paratöner topraklama ve vücut voltajını sıfırlama

yavuz31

Usta Üye
tesis gaz dolum tesisi kapı olan yerler açılmadan önce kişi elini topraklamaya dokunarak kendi üzerindeki volajı veya elektriklenmeyi sıfırlandırarak nötr yaparak kapıya dokunacak 150 kw gücü var tesisin temel topraklama yapıldı ayrıca cihaz motor topraklaması ve paratöner yapılacak detay verir yardımcı olurmusunuz teşk.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Paratöneri,esas işi paratöner montajı olan firmalara yaptırın.Piyasa elektrikçilerinin,ucuzcuların yapmasına müsaade etmeyin.Elektrik ve zayıf akım devreleri için de,mutlaka,yıldırım darbe ve aşırı gerilim önleyiciler kullanın.

tesis gaz dolum tesisi kapı olan yerler açılmadan önce kişi elini topraklamaya dokunarak kendi üzerindeki volajı veya elektriklenmeyi sıfırlandırarak nötr yaparak kapıya dokunacak 150 kw gücü var tesisin temel topraklama yapıldı ayrıca cihaz motor topraklaması ve paratöner yapılacak detay verir yardımcı olurmusunuz teşk.

Adamın üzerindeki elektriği aldınız ama adam yalın ayak gezmiyorki ?
Yürüyerek hava ile sürtünerek yine babalar gibi eski potansiyeline ulaştı bir de "benim mesaiyi vermediler bi ofise gideyim sorayım lan !" deyip ofise gittiğinde yerdeki parkeler ve hava sirkülasyonları ile üzerindeki potansiyel farkı doruk noktalarına çıkarabilir.

"Bazen düşünmemize rağmen olmaz"

Kolay Gelsin...

*Not: Yaptığınız iş iyi bir şey ama burada bahsettiğim seviyesidir. tüm personelinize statik elektriği geçirecek ayakkabı almanız gerekmektedir.
Bu tip ayakkabı yapan bir arkadaşım da yok ! Acaba diyom bu işemi başlasak ? Kaç çift lazım ?
:D

sayın seagate kapı girişine bakır levha ve buna bağlı birkaç topraaklama çubuğu ile içeri giren kişi elini ilk o levhaya dokunduğunda kapıyı açmada boşalabilecek statik enerjiyi sıfırlayabilir kaldıki bu emniyetin emniyetidir kumanda odası gaz tank sahasından 20 mt uzakta ve 15 ad gaz dedektörü ile korunmakta

ayrıca bulunduğu bölgeyi asla terkedemez ve yeterince dolgun dolarlı maaş alır erbilde diye düşünüyorum

eğer havadaki sirkilasyonu ve daha incesini düşünecek olursak ozman fabrikayı patlama olur diye kapatalım

biz sadece yapabileceğimizin iyisini yapmak istiyorum

sayın seagate kapı girişine bakır levha ve buna bağlı birkaç topraaklama çubuğu ile içeri giren kişi elini ilk o levhaya dokunduğunda kapıyı açmada boşalabilecek statik enerjiyi sıfırlayabilir kaldıki bu emniyetin emniyetidir kumanda odası gaz tank sahasından 20 mt uzakta ve 15 ad gaz dedektörü ile korunmakta

ayrıca bulunduğu bölgeyi asla terkedemez ve yeterince dolgun dolarlı maaş alır erbilde diye düşünüyorum

eğer havadaki sirkilasyonu ve daha incesini düşünecek olursak ozman fabrikayı patlama olur diye kapatalım

biz sadece yapabileceğimizin iyisini yapmak istiyorum
Aynı uygulama maden ocaklarına ait dinamit ambarlarının girişinde de bulunuyor ; elinle dokunduğun topraklanmış bir levhayla statik elektrikten arınıp pür u nur oluyorsun :)

sayın yetiş paratoner ve diğer malzemeyi verecek olan firma dostumuz ve konunun uzmanı iş erbilde ben 2 yardımcım ve elektrik elektronik mühendisi dostumuz yapacağız malumunuz yeni mezun mühendisin tecrübesi bizden pek iyi olmuyo dolayısı ile benden kısmen meded umuyor :) mühendis olmasakta 24 yıllık tecrübemize dayanarak yapacğız ancak herzaman paratoner yapmadığımız için tecrübeli siz dostlarımızdan destek istiyoruz teşekkürler.

Selamlar yavuz31 biraz araştırma yaptım.

sany0705.jpg

Statiğe karşı bu tür bileklik faydalı olur yada kamyonların sarkıttığı zincir gibi elemanlarınızın ayağına zincir vuracaksınız :D

10 mt direğe tesla paratoner kullanacağım 4 ad 1,5 mt cu çubuk kullanacağım ayrıca hazırda satılan statik el levhaları mevcut oda kapı girişlerine takacağım yetkili odaya girerken eli statik levhada iken kapıyı açacak vs

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri