akaryakıt istasyonları- fabrikalar için topraklama ölçümü hakkında

mrd0646

Üye
merhabalar kolay gelsin.
topraklama ölçümü ile ilgili sitede araştırmalar yaptım ama benim aradığım soruların cevaplarına ulaşamadım. kısacası ben işin püf noktalarını arıyorum. örneğin yanıcı ve parlayıcı maddelerin bulunduğu tankların gövde topraklama ölçümünde topraklama ucu gövdeden ayrılarak yapılması gerektiği gibi..

tam olarak ise sorum şu olacak.

örneğin bir fabrikaya ölçüme gittiğimizde yapmamız gereken şeyler nelerdir?
trafonun beslemesini fabrikadan ayırmak gerekirmi?
hangi noktalardan ölçüm alınmalıdır?
insan sağlığına zararı olacak eylemler nelerdir?
bu işlemler yapılırkennelere dikkat edilmelidir?

gibi uzayıp giden sorularıma cevaplar arıyorum. eğer bir kaynak varsa lütfen upload edilmesini ya da link gönderilmesini, kısaca tecrübelerinizi öğrenmek istiyorum.

iyi çalışmalar..saygılarımla..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ekli bilgiler yararlı olabilir.İlk dokümanı silemedim.2. dokümana bakabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Topraklama ölçüm raporu 1.rar
    5.4 KB · Görüntüleme: 350
  • Topraklama ölçümü.rar
    23.5 KB · Görüntüleme: 317
çok teşekkürler fahri bey. tmda aradığım bilgiler buydu. çok teşekkür ediyorum. kolay gelsin..

Merhaba arkadaşlar akaryakıt istasyonuna topraklama raporu yazıyorum. Gaz tankı ve dispenser topraklaması değerleri kaç Ω aralığında olması gerekir acil yardım lütfen..

Merhaba arkadaşlar akaryakıt istasyonuna topraklama raporu yazıyorum. Gaz tankı ve dispenser topraklaması değerleri kaç Ω aralığında olması gerekir acil yardım lütfen..

Dispenser topraklaması şu değerde olmalıdır diye bir şey olmaz arkadaşım. Koruma elemanının açma akımına göre hesap edilir bu değer. O istasyonda hangi eleman kullanıldı bunu bilmemiz lazım.

Bence böyle ölçümler ve raporlar yazmadan önce gerekli eğitimi alın ki, ölçüm yaptığınız tesislerdeki insanların ve malın güvenliği tehlikeye girmesin.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri