paratoner ve işletme topraklaması arasındaki mesafe

hun

Üye
işletmenin içindeki belli birkısıma topraklama kazığıyla koruumaya alacağım fakat bu bölgede paratoner topraklaması var tam yerrini bilmiyoum...onun için uygulama yapamıyorum..acaba ikisi arasındaki mesafe kaç metre olacak...ben 20 metre olarak biliyorum...cevap yazarsanız sevinirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Teknik anlamda ne olması gerektiğini bilmiyorum fakat kendi düşüncemi söylemek istiyorum; ne kadar uzağa yaparsan yap sonuçta ikisi' birleşiyor paratoner iletkeni bina duvarından aşağı inerken iletkeni monte etmek için kullundığınız kelepçeler bina demirlerine mutlaka temas ediyor bu durumda sistem topraklaması ile aynı oluyor. Ayrıca faraday kafesi yapılırken sistem topraklaması,temel topraklaması ve faraday kafesi hepsi birleştiriliyor...

merhaba;

Benim bildiğim de aynen böyle. İsa Ilısu anlatmıştı, zaten işletme topraklaması ile paratoner topraklamaları nihayetinde birleştiriliyor.
Mesela tesis içinde paratonerler var. Onların topraklama kabloları da ağa bağlanıyor.

peki yıldırımın toprağa iletiminde yüksek voltaj geri besleme olmuyormu yani o yüksek voltazmakinaların gövdesine ulaşırsa sizce ne olur....(topraklamalar birleştrilirse)

Y.gerilim ve A.Gerilim sistemlerinde topraklama tesislerinin birleştirilmesi:

Yönetmelik madde 11-a’ya göre, bir yüksek gerilim tesisinde, toprak hatası esnasında, alçak gerilim şebekesinde veya tüketim tesislerinde tehlikeli dokunma gerilimleri ortaya çıkmaz ise iki sistemin topraklaması birleştirilebilir. Y.G.de meydana gelen hata sonucu oluşan potansiyel yükselmesi, alçak gerilim tesislerinde, Yönetmelik Çizelge-13 de verilen değerlerden küçük olmalıdır.

Yukarıdaki koşulların yerine getirilememesi durumunda Y.G. ve A.G. topraklama tesisleri mutlaka ayrılmalı; 50 kV’un altındaki işletme gerilimli tesislerde Y.G. ve A.G. sistemleri topraklayıcıları arasındaki uzaklık en az 20 m. olmalıdır. Gerekli mesafe D[SUB]kabul [/SUB]formülleri ile (Ek-M) hesaplanabilir

peki yıldırımın toprağa iletiminde yüksek voltaj geri besleme olmuyormu yani o yüksek voltazmakinaların gövdesine ulaşırsa sizce ne olur....(topraklamalar birleştrilirse)
Birleştirilir diyen arkadaşlar benim de kafamı bu soru karıştırdı.
Yardımcı olacak olan?

Y.gerilim ve A.Gerilim sistemlerinde topraklama tesislerinin birleştirilmesi:

Yönetmelik madde 11-a’ya göre, bir yüksek gerilim tesisinde, toprak hatası esnasında, alçak gerilim şebekesinde veya tüketim tesislerinde tehlikeli dokunma gerilimleri ortaya çıkmaz ise iki sistemin topraklaması birleştirilebilir. Y.G.de meydana gelen hata sonucu oluşan potansiyel yükselmesi, alçak gerilim tesislerinde, Yönetmelik Çizelge-13 de verilen değerlerden küçük olmalıdır.

Yukarıdaki koşulların yerine getirilememesi durumunda Y.G. ve A.G. topraklama tesisleri mutlaka ayrılmalı; 50 kV’un altındaki işletme gerilimli tesislerde Y.G. ve A.G. sistemleri topraklayıcıları arasındaki uzaklık en az 20 m. olmalıdır. Gerekli mesafe D[SUB]kabul [/SUB]formülleri ile (Ek-M) hesaplanabilir
Ben elektrik teknisynei olarak ne paratönerin topraklamasını,ne o.g. tesisinin topraklamasını nede y.g. topraklamasını Şebeke toraklamasıyla birleştiririm.Zaman zaman toprağa çaktığın çubuk veya lehha olduğu halde topraklama çalışmıyor.Ben bunun vebalini almam almak isteyen yarın yıldırım veya şimşek düştüğünde bir insanın canı yansa rahat uyuyabilirmisiniz?BEN UYUYAMAM!...

Ben elektrik teknisynei olarak ne paratönerin topraklamasını,ne o.g. tesisinin topraklamasını nede y.g. topraklamasını şebeke toraklamasıyla birleştiririm.Zaman zaman toprağa çaktığın çubuk veya levha olduğu halde topraklama çalışmıyor.Ben bunun vebalini almam almak isteyen yarın yıldırım veya şimşek düştüğünde bir insanın canı yansa rahat uyuyabilirmisiniz?BEN UYUYAMAM!.

forumda birleştirilir diyen arkadaş çok. onlar neye göre bunu söyleyebiliyor. Aslında bilgilendirseler de öğrensek

forumda birleştirilir diyen arkadaş çok. onlar neye göre bunu söyleyebiliyor. Aslında bilgilendirseler de öğrensek
Ne bilgisi verirlerse versinler sakın birleştirme!derim ben!Bana anayasa hükmünde karar getirsinler ben yapmam arkadaş!İki kablo çek binanın ayrı yerlerine ister bakır çubuk çak ister bakır levha göm ama ikisini asla ama asla birleştirme!....Normal şekilde bile zaman zaman topraklama çalışmıyor!Topraklama çubuğunu çaktığın toprağın drenci ne kadar iyi acaba?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri