Topraklama ile Nötr arasında kısa devre ile ilgili

mecaz

Üye
Merhabalar arkadaşlar bina topraklamasını yeniledik ancak multimetre ile toprak nötr arasında kısa devre görünüyor. Tüm dairelerin nötr toprak arası kısa devre ölçümünü yaptım herhangi bir kısa devre görünmüyor. Bende sayaç çıkışı nötr ile topraklama çıkışı ölçtüm ve kısa devre elektronik sayaç çıkışından toprak arasında oluşuyor bir anlam veremedim bu durumu nasıl açıklanır arkadaşlar ne yapmam gerekir (ölçülerimde elektrik kesik durumda ve hiç bir daire topraklaması bağlı değil iken ölçüm yaptım)

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar arkadaşlar bina topraklamasını yeniledik ancak multimetre ile toprak nötr arasında kısa devre görünüyor. Tüm dairelerin nötr toprak arası kısa devre ölçümünü yaptım herhangi bir kısa devre görünmüyor. Bende sayaç çıkışı nötr ile topraklama çıkışı ölçtüm ve kısa devre elektronik sayaç çıkışından toprak arasında oluşuyor bir anlam veremedim bu durumu nasıl açıklanır arkadaşlar ne yapmam gerekir (ölçülerimde elektrik kesik durumda ve hiç bir daire topraklaması bağlı değil iken ölçüm yaptım)

Normalde elektrik kesik değilken nötr ile toprak arası kısa devre öter. Bu durum manyetik alandan dolayı açıklanır. Acaba sayaç çıkışındaki kablolar diğer sayaç çıkışlarındaki kablolardan etkilenerek böyle bir sonuç vermiş olabilir mi ?( manyetik alan)
Bütün sayaç sigortalarını kapatarak tekrar deneyin.

Bu olay tüm sayaçlar da aynımı oluyor. Çünkü normalde toprak ile nötr arasında çok fazla direnç görünmemesi lazım.

Evet tüm sayaçlarda aynısı oluyor çözemedim..Elektrik acık kapalı oması bir şey ifade etmiyor devamlı olarak aynı. İlginiz için teşekkür ederim.

toprak ile nötr arası multimetre ile ölçüldüğü zaman kısa devre gösterir.ama multimetreden parazitli bir kısa devre sesi çıkar sizin çıkan sesde parazitli ise ben bir sorun olduğunu düşünmüyorum kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,101
Kullanıcılar
449,801
Son üye
Ayşegülll

Yeni konular

Geri