Topraklama Ölçüm Sorunu..

Merhaba arkadaşlar.. Meger ile ölçüm yaptık. Ölçüm yaptığım yerde kazık çakma ihtimalim hiç yok. Dolayısı ile kazıksız ölçüm yaptık. Ölçümde bina eşpotansiyel baraya sarı ve kırmızı uçları bağladık. Yeşili ölçeceğimiz yere bağladık. Test dedik ve okuduğumuz değer 0,01-0,03 gibi değerler çıkıyor. Sorun mu var sizce ben bilirsem 1 ohm civarlarında mı olmalı ? Bilgisi olan varsa yardım edebilirmi?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
hatalı ölçüm yapılmış. illaki 2 ucu toprağa çakmanız gerekecek. sizin yaptığınız ölçüm iletkenlerin direncidir.

bu şekilde topraklama direncini ölçemezsiniz.
kırmızı ve sarı probları toprağa çaktığınız kazıklara bağlamalısınız.sonra cihazınız ne marka bilmiyorum ama voltaj tuşu varsa ona basın ve ekranda 75V değerini görmeniz lazım.eğer 75v değerini göremiyorsanız iki kazığın arasındaki mesafeyi artırın.
direncini ölçeceğiniz topraklamadan uzaklaşsanızda olur.çünkü cihaz 3 uçlu karşılaştırma yöntemine göre çalışır.100-150m ye kadar mesafe de mutlaka toprak bulursunuz herhalde.
değerine gelince eğer sistemda artık akım anahtarı yok ise :
ana kolon sigortasının değeri 40A olsun mesela
0,2 saniyede açabilmesi için k:10 alınır.

10x40=400A

topraklamalar yönetmeliğine göre dokunma geriliminin 50V'u aşmaması gerekir.

buna göre Ra:Va/Ia

Ra=50/400=0,125 ohm dan büyük değerler kabül edilmez.
ancak bu topraklama değerinin çok düşük olması ve pratikte bu değerin tutturulamaması nedeni ile tesislerde artık akım anahtarı kullanılması şartı getirilmiştir. 30mA'lik artık akım anahtarı kullanılan bir tesiste topraklamanın değeri

Ia:0,03A
Va=50V

Ra=50/0,03=1666,6 ohm çıkarki bu değerden daha düşük topraklama değerleri 30mA lik bir artık akım anahtarını çalıştırabilecek büyüklük demektir.

Ancak bu değer 300mA lik bir artık akım anahtarını açtıracak büyüklük değildir.Her iki artık akım anahtarınıda beraber çalıştıracak büyüklük ise

Ra=50/Ia dan

Ra=50/0,3=166,6ohm

yani sistemde artık akım anahtarı var ise 166,6 ohm dan daha küçük bir değer ölçmeniz olur vermeniz için yeterlidir.

Ölçtüğünüz topraklama değeri bu değerden küçük ise ve sistemdede artık akım anahtarı var ise olur verebilirsiniz.

Sorun topraklamanın direnci ne olmalı değil...kazık çakacak yer bulunamaması..
o şekilde zaten bağlantı yanlış yapılmış, yani ohmmetrenin kısa devre ölçme kademesi gibi olmuş..
bu durumda sanırım cevrim direncinin ölçülmesi gerekiyor..
illa toprak bulunmak isteniyorsa bana göre her bina toprak üzerine oturur ,yani topraksız yer yoktur..
ama pratikte nasıl bulunur orasını bilemem..:rolleyes:

Ek olarak şunu da söylemek istiyorum.
nasıl bir topraklama sistemi ölçülmek isteniyor, bu da önemli.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,972
Kullanıcılar
449,620
Son üye
runo_18

Yeni konular

Geri