prizi kendim bağladım YARDIM LÜTFENN

erenter58

Üye
Arkadaşlar obsesyon hastasıyım yani herşeyi kafama takıp uyuyamıyorum felan 4 ay önce duvar kağıdı yaptırmak için prizleri ve anahtarları çıkardık babam hasta olduğu için geri ben takmak zorunda kaldım kırmızı mavi ve kahverengi kablolar vardı kırmızı faz mavi nötre kahverengiyi ise toprağa bağladım şimdi sorum şu ya yanlış bağladıysam en kötü ne olabilir yani annem süpürge felan çalıştırıyor bir şey olurmu bugün kaçak akım rölesini kapadım denemek istedim kapadım ışıkları açtım çok ufak yanıyo ışıklar çok az parlıyor yani tam telefon şarjdaydı gittim şarj makinesinden dumanlar çıkıyo çektim hemen birde mutfakdaki prizden tost makinesi fişini çıkarırken parlama kıvılcım oluşuyor arkadaşlar lütfen yardımcı olun anneme felan elektrik çarparsa ben naparım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşım anladığım kadarıyla elektrikçi değilsin tavsiyem en yakınındaki elektrikçiden yardım al.
biz burdan ne kadar anlatsakta yanlış birşeyler yapıp ailene ve kendine zarar verebilirsin. elektrik affetmez

nacak 68 arkadaşıma katılıyorum
en yakınındaki elektrikçiye başvurmalısım,elektrikteki hatada geri dönüş yoktur,

Arkadaşlar obsesyon hastasıyım yani herşeyi kafama takıp uyuyamıyorum felan 4 ay önce duvar kağıdı yaptırmak için prizleri ve anahtarları çıkardık babam hasta olduğu için geri ben takmak zorunda kaldım kırmızı mavi ve kahverengi kablolar vardı kırmızı faz mavi nötre kahverengiyi ise toprağa bağladım şimdi sorum şu ya yanlış bağladıysam en kötü ne olabilir yani annem süpürge felan çalıştırıyor bir şey olurmu bugün kaçak akım rölesini kapadım denemek istedim kapadım ışıkları açtım çok ufak yanıyo ışıklar çok az parlıyor yani tam telefon şarjdaydı gittim şarj makinesinden dumanlar çıkıyo çektim hemen birde mutfakdaki prizden tost makinesi fişini çıkarırken parlama kıvılcım oluşuyor arkadaşlar lütfen yardımcı olun anneme felan elektrik çarparsa ben naparım

Slm kardeş öncelikle geçmiş olsun ve Allah acil şifalar versin..Anladıgım kadarıyla maddi durumunuzun iyi olmadıgı için birşeyleri kendin yapmak istemişsin...
Şimdi olayı tam olarak anlamamız lazım..Kaçak akımı kapadım demişsin sonrada ışıkları açtım prizi şarj aleti taktım çalıştırdım dumanlar çıkıyo demişsin..Kaçak akımı kapattıktan sonra bunları yapamazsın..Evde enerji olmaz çünkü...Burayı tam olarak açıklaman lazım..Ayrıca kaçak akımı rolesi açık olduktan sonra prizde yapmış oldugun hatalardan dolayı kaçak akım atar zaten..Yani hata affetmez... Örneğin bir prize bağlanacak 3 kablodan birisini kontrol kalemi ile hangisinin faz oldugunu anlarsın bu kolay..biri toprak biri de nötrdür..En kötü ihtimal toprakla nötr ters bağlarsın...Bu durumda zaten bu prize bir cihaz bağladıgında kaçak akım rolesi atar..Sonra da bu prizde toprakla nötr ters bağladıgını anlarsın yerlerini değiştirirsin sorun düzelir... Prizde en kötü ihtimal fazı kontrol kalemi ile belirledikten sonra nötr ile topragı ters bağlayabirsin...Anahtar zaten bağlaması kolay..Adi anahtar denilen tekli anahtarın iki kablosunu ters bağlasan sonuç değişmez fakat komütatör denilen çiftli anahtarın 3 girişi vardır...Kontrol kalemi ile kontrol edip fazı belirledikten sonra diğer iki boş kabloyu da çiftli anahtara bağlarsan olay biter...Biraz daha detaylı yaz sana yardımcı oluruz..Saygılar ve sevgiler...

Son düzenleme:
Ilk olarak çok teşekkür ediyorum cevabınız için daha açık anlatayım evde tv buzdolabı çalışırken roleyi kapadım tv ve buzdolabı kesildi yani çalışmayı durdurdu lambaya bastım çok ufak ışık vardı çok az bi ışık odada da telefonum şarj aletine takılıydı baktım üstünden duman çıkıyo role kapalı olduğu halde bu nasıl olur dedim şarj aletini kokladığımda kötü kokuyo ama yinede çaloışmaya devam ediyo prize takınca cızırtı geliyo

Yinede takıntılı olduğum için elektrikçi çağırdım bakalım bi kontrol etsin bir sorum daha olucak peki yanlış bağlasamda birini elektirk çarparmı yani ölür veya yaralarmı bu akımlar mesela annem fiş takarken elektirk çarparmı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ilk olarak çok teşekkür ediyorum cevabınız için daha açık anlatayım evde tv buzdolabı çalışırken roleyi kapadım tv ve buzdolabı kesildi yani çalışmayı durdurdu lambaya bastım çok ufak ışık vardı çok az bi ışık odada da telefonum şarj aletine takılıydı baktım üstünden duman çıkıyo role kapalı olduğu halde bu nasıl olur dedim şarj aletini kokladığımda kötü kokuyo ama yinede çaloışmaya devam ediyo prize takınca cızırtı geliyo

Siz bu prizleri ne zaman bağladınız? Bağladıktan sonra mı oldu bunlar?

Yaklaşık 4 ay önce bağladım hiç bi sorun çıkarmadı ama işte takıntı işte içini açtım baktım kırmızı faz olduğunu anladım mavi yide yanına bağlamışım ortayada kahverengiyi

role kapalıyken neden az ışık yanar yani hiç yanmaması lazım degil mi roleyi kapadım ışığa bastım çok ufak bi parlaklık vardı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yaklaşık 4 ay önce bağladım hiç bi sorun çıkarmadı ama işte takıntı işte içini açtım baktım kırmızı faz olduğunu anladım mavi yide yanına bağlamışım ortayada kahverengiyi

Kaçak akım rolen sağlamsa, hiçbir yerde hata yapmamışsın..Çünkü yapmış olsan cihazı prize taktıgında kaçak akım atar...Korkma annene de sana da bişey olmaz...Ama kaçak akım rolesini kapattıktan sonra ışığın kısık yanması olayı bana ilginç geldi... geçici olarak göz kırpar gibi mi yanıyor?Ayrıca şarj aletinin çalışmaya devam etmesi...

çok teşekkür ediyorum cevaplarınız için şöyle anlatıyım roleyi kapadığımdaa şarj aleti çalışmıyordu yani telefon şarj olmuyodu ama üstünden duman çıktı birde şu var fişin 2 ucu varya bunlarn ucu biraz çok az 3 iğne deliği kadar oksitlenme gibi bişiler var rica etsem sizin bi fişinize baksanız her fişde olur mu

çok teşekkür ediyorum cevaplarınız için şöyle anlatıyım roleyi kapadığımdaa şarj aleti çalışmıyordu yani telefon şarj olmuyodu ama üstünden duman çıktı birde şu var fişin 2 ucu varya bunlarn ucu biraz çok az 3 iğne deliği kadar oksitlenme gibi bişiler var rica etsem sizin bi fişinize baksanız her fişde olur mu

Şarj aletinizi taktıgınız prizi açıp kontrol edilmesi lazım..Gevşek bağlanılmış olabilir...Her fişte böyle bişey olmaz..Lamba sürekli kısık mı yanıyo yoksa kısa süreliğine göz mü kırpıyo anahtara bastıgınızda?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri