Nötr toprak arası 9 - 15 - 30 - 60 ve 100 v

canbaz_233

Üye
merhaba arkadaşlar işletmemizde yaşadığım bir sorun hakkında yardım ve fikirlerinize ihtiyacım var 3-4 aydır olan bir sorunu yeni farketmiş bulunmaktayız daha önceleri jenaratör devreye girdiğinden dolayı pek anlayamamıştım geçtiğimiz günlerde tesadüfen jenaratörü iptal etmiştim bu esnada elektrikte aşırı dalgalanmalar olduğunu farkettim faz nötr arası voltajı ölçtüğümde fazda aşrı dalgalanmalar vardı
R fazı ile nötr arası 190 v a kadr düşmekte iken
S ve T fazlarıyla nötr arası 240-250 v lara çıkmakta idi
bende enerjisayı arayarak gelen voltajda sorun olduğunu ve kontrol etmeleri gerektiğini söyledim ekip geldi ve fabrika bahçesindeki enerjisa trafosunun bize ait olan tmş çıkışından ölçtüğümüzde voltajlar gayet normal çıktı bende topraklamadan şüphelenerek Nötr Toprak arasını ölçtüm ve nötr toprak arası 9 -12 - 20 -30 -50 -90 gibi değişik değerler ölçtüm bu konu hakkında ne yapabilirim?
(voltaj düşümü genellikle yüksek yük olmadığı zamanlarda oluyor yani sadece lamba ofis aletleri pc yazıcı vb cihazlar çalışırken)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sorun nötür tr den gelen nötür de kötü temas,kopuk olabilir tek fazlı yuklenmelerde bunu yaşayacaksın yapman gerken tr den gelen nötr ucunu dagıtım panosuna kadr konturolunu yapman ve yeni bir topralama yapıp dağıtım panosundan nötrle birleştirmen gerekir

yaptıgın topraklama degerını megerle ölcülmesi 5 ohm altında olması gerekir kolay gelsin

Aynı sorunu yaşayan trafolu müşterime, yeni Şebeke topraklaması yaptım ve sorun çözüldü.
Sayın erdemir çelik'in dediği gibi nötr (şebeke) topraklamanızı yenilemenizi tavsiye ederim.
Kolay gelsin...

sorun nötür tr den gelen nötür de kötü temas,kopuk olabilir tek fazlı yuklenmelerde bunu yaşayacaksın yapman gerken tr den gelen nötr ucunu dagıtım panosuna kadr konturolunu yapman ve yeni bir topralama yapıp dağıtım panosundan nötrle birleştirmen gerekir

yaptıgın topraklama degerını megerle ölcülmesi 5 ohm altında olması gerekir kolay gelsin

trafodan gelen nötr hattını enerji sanın yeraltı ekibi kontrol etti ve sağlam dediler
şimdi benim mevcut topraklama haricinde yeni bi topraklama yapıp onuda nötr hattına bağlamammı gerekiyor

trafo sistemi TT mi yoksa TN' mi acaba. Eğer değilse TN yapmanı tavsiye ederim. Yoksa topraklamanın çok iyi olması gerekiyor.

Topraklamalar yönetmeliğinde, topraklama sistemlerine bakarsanız, sisteminizi inceleyerek TT-TN-IT sistemi olup olmadığını anlarsınız.

Sizin sorununuza gelirsek, anladığım kadarıyla sizin yıldız noktası kaymış olmalı. Şöyleki, sisteminizde Nötr topraklamasında kopuk ya da temassızlık ya da yüksek omajlar varsa yıldız noktası kayar ve faz dengesizlikleri ortaya çıkar. (Sadece olasılıklar üzerine konuşuyorum, olası arızanızı sistemi iyi bilen biri çözebilir ancak.)

Buna bağlı olarak, sorunun çözümünü sunabilmek adına, sisteminizin tüm bilgileri gerekli olmalı. Trafo bağlantıları, topraklama sisteminiz vs.vs. Benim bahsettiğim durum, Nötr sistemi topraklı olan sistemlerde ortaya çıkabilecek sorunlardan bazısı.
Kolay gelsin.

merhaba arkadaşlar işletmemizde yaşadığım bir sorun hakkında yardım ve fikirlerinize ihtiyacım var 3-4 aydır olan bir sorunu yeni farketmiş bulunmaktayız daha önceleri jenaratör devreye girdiğinden dolayı pek anlayamamıştım geçtiğimiz günlerde tesadüfen jenaratörü iptal etmiştim bu esnada elektrikte aşırı dalgalanmalar olduğunu farkettim faz nötr arası voltajı ölçtüğümde fazda aşrı dalgalanmalar vardı
R fazı ile nötr arası 190 v a kadr düşmekte iken
S ve T fazlarıyla nötr arası 240-250 v lara çıkmakta idi
bende enerjisayı arayarak gelen voltajda sorun olduğunu ve kontrol etmeleri gerektiğini söyledim ekip geldi ve fabrika bahçesindeki enerjisa trafosunun bize ait olan tmş çıkışından ölçtüğümüzde voltajlar gayet normal çıktı bende topraklamadan şüphelenerek Nötr Toprak arasını ölçtüm ve nötr toprak arası 9 -12 - 20 -30 -50 -90 gibi değişik değerler ölçtüm bu konu hakkında ne yapabilirim?
(voltaj düşümü genellikle yüksek yük olmadığı zamanlarda oluyor yani sadece lamba ofis aletleri pc yazıcı vb cihazlar çalışırken)

Sana yararlı ve üst düzey bir mühendislik çözümü sunayım..

Tavsiyem kaliteli bir analizör ile sisteminin akım ve özelliklede gerilim harmoniklerine bakmandır...
1-İşletmen tam yükte çalışıyorken analizörü bağla; her faz ve nötr için gerilim harmoniklerini kayıt et.
2-Sonra analizörünü yüksek yük olmadığı zaman bağla ve her faz ve nötr için gerilim harmoniklerini kayıt et.
1. ve 2. maddeler arasındaki kıyaslama sana sorununun çözümünü sunacaktır.

Harmonik konusunu biraz genişleteyim; Harmonik değerleri ana harmoniklerin yüzdesi olarak ifade edilirler. İşletmen tam yükte çalışmadığı zamanlarda devrede olan lamba, ofis aletleri ve pc'lerin oluşturduğu harmoniklerin çektiğin yüke olan yüzdesi çekilen yük az olduğu için fazla çıkıyor; VE şebekende gerilim dalgalanmaları fazla oluyor. Ancak işletmen tam yükte çalışmaya başladığı zamanlarda harmaniklerin ana harmoniklere olan yüzdesi yük fazla olduğundan çok küçük oluyor ve şebekende gerilim dalgalanması ihmal edilecek kadar küçük oluyor.

Buradan şunu çıkarabilirim işletmendeki lamba, ofis aletleri ve pc'ler harmonik oluşturuyor. Çözüm olarak ise sana bu aletleri fazlara dengeli bağlamanı ve topraklama direncini düşürücü yönde çalışma yapmanı tavsiye edebilirim...

iyi çalışmalar...

Tavsiyem kaliteli bir analizör ile sisteminin akım ve özelliklede gerilim harmoniklerine bakmandır...
1-İşletmen tam yükte çalışıyorken analizörü bağla; her faz ve nötr için gerilim harmoniklerini kayıt et.
2-Sonra analizörünü yüksek yük olmadığı zaman bağla ve her faz ve nötr için gerilim harmoniklerini kayıt et.

Harmonik konusunu biraz genişleteyim; Harmonik değerleri ana harmoniklerin yüzdesi olarak ifade edilirler. İşletmen tam yükte çalışmadığı zamanlarda devrede olan lamba, ofis aletleri ve pc'lerin oluşturduğu harmoniklerin çektiğin yüke olan yüzdesi çekilen yük az olduğu için fazla çıkıyor; VE şebekende gerilim dalgalanmaları fazla oluyor. Ancak işletmen tam yükte çalışmaya başladığı zamanlarda harmaniklerin ana harmoniklere olan yüzdesi yük fazla olduğundan çok küçük oluyor ve şebekende gerilim dalgalanması ihmal edilecek kadar küçük oluyor.

Buradan şunu çıkarabilirim işletmendeki lamba, ofis aletleri ve pc'ler harmonik oluşturuyor. Çözüm olarak ise sana bu aletleri fazlara dengeli bağlamanı ve topraklama direncini düşürücü yönde çalışma yapmanı tavsiye edebilirim...

iyi çalışmalar...

öneriler üzerine yeni topraklama çubukları çakmaya karar verdim önümüzdeki hafta içi inşallah konuya netlik kazandıracağız
yorum yapan herkeze teşekkür ederim

iyi çalışmalar...

Sn. Genius güzel açıklaman için teşekkür ederim çok faydalı oldu.
Bende tavsiyelerine ancak nacizane bir ilave yapmak isterim.
mevcut kompanzasyon sisteminizi harmonik filtreli kompanzasyon sistemine dönüştürebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri