topraklamada su boru hattını iletken olarak kullanabilirmiyim?

arkadaşlar çalışmakta olduğum fabrikada bazı makinaların topraklası yok yada sıfırlama yapılmış.ben topraklama yapmak istiyorum.her makinaya 5 inç boruyla su taşınıyor.işte takıldıgım yer bu bu SU hattını iletken gibi kullabilirmiyim.kullanamazsam neden kullanamam aydınlatırmısınız.riski varmıdır.şimdiden teşekürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar çalışmakta olduğum fabrikada bazı makinaların topraklası yok yada sıfırlama yapılmış.ben topraklama yapmak istiyorum.her makinaya 5 inç boruyla su taşınıyor.işte takıldıgım yer bu bu SU hattını iletken gibi kullabilirmiyim.kullanamazsam neden kullanamam aydınlatırmısınız.riski varmıdır.şimdiden teşekürler.

Slm..Su boruları hiç bir zaman topraklama olarak kullanılamaz. Hem dirençleri bakıra göre yüksektir hem de bu hatta kaçak oldugunda büyük tehlike arz eder. Diyelim ki kaçak oldu.. Su hattında ve borularda elektrik olur. O zaman çarpılmalar meydana gelir. Fabrikalarda topraklama hususuna gerekli önem verilmezse ölümlere kadar tehlikeli sonuçlar çıkar.. Halı yıkama makinesindeki bir kişi kaçak yüzünden hayatını kaybetmişti. Ayrıca kaçak akım rolesi de taktırmanız lazım..saygılar ve sevgiler...

hocam topraklama olarak kullanmayacağım iletken olarak kullanacağım saglam bir topraklama hazırladım.zaten bu hattı toprakladım.(iş güvenlik uzmanı istemişti).direnç tutarsa iletken olarak kullanmayı düşünmüştüm.

hocam topraklama olarak kullanmayacağım iletken olarak kullanacağım saglam bir topraklama hazırladım.zaten bu hattı toprakladım.(iş güvenlik uzmanı istemişti).direnç tutarsa iletken olarak kullanmayı düşünmüştüm.

İş uzmanın ne diyor iletken olarak kullanmana? Su hattını iletken olarak kullanmak çok garip geldi bana. Normal uygun kesitte kablo kullansan olmuyor mu?

öyle bişey sormadımda aklıma geldi hat toprak potansyelinde olursa neden olmasın diye.uzmanın dediği şuydu metal yüzeyler nerde olursa olsun topraklı olacak demişti o yüzden hattı topraklamıştım.

Metal yüzey derken makinelerin metal kısımlarını kasdetmiştir.. Su hattı zaten makinelerle bağlantısı varsa orda kaçak olsa makinenin metali topraklı oldugu için irtibat kurarak kaçak toprağa akar..

Sonuç olarak su hattı hem topraklama olarak hem de iletken olarak kullanılmaz.. Kaçak olması durumunda su borularında ve sularda da elektrik olur , insanlar çarpılma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.

Son düzenleme:
teşkür ederim hocam.bu su hatti metal olarak makinalara temas etmiyor.hat yüksekte ve makinalara plastik borular ile giriş yapıyor.

teşkür ederim hocam.bu su hatti metal olarak makinalara temas etmiyor.hat yüksekte ve makinalara plastik borular ile giriş yapıyor.

Çok mantıklı ve aklımdan da geçen buydu aslında.. O halde iletken olarak kullanıp başkalarının ve kendinizin hayatını tehlikeye atmayın..saygılar ve sevgiler...

mantıken demir su borusunu topraklama için kullanabilirsin ama makinende nötr koparsa boru nötr iletken haline gelir ve borunun sonunda toprakla iletimi zayıfsa besleme 220 ac borunun üzerinde tehlikeli olur

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri