0,03A)
R=50/0,03
R=1666,66 ohm (Topraklama direnci)

Ne kadar büyük bir değermiş değil mi? Bu değerde bile görev yapan bir Kaçak akım rölesinden bahsediyoruz. Siz yine de güvenmeyin neme lazım.
İşte bu nedenle sadece sigortaya hayatımızı emanet etmiyoruz işte bu nedenle kaçak akım rölesi kullanıyoruz.İşte İşi bilenler böyle rakamlarla konuşur...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Neymiş o birtakım değerler?

Tehlikeli gerilim 50V
I=U/R
R=U/I (Rölemizin açma eşik değeri I=30mA yani 0,03A)
R=50/0,03
R=1666,66 ohm (Topraklama direnci)

Ne kadar büyük bir değermiş değil mi? Bu değerde bile görev yapan bir Kaçak akım rölesinden bahsediyoruz. Siz yine de güvenmeyin neme lazım.
İşte bu nedenle sadece sigortaya hayatımızı emanet etmiyoruz işte bu nedenle kaçak akım rölesi kullanıyoruz.İşte İşi bilenler böyle rakamlarla konuşur...

Ustam yanlış anlama ama belki yanılıyorumdur 1666.66 ohm insan direnci değilmiydi.

Ustam yanlış anlama ama belki yanılıyorumdur 1666.66 ohm insan direnci değilmiydi.

Bunun açıklaması şudur;
Bir cihazın gövdesinden insan için tehlike yaratacak olan gerilim 50V'tur. Şasede oluşabilecek bu 50V gerilimden 30mA'lik kaçak akım oluşabilmesi için topraklama direnci en fazla 1666,66ohm olmalıdır. Bu çok yüksek bir değerdir, bu topraklama direncine sahip bir sistemde kaçak akım rölesi yok ise direk temasla çarpıldığınızda ölüm kaçınılmazdır oysaki kaçak akım rölesi görev yapabilmektedir.

Bilmem anlatabildim mi?

Anlamanız için daha farklı bir örnek vereyim;
Çamaşır makinenizin rezistansı devredeki haliyle 2200w güç çekiyor olsun, şebekeden çektiği akım;
I=2200/220
I=10A yani sigortadan 10A akım geçiyor;
Bu arada rezistanstan gövdeye net 220v kaçak var ve topraklama direnciniz öyle 1600ohm falanda değil 220ohm olsun ne olur?
I=220/220
I=1A evet 1 amper ek yük geldi yani artık makina 11A çekiyor ! sigorta attı mı? hayır gövdeye temas ederseniz ne olur !!!

Ama K.A.K.R'si var ise 1A'lik kaçağı görür anında açtırır. Fark budur...

Son düzenleme:
Kaçak akım koruma rölesini ne sanıyorsunuz ?
Hiç bozulmaz müdahale edilmez arızası zaten olmaz falan ?..

İçini açtınmı hiç ?

[video=dailymotion;xivv0u]http://www.dailymotion.com/video/xivv0u_kacak-akim-rolesi_tech[/video]

Forumda ne kadar şikayet başlığı var ve piyasada tutturamayınca neler yapıyorlar ?

Not : kaçak akım rölesi gerekli gereksiz tartışması mı yapıyoruz topraklama hakkında ölçümler değerlendirmeler mi ?

Sizi bilmem ama ben bu mesleğe 13 yaşında başladım yaşım 40. Kısa pantolonla gezerken kendimi meslek lisesinde buldum. Kendim bu şalt malzemelerini bizzat ayıkladığım gibi birçok stajerime de parçalayıp izahatlerde bulundum. Kendimi övmeyi sevmem ama sizin gibi birşeyler ispatlama gayretinde olan insanlara böyle açıklama gereğinde buluyorum kendimi.

Yaşınıza hürmeten de mesajıma burada son veriyorum.

soru acik ve net, cevabi da oyle. Tartismaya bilgi ve tecrube yaristirmaya gerek yok. Gunluk kisa tamirat icin gidilen yerlerde ne meger cihazi ile olcum yapabilirsin nede topraklama iyidir kotudur diye kesin konusabilirsin. Fakat ilk etapta takim cantasinda bulunan arac ve gereclerle topraklama hakkinda bir fikir edinilebilir.

1) tesisatta kacak akim koruma rolesi varsa faz ile topragi kisa devre edersin.kacak akim rolesi atiyorsa. Su kaniya varirsin; tesisatta topraklama veya sifirlama hic yok degil.
2) topraklama var ama nekadar saglikli diye dusunup bir fikir edinmek istiyorsak faz ile toprak arasina ufak capta ampul lamba 60w 100w gibi bir alici bagladigimizda kacak akim devreyi aciyorsa.topraklama iyi veya orta derece idare eder kanisina variriz.
3) devrede kacak akim yoksa voltmetre ile notr toprak arasi gerim olculur. olculecek olan degerde kabaca 10 V baraj deger ddiyebiliriz.10 V tan yuksek olculen degerler topraklamanin cok saglikli olmadigini gosterir.

tabiki bu yazdiklarim kesin net bilgi vermez. bu konu suna benzer, bir saglikocagin da doktor kisitli imkanlarla kan degerlerini, idrar degerlerini kesin bilemez. fakat soracagi sorularla birkac basit testlerle suphelenilecek birkac bulgu edinebilir.

bu anattiklarim pratik basit bilgilerdir.soru da bu yonde sorulmus zaten.isin hesap kitap kismi acik ve nettir .gerek ders kitaplarinda gerekse internetten bir cok kaynaktan ogrenilebilir.

soru acik ve net, cevabi da oyle. Tartismaya bilgi ve tecrube yaristirmaya gerek yok. Gunluk kisa tamirat icin gidilen yerlerde ne meger cihazi ile olcum yapabilirsin nede topraklama iyidir kotudur diye kesin konusabilirsin. Fakat ilk etapta takim cantasinda bulunan arac ve gereclerle topraklama hakkinda bir fikir edinilebilir.

1) tesisatta kacak akim koruma rolesi varsa faz ile topragi kisa devre edersin.kacak akim rolesi atiyorsa. Su kaniya varirsin; tesisatta topraklama veya sifirlama hic yok degil.
2) topraklama var ama nekadar saglikli diye dusunup bir fikir edinmek istiyorsak faz ile toprak arasina ufak capta ampul lamba 60w 100w gibi bir alici bagladigimizda kacak akim devreyi aciyorsa.topraklama iyi veya orta derece idare eder kanisina variriz.
3) devrede kacak akim yoksa voltmetre ile notr toprak arasi gerim olculur. olculecek olan degerde kabaca 10 V baraj deger ddiyebiliriz.10 V tan yuksek olculen degerler topraklamanin cok saglikli olmadigini gosterir.

tabiki bu yazdiklarim kesin net bilgi vermez. bu konu suna benzer, bir saglikocagin da doktor kisitli imkanlarla kan degerlerini, idrar degerlerini kesin bilemez. fakat soracagi sorularla birkac basit testlerle suphelenilecek birkac bulgu edinebilir.

bu anattiklarim pratik basit bilgilerdir.soru da bu yonde sorulmus zaten.isin hesap kitap kismi acik ve nettir .gerek ders kitaplarinda gerekse internetten bir cok kaynaktan ogrenilebilir.

En sonunda tam anlıyan birisi çıktı diyebilirim. Hasta bakıcı birisini direk olarak ameliyat masasına götürüp beyin nakli yaptırıyorsunuz arkadaş:)

en basiti karolesi varsa ki olması gerekir yoksa taktır seri lambanın bi ucunu faza dieğrini topraga değdir açarsa topraklaman sağlam açmazsa güçlendirmen gerekir herhalde bi lamba ve duy bulursun slm

bu yöntem uygulanırsa şalterler-öle aşağıya iner hemen diye düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri