Şantiye Topraklama

hulusicik

Üye
Selam arkadaşlar. Ben yurt dışında bir şantiyede çalışıyorum . Şantiye daha yeni kurulacak. Elektrik idaresinden güç talep edildi , bize şantiye elektriğini tedarik edecekler. Ve elektriği aldığım yerden itibaren şantiyenin çeşitli noktalarına şantiye panoları koyacağım. Ben her şantiye panosu koyduğum yerde topraklama için çukur açıp, 3 tane topraklama çubuğu çakıp , topraklama mı yapmam lazım ? şantiyede kule vinç ve beton santralide mevcut. Onlar için de ayrı ayrı topraklama mı yapmam lazım ?
Selam arkadaşlar. Ben yurt dışında bir şantiyede çalışıyorum . Şantiye daha yeni kurulacak. Elektrik idaresinden güç talep edildi , bize şantiye elektriğini tedarik edecekler. Ve elektriği aldığım yerden itibaren şantiyenin çeşitli noktalarına şantiye panoları koyacağım. Ben her şantiye panosu koyduğum yerde topraklama için çukur açıp, 3 tane topraklama çubuğu çakıp , topraklama mı yapmam lazım ? şantiyede kule vinç ve beton santralide mevcut. Onlar için de ayrı ayrı topraklama mı yapmam lazım ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Her panoyu topraklamak şart, ama mumkun oluyorsa, bu panoları bir şekılde birbirine baglarsanız, hem topraklamayı saglamlaştırmıs hemde topraklama direncinide düşürmüş olursunuz.
İyi çalışmalar...

Sahanın büyüklüğü ne kadar? her panoya ayrı topraklama yapılmaz normalde..
panolar kilitli olur, enerji almak isteyen telsiz ile bildirir ve pano açılır, fiş takılınca tekrar kilitlenir vs.., her önüne gelen panoya fiş takamaz..
seyyar kablosunda fiş olmayanların panoları kullanması yasaklanır
vinç e ait KAR takılır, kendi panosunda vardır belki..
vincin kendi tesisatı sağlıklı değilse rölesi atar..başa bela olur:)

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri