Statik Elektrik Boşalmasına Karşı Alınacak Önlemler

gamez34

Üye
Arkadaşlar Merhaba bu konuda hiç bilgim olmadığı için size sorucam

Şimdi statik elektriğe duyarlı bir katı madde düşünün yani statik elektrik boşalmasında yanıyor malzeme

Ben bu madde ile test yapıcam fakat statik elektrik konusunda bilgim yok. Bu maddeye statik elektrik boşaltmadan nasıl müdahale edebilirim yani ufak testler yapmam gerekli bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar varmı ?

Bu statik elektrikten çok etkilenen malzeme nasıl bir kap'ta durmalı cam vs iyimidir statik elektrikten etkilenirmi cam üzerinde durduğunda ?

Kendi araştırdığım kadarıyla alacağım önlemler şunlar ;

1) Antistatik bileklik ve antistatik eldiven

2) Malzeme tahta veya cam üzerinde duracak ( kağıtta olabilir sanırım ) ?

---

Saklama koşullarıyla ilgili olarak alacağım önlemler ;

Kağıt bir kabın içerisine koyucam kristalize tozu tamamen kağıt ile sardıktan sonra etrafını alüminyum folyo ile sarıcam dışarıdan gelen statikelektrik tehdidine karşı önlem olması maksadıyla sizce yanlış olan ve eklenmesi gereken birşey varmı ?

Konuyu anlamayan arkadaşlar için anlıyacakları şekilde özetliyorum

Bir katı tuz var bu tuz statik elektrikten çok fazla etkileniyor etkilendiğinde yanıyor yandığı zamanda problem oluşturuyor

Benim istediğim olay bu maddeyi yakmadan üzerinde testler yapıp depolamak

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kesinlikle metal kaplar ve iletken zemin kullanmalı ve bunları emin olduğun bir toprak hattına bağlamalısın.FARADAY prensibi.

kesinlikle metal kaplar ve iletken zemin kullanmalı ve bunları emin olduğun bir toprak hattına bağlamalısın.FARADAY prensibi.
Hocam peki antistatik bileklik işe yararmı malzeme ile test yaparken felan etkilenirmi ? 5 bin v 'dan felan etkileniyormuş
1) Antistatik bileklik takılcak
2) antistatik örtü üzerinde malzeme ile haşır neşir olucam :D

Kabı şu şekilde yapıcam problem olurmu ?
RIY1T.png

cam, kuru tahta, lastik plastik, mika, porselen, kağıt, seramik, hava (nemsiz) yalıtkandır. Kap olarak bu maddelerden yapılanları kullanmamalısın. Bakır, aluminyum, demir, çelik vs. iletkendir. İki yalıtkanın teması da statik elektriğin oluşmasını sağlar. Kuru saç ve tarak gibi. İletken bir kap kullandığında statik elektrik oluşmayacaktır. Tabii bu kabın altındaki zemin de mutlaka iletken olmalı, topraklama ile çözebilirsin.
Mesela banyoda çamaşır makinasının altına lastik, tahta koyabiliyorlar. Oysa bu bir kaçak akım oluşması durumunda akımın makinanın altından gidebileceği yolu tamamen keserek en kısa yoldan insan üzerine boşalmasına neden olacaktır.

antistatik örtü kullanırsan da topraklama olmalıdır.

merhabalar sizin bahsettiginiz olayın aynısı şuan calıştıgım iş yerinde mevcuttur. alternatör üretmekteyiz. alternatöre takılan regülatör isimli bir malzememiz mevcuttur. bu malzeme sizinde sordugunuz soruyla alakalı üzerimizde bulunan statik elektrikten etkilenmektedir.bununla ilgili semirlerde aldık biz bunun korumasını bir kac farklı yolların tamamını kullanarak uygulamaktayız.bizde kullanılan koruma şekillerimiz esd bileklik esd ayakkabı esd eldiven birde yerde esd korumalı paspas ve topraklama yapılıdır.Birde o bölgeye giderken iceriye girmeden önce dışarıda bir cihazımız mevcuttur o cihazla üzerimizdeki statik elektrigi toprak iletmektedir

merhabalar sizin bahsettiginiz olayın aynısı şuan calıştıgım iş yerinde mevcuttur. alternatör üretmekteyiz. alternatöre takılan regülatör isimli bir malzememiz mevcuttur. bu malzeme sizinde sordugunuz soruyla alakalı üzerimizde bulunan statik elektrikten etkilenmektedir.bununla ilgili semirlerde aldık biz bunun korumasını bir kac farklı yolların tamamını kullanarak uygulamaktayız.bizde kullanılan koruma şekillerimiz esd bileklik esd ayakkabı esd eldiven birde yerde esd korumalı paspas ve topraklama yapılıdır.Birde o bölgeye giderken iceriye girmeden önce dışarıda bir cihazımız mevcuttur o cihazla üzerimizdeki statik elektrigi toprak iletmektedir
Cevaplarınız için teşekkür ederim .
Peki şimdi dediğiniz gibi tamamen antistatik malzemelerle çalıştım fakat bu maddeyi nasıl bir kap içerisinde saklıyıcam burada kafam karıştı yani öyle bir kap olmalıki seyyar olacak ve statik elektrikten etkilenmiyecek ve üretmeyecek ? yani yukarıda resmini koyduğum sistem benim aklıma geldi antistatik kutu felan dersenizde bu kimyasal madde belki o kutu ile reaksiyona girer diye kafama takılıyor o yüzden bana yardımcı olabilirmisiniz

---
Sizin söylediğiniz gibi tamamen antistatik malzemeler ile alınmış önlemlerle birlikte bu maddeyi seyyar statik elektrikten etkilenmiyeceği bir kap içerisine koymam gerekiyor aklıma şöyle birşey geldi

Kağıt bir kab tamamen etrafı kapalı ve dışı alüminyum folyo ile sarılı kapak kısmıda kagıttan ve alüminyum folyodan yapılmış olacak bu kabı antistatik poşet ile sarsam istemiş olduğum şeye ulaşabilirmiyim ? yada direk etrafını iletken birşey ile sarsam ?
Bu arada 2500 - 3000 v ile bu madde bozulup ateş alıyor

Yani biraz daha net yazmam gerekirse yukarıdaki arkadaşımızın dediği önlemler aldık ve bu madde ile testi gerçekleştirdim .
Bun maddeyi yukarıda resim olarak gösterdiğim şekilde bir kab içerisine koyucam ve bir daha hiç açmıyıcam ( yada açmadıgım takdirde ) kaza yaşarmıyım statik elektrik boşalmasıyla birşeyle kendi kendine yanıp evi yakmasın :S
Nasıl bir kab olacağını tekrar yazıyorum ;
Kağıt bir kab tek tarafı açık o açık kısıma uygun bir kağıttan kapak ve alüminyum bantlar var onlarlada tamamen etrafını sarıcam bu kabın bu kimyasal maddeyide bunun içine doldurucam kapağını kapatıp tekrar sarıcam alüminyum bant ile herhangi bir şekilde statik elektrikten ateş alırmı ? veya birşeyden etkilenirmi yada kendi kendine yük oluşturup ateş alırmı ? madde 2500 - 3000 v ile yanıyor

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri