Paratoner İniş İletkeni Şafttan İnermi?

bindvori

Üye
merhaba arkadaşlar, bütün paratoner mevzuatlarına baktım ama iniş iletkeni güzergahı hakkında bir paragraf bulamadım.

mesela iniş iletkenlerini illa binanın duvarından aşağı indirmemiz şartmı, uygun olmayan binalarda şafttan iniş yapılabilirmi. bu gün bir fabrikada gördüm şafttan inip ana panonun eş potansiyel barası ile ilişkilendirilmiş.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
merhaba
iyide normal bina topraklaması ile paratoner bileştirilmezki.
şaft sadece ona özelse olur.

bildiğim kadarıyla bina koruma topraklaması ile paratone sistemini eş potansiyel barada birleştirmek gerekiyor.Birleştirlmezse ne olur?
Bir yıldırım anında,toprağa verilen enerjinin t oprağın iletken özelliği sebebiyle(eğer yakınsa) binanın topraklamasına ulaşıp ana panoya,oradan da bina içindeki cihazlara zarar verme tehlikesi bulunmakta.Bunu önlemek içinde eş potansiyel barada iki sistemin birleştirilmesi gerekiyor.Yanlışım varsa üstadlar düzeltebilir.
merhaba
iyide normal bina topraklaması ile paratoner bileştirilmezki.
şaft sadece ona özelse olur.

Evet yeni yönetmelik ve bu konu üzerindeki prof'ların görüşlerine göre tüm topraklama sisteminin birleştirilmesi gerekiyor. Paratoner sistemi iniş iletkeni en kestirme yoldan ve test klemensi üzerinden toprakla-eş pot.bara ile irtibatlandırılmalıdır.

paratoner yakalama ucundan şafta kısa yoldan bağlantınız varsa almanların üretmiş olduğu özel bir kablo var obabeterman firmasında duymuştum fakat som bakır imalatından 2 kat daha pahalı oluyor sadece görüntüye önem veriliyorsa bu özel kabloyla çözülebilir ama ama çok prosüdürü var bilginiz olsun 50 cm yakınından başka kablo ve ekipman geçmeyecek gibi.
yıldırımlık ucunun ve bütün topraklamanın hepsinin bir noktada birleştirilmesi istenen ve gerekli olan bir şeydir sebebi ise elektrik akımı direncin az olduğu noktaya ilerler eğer eş ve sabit bir topraklama direnciniz yoksa bağlı olan ekipmanlarınızda sıkıntılar olabilir.
tabi topraklama konusu sadece dış koruma olarak düşünülmemeli iç koruma için alman marka parafodurlarla desteklenme yapılmalıdır ;)

binadaki eş potansiyelin aynı olması için paratoner inişi temel topraklamasına bağlanır. Bağlanmazsa binanın bir tarafından kA'ler değerinde akım geçer. Binadaki diğer sistemler daha kötü etkilenebilir. Yıldırımın panolardan dönmesini engellemek için de panolara Parafudr konulur. Bu konuda uygulamacıların da, dizayncıların da kafası çok karışık doğrusu.

Evet yeni yönetmelik ve bu konu üzerindeki prof'ların görüşlerine göre tüm topraklama sisteminin birleştirilmesi gerekiyor. Paratoner sistemi iniş iletkeni en kestirme yoldan ve test klemensi üzerinden toprakla-eş pot.bara ile irtibatlandırılmalıdır.
Hocam Bahsettiğiniz Yönetmelik ve İlgili madde hangisidir acaba ?

Hocam Bahsettiğiniz Yönetmelik ve İlgili madde hangisidir acaba ?
http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/M...MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=Topraklamalar

ctrl+f yapıp birleştir kelimesi geçen yerleri okuyunuz, koruma ve fonksiyon topraklamasının birleştirilmesi, potansiyel dengeleme barası.

Benim şahsi fikrim yıldırımdan koruma topraklamasının bağımsız yapılması yada diğer topraklama sistemlerine geri dönüşü engelleyen "tıkaç" elemanı ile birleştirilmesi yönündedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri