Topraklama Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kusura bakmayın muhabbetinizi böldüm ama hala tam olarak şunu şöyle yapacaksın, şu şu şekilde ölçümleri yapılır diye sıralıyan biri olmadı..
Topraktaki omajı nasıl ölçeriz, ortalama kaç olması lazım.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kusura bakmayın muhabbetinizi böldüm ama hala tam olarak şunu şöyle yapacaksın, şu şu şekilde ölçümleri yapılır diye sıralıyan biri olmadı..
Topraktaki omajı nasıl ölçeriz, ortalama kaç olması lazım.
Sayın arkadaşım biz burada muhabbet etmiyoruz senin soruna en ayrıntısına kadar inip cevaplamaya çalışıyoruz.Sana çeşitli yöntemlerden bahsedildi ama sen hala nasıl ölçeriz diyosun asıl sen kusura bakma şimdiye kadar muhabbet ettiğimiz için.

..yanmaz veya çok zayıf yanar...

Sadece düşünelim diye uzatıyorum.
He canım röle senin keyfini ve test yapmanı bekleyecek sen tamam bu lamba zayıf yandı demek ki toprak direnci 100 Ohm demeni bekleyecek ve sonra atacak.

100 değilde 12 olsa ne olacak?

Elektrik ile ilgili şeyleri anlatırken zaten kendi de görüp bilmediği için benzer şeylerle anlatım yapılır .
Neymiş borudan akan su gibi akarmış , sevsinler.
Ama bazı olaylarda bu tip anlatım tam bir beladır.
Olayı açıklamak bir yana tamamen yanlış sonuçlar çıkartılmasına ve hayati tehlikelere yol açabiliyor.
Ezberlemiş gariban sil silebilirsen aklından.
Gerilim düşerse akım artar .. hımmm vay bee .
Kaçak akım rölesi atarsa toprak dirençi uygundur ....hımmmm iyi oldu öğrendik.

Sonra bakarsın duydukları ile gördükleri çakışmıyor yazar vatandaş elektrik hesapla olmaz sahada deneyip görmek lazım.
Tabii ya ne işin var zaten hesapla kitapla nasıl olsa tutmuyor , sok göt cebine bir kontrol kalemi birde pense , var mı elektrikçi arayan ?

Yazarken araya mesajlar girmiş .

Şimdi şu arkadaşa bir yol gösterelim .
Sonra muhabbet ederiz.

Yönetim size sesleniyorum.
Şu sağ üstteki "arama" butonunun adını lütfen düzeltin.
Vatandaş arayacak bakıyor "arama" , ne yapsın olur abüü aramayayım.
"Ara" yazmış olsa idiniz arayacaktı.
Uzun olsun dikkat çeksin diyorsanız "aramak içindir " lütfen arayınız " gibi değiştirebilirsiniz.
ve mesela topraklama direnci yazıp "ara" tıklasa idi şu aşağıdaki gibi 10 sayfa kadar görülen sonuçlara ulaşacaktı :

KontrolKalemi.Com - KontrolKalemi.Com Google Arama

Ölçüm yapmak önemli ,ondan önce gözle fiziksel kontrol yapmak da önemli..
prizde, buatta, panoda vs..

Uyandırmayın tedaşın kerizlerini kabulcülerin işini zorlaştırmasın oyalansınlar .
Toprak direnci 100 Ohm ise mesela :
Önerilen doğrultusunda seri lambayı faz-toprağa değdirsek :
Kaçak akım rölesi atar mı ?
Peki bu size topraklama hakkında ne gibi bir ihtimaller-bilgiler sunar ? sağlam-çalışıyor diyebilir misiniz ?

Toprak direnci nerede hangi sınırlarda olmalıdır ?

Edit : Topraklama hakkında fikir vermez ama kaçak akım rölesini test eder doğrudur.
karoleleri fazdan veya nötrden toprağa üzerinde yazılan ma değeri kadar akış olursa açarak bizi çarpılmaktan korurlar yani bu test yönteminde topraklamanın bu sınır değerlerde bizi koruyup koruyamayacağı test edilmiş olur.buda bizim için önemli bir test yöntemidir diyebiliriz. slm

karoleleri fazdan veya nötrden toprağa üzerinde yazılan ma değeri kadar akış olursa açarak bizi çarpılmaktan korurlar yani bu test yönteminde topraklamanın bu sınır değerlerde bizi koruyup koruyamayacağı test edilmiş olur.buda bizim için önemli bir test yöntemidir diyebiliriz. slm

Topraklama direnci üzerine çeşitli fantaziler kurmanın anlamı yok. Yapılan röle testleri ile topraklama üzerine düşen görevi yerine getirmiştir (nokta). Anti parantez; Meger ile yıllık periyodik ölçümler ihmal edilmemelidir

Topraklama hakkındaki bilgilerinizi geliştirmenizi öneriyorum.
Neden bir takım değerler belirlenmiş ? ölçümlerde ne kadar uğraşıyoruz neden uğraşıyoruz vs vs..
Ve ayrıca hayatını sadece tek bir cihaza emanet etme.

.. Meger ile yıllık periyodik ölçümler ihmal edilmemelidir..

Ne lüzum var ki nasıl olsa ne olursa olsun röle bizi korur. ?
Yoksa korumaz mı ?

Sistemde başka koruma elemanı sigorta var hayatınız sigortanın atmasına emanet ise vay halimize :D
Diyelimki topraklama direncin iyi ne olacak? Sigorta atacak, direk temas halindeysen ne olacak İmamın diyeceği nasıl bilirdiniz ? İnşallah iyi biliriz derler...

Periyodik olarak test ettiğiniz halde K.A.K.R'nize güvenmiyorsanız iki tane kaskat bağlayın birisi arızalansa diğeri açar? Hala güvenmiyorsanız 3 tane bağlarsınız. Fantazide sınır yok.

Son düzenleme:
Hah işte aynen dediğin gibi , hayat sadece sigorta ve benzerine emanet edilemeyecek bir şey olduğu için topraklama konusu üzerinde çalışmışlar ve bir takım değerler belirlemişler , tabii işten anlayanlar .

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri