topraklama hakkında...

kokerkan

Üye
selamunaleykum arkadaslar benım bır kac sorum olacak yardımcı olursanız cok sevınırım.
60 daire bı elektrık tesisat işi yaptım topraklamasını 15 kat 4 daire uzerine 15er daire aynı yerden 15 daire aynı yerden 15 daire aynı yerden 15 daire aynı yerden toprak eklerını yaptım zemınde bu 4 ekı bırlestırdım burdanda 4 kazık çaktım topraga. daire eklerı 10 luk nyafla yaptım sızce daire geçişleri için kablo kesiti uygunmu panodan kazıklarada 10luk nyafla gitsem bir sıkıntı olurmu 4 kazık benım icin yeterlimi kablo kesıtı ufak olursa bır sıkıntı yasarmıyım cok tesekkur ederım yanrdımlarınız için.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
dostum yaptığın binada topraklama projesi yokmu. bu sorduğun soruların cevabının orada olması gerekiyor

bi kere neden kazık çakıyorsun. binada temel topraklaması yokmu? 16mm lik kablonundaire içine kadar gitmesi gerekiyor.projede ne varsa uygula.yapı denetim kontrol etmesi gerekir.tedaşta sadece anakolon hattıve sayaç panolarına bakar.

resiztans arkadaşım doğru söylemiş niye kazık çakılıyor ? doğru topraklama bu değildir. Projelerde topraklama hesapları yazar ...

bına 15 16 yıllık hocam proje yok ortada temel topraklamasını bulamadım kolon hattına 10luk nyaf cektım kolondanda daıre ıcıne 2.5luk nya cektım ekledım havalandırma boslugunda

dostum bence topraklama ölçümü yap istediğin değeri yakaladıysan eğer tamamdır. yoksa yeni topraklama kazığı çak.

elektrik iç tesisat yönetmeliğine göre 16 lık çekmen gerekir.proje olmadan olmaz. muayeneolamazveabone olamazsın. yeniden proje çizdirmeni öneririm.

Merhaba arkadaslar 1600 KVa'lık bır koskun topraklama projesını çizmem gereklı, bılmek ıstedıgım acaba bu kosklerın ıcınde topraklama barası varmı ? koselerden cakılan cubukları bu bara ile mı ırtıbatlıyoruz ?? Yoksa farklı bı yontem mı var ?

selamunaleykum arkadaslar benım bır kac sorum olacak yardımcı olursanız cok sevınırım.
60 daire bı elektrık tesisat işi yaptım topraklamasını 15 kat 4 daire uzerine 15er daire aynı yerden 15 daire aynı yerden 15 daire aynı yerden 15 daire aynı yerden toprak eklerını yaptım zemınde bu 4 ekı bırlestırdım burdanda 4 kazık çaktım topraga. daire eklerı 10 luk nyafla yaptım sızce daire geçişleri için kablo kesiti uygunmu panodan kazıklarada 10luk nyafla gitsem bir sıkıntı olurmu 4 kazık benım icin yeterlimi kablo kesıtı ufak olursa bır sıkıntı yasarmıyım cok tesekkur ederım yanrdımlarınız için.

kardeş sen ne yaptın ya karavan elektriğimi yapiyorsun 10luk kablonun kesiti çok az yahu 15 daire için en az 35 lik yapmalıydın...

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri