Topraklama Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

.. (Özel bir alet olmadan, kendi imkanlarımla)..

..neyle, nasıl ölçülür...

Agam bir karar ver .
Hem alet olmadan hem neyle , insanın aklına kötü şeyler geliyor.

Toprak direnci nasıl ölçülür öğrenmek istiyorsan forumda arama yapsan iyi kötü öğrenecek kadar bilgi bulabilirsin.
Mesela toprak meğer i gibi tanımlar.
Ama o harbi alet , alet olmayan "ney" değil yani.:)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Soran kişi demiş ki :

Toprak direnci 4 Ohm olsa idi :
220/4=55A > sigorta atardı .
5 Ohm olsa idi :
220/5=44 A >sigorta atardı az gecikme ile de olsa.

10 Ohm idiyse :
220/10=22A sigorta atmazdı.

Bu değerler sence bir şey ifade etmiyor mu ?

Toprak direnci ne kadar olmalı ?
Hocam yanlız şu varki gerilim 220 olmak kaydıyla bu hesap doğrudur yani gerilimi ölçmek içinde yine ölçü aleti lazım. :)

Benim gençliğimde İstanbul da Feriköy de Cihangir de 110V kullandım.
Adana da da vardı .
Şu zamanda 220V den başka var mı ?
150 ye düşermiş 250 ye çıkarmış mışş..
Hem ayrıca okumadın mı , özel alet yasak :)

Agam bir karar ver .
Hem alet olmadan hem neyle , insanın aklına kötü şeyler geliyor.

Toprak direnci nasıl ölçülür öğrenmek istiyorsan forumda arama yapsan iyi kötü öğrenecek kadar bilgi bulabilirsin.
Mesela toprak meğer i gibi tanımlar.
Ama o harbi alet , alet olmayan "ney" değil yani.:)

Özelbir aleti tam anlatamadım galiba:)
Özel bir aletten kasıt; herkeste bulunmayan, topraklamayı ölçmek için kullanılan bir alet vardır belki. Bilmediğim için soruyorum zaten.
Yoksa bu gün çantasında basit bir avo metresi olmayan yoktur herhalde..

Şimdi , parlak cümleleri sevmem işi uzatır ve yanlış anlaşılmalara sebep olur , doğrudan yazacağım.

Elektrik işleri çok ciddi işlerdir çünkü insanların canı ve daha önemlisi malı ile doğrudan ilişkilidir .
Yanlış olduğunda zararın dönüşü yoktur.
Bunu unutma dönüş yok !

Çok ama çok dikkatli olmalısın ve çoooook bilgi biriktirmelisin.
Dikkatli ve bilgili olmadığını görüyorum o sebeple yazdım.
Sorun değil , çalışmakla giderilebilen bir kusur olduğu için sorun değil.
Öğrendikten sonra artık çalışmak gerekmeyebilir ama dikkat her zaman gereklidir.
Nasılmı , ?
Anahtar kelimeler verdim , kontrolkalemi.com gibi bu konuların çok yazılıp çizildiği yeri işaret ettim toprak meger dedim , dikkatli olan biri hemen bu kelimelerle arama yapıp bir çok sonuca ulaşabilirdi.

Ama sana derken kendimde dikkatsiz davranmışım yeni gördüm.
Meger yazmak yerine meğer yazmışım çok kötü , özür dilerim , dikkatin önemine iyi bir örnek olmuş oldu.

Bu konuda yazılacak çok şey var ve defalarca yazılmış olduğu için ara dedim.

Benim gençliğimde İstanbul da Feriköy de Cihangir de 110V kullandım.
Adana da da vardı .
Şu zamanda 220V den başka var mı ?
150 ye düşermiş 250 ye çıkarmış mışş..
Hem ayrıca okumadın mı , özel alet yasak :)

Hocam bizim burda 190 v inanmazsan gel ölç :)
190 v için 5 ohm da 38 amper olur sigorta atmayabilir.
Bence bu yöntem ölçü aletine göre çok daha profesyonel en iyisi bunu yapmasın ölçü aleti ile denesin :)

en basiti karolesi varsa ki olması gerekir yoksa taktır seri lambanın bi ucunu faza dieğrini topraga değdir açarsa topraklaman sağlam açmazsa güçlendirmen gerekir herhalde bi lamba ve duy bulursun slm

en basiti karolesi varsa ki olması gerekir yoksa taktır seri lambanın bi ucunu faza dieğrini topraga değdir açarsa topraklaman sağlam açmazsa güçlendirmen gerekir herhalde bi lamba ve duy bulursun slm
Bizim buradaki TEDAŞ yetkilerinin ölçüm tekniği. Kaçak akım rolesi bu yöntemle atarsa aboneliği alırsın yoksa alamazsın. Saygılar...

Uyandırmayın tedaşın kerizlerini kabulcülerin işini zorlaştırmasın oyalansınlar .
Toprak direnci 100 Ohm ise mesela :
Önerilen doğrultusunda seri lambayı faz-toprağa değdirsek :
Kaçak akım rölesi atar mı ?
Peki bu size topraklama hakkında ne gibi bir ihtimaller-bilgiler sunar ? sağlam-çalışıyor diyebilir misiniz ?

Toprak direnci nerede hangi sınırlarda olmalıdır ?

Edit : Topraklama hakkında fikir vermez ama kaçak akım rölesini test eder doğrudur.

Son düzenleme:
Toprak direnci 100 Ohm ise mesela :

Yalnız hocam küçük bir ayrıntı : 100 ohm olursa lamba da yanmaz veya çok zayıf yanar.Oradan toprak direncinin yüksek olduğu söylenebilir. En iyisi başta dedik ölçü aleti kullansın :)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri