Topraklama çubuğu nasıl olmalı?

erkan1525

Üye
Merhaba.
Yeni ev yapıyoruz 2 daire. Elektrik ustası topraklama çubuğu istedi. Gitim nalbura bakır olanlar çok pahalı :) pirinç olanlar daha ucuz birde 5 tl olan var o neyden yapılmış bilmiyorum.

bu çubuğun bakır, pirinç yada normal demirden falan olması farkeder mi? en iyisi hangisi? (bakır demeyin .)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
5 tl olan bakır renkte ise kaplamadır.

Bakır Pahalı Ama en iyi iletken...(gümüş vs. haricinde)

Bence Maliyet Gözetilmeden can sağlığı 1. planda olarak bakır olmalı.

ama tavsiyeye ihtiyacınız var ise galvaniz kullanabilirsiniz...

inşaat demiri falan da asslaa ....

Son düzenleme:
Merhaba.
Yeni ev yapıyoruz 2 daire. Elektrik ustası topraklama çubuğu istedi. Gitim nalbura bakır olanlar çok pahalı :) pirinç olanlar daha ucuz birde 5 tl olan var o neyden yapılmış bilmiyorum.

bu çubuğun bakır, pirinç yada normal demirden falan olması farkeder mi? en iyisi hangisi? (bakır demeyin .)
bakır seçilme sebebi dirençle alakalı..topraklamada direnç ne kadar düşük olursa o kadar iyi olur..bu evi bir defa yaptıracaksın 10 defa deil..bir de topraklama hayat güvencesidir..para mı önemli yoksa can mı? topraklamaya gerekli özeni gösterin..demir felan bunlar topraklama olmaz..

Arkadaşların söylediklerine ilaveten, mutlaka bakır kullanın ama, topraklama kazığını dikeceğiniz yer çok sert ise, çelik özlü bakır, yumuşak ise som bakır çubuk kullanabilirsiniz...Ama arkadaşların dediği gibi ucuzuna kaçmayın...Kalitesine güveniyorsanız, sıcak daldırma Galvanizli çelik de iyi bir alternatiftir, ama piyasada zor....

Merhaba.

bakır demeyelım mi?; peki ne diyelım ilahi guldurdunuz benı sabah sabah yaaa:D

:D:D:D Herkese teşekkürler....

Merhaba.

ha bu arada illa ki bakır olmayacak diyosan gümüş kullanabilirsin...gümüşün direnci daha düşük ve topraklamaya harika olur...:D:eek::)

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri