Topraklama Sorunu

hidayet48

Üye
merhabalar;
yapı denetim de yeni çalışmaya başladım.
size bu konuyu nasıl anlatsam bilemiyorum ama bi yerden başlayalım :
sorunlu bir bina vr: panodan toprağın bağlantısını kesiyorum sonra da cihazlara giden toprak hattını kontrol ediyorum :70 volt ölçüyor voltmetre...
nötr toprak arası 1-2 volt gösteriyor
toprağa bağlayınca sıfıra düşüyor normal olarak ,ama topraktan çıkarttınca prizlerde toprak kontrol kalemiyle dahi gösteriyor.birii ölü elektrik diyor biri kaçak var diyor ....
70 volt bana çok anormal geldi
kaçak akım rölesini kontrol ediyorum atıyor...ama bu olaylar olurken atmıyor....sonra diğer daireleride kontrol ediyoruz aynı sorun aynen devam .bana yardımcı olabilirmisiniz biraz da acil olarakkk teşekkür ederim şimdiden

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sayın hidayet48 zannedersem sorunun birden fazla dairede olduğunu anlıyorum ben buda işin müteahhitini oradanda ucuz iş olduğu aklıma geliyor zaten sizde başta sorunlu bir bina yazarak başlamışsınız buda binanın gerçekten sorunlu olduğu anlamına ve sizine bunu bildiğinize işaret ediyor balık baştan kokmuş zannedersem
konuya daha iyi muafık olabilmek için bina kaç katlı ,kaç daireli,kaç yıllık,kazan veya hidrofor dairesi varmı,sorun her dairedemi yoksa 1-2 dairedemi,koop mu tokimi,şahısmı,sayaçlar aşağıdamı daire önündemi,daireler boşmu dolumu kaçak akım rolesini nasıl kontrol ediyosunuz atıyor hangi olaylar nasıl olurken atmıyor kablo renkleri nedir nötr mavi toprak sarıyeşilmi yani durumu pek anlatamadınız gibi
ama kısaca şöyle bulabilirsiniz dairelerdeki tüm linye sigortaları kapatın prizdeki topraklamada elektrik kaybolacaktır sonra tek tek açarak ve her açtığınız sigortadan sonra kontrol ediniz muhtemelen sigortanın birini açtığınızda topraklamaya elektrik gelecektir o sigorta nereye aitse o hatta kısa devre veya yanlış bağlantı var veya cihaz bağlı ise o cihazda sorun var diğer yandan birden fazla daireden bahsediyorsunuz sorun kolon hatlarındada olabilir

Sayın yavuz 31
evet konuyu anlatmak başlı başına bir zanaat olacak kanısındayım
şimdi;
bu yapıda bir çarpılma vak-ası olmuş :fazı toprağa bağlamışlar ben gittiğimde faz kablosu prizin toprak ucundaydı ve renkler karman çormandı.bu esnada kaçak akım rölesinin açtığını tahmin ediyorum.kabloları o daire için baştan aşağı değiştiriyoruz şimdi.değiştirdikten sonra da yukarıda bahsettiğim durumun farkına vardım .kabloları değiştiriyor olmamıza rağmen (kısmen tamamlandı.klima ve fırın kaldı).yukardaki anlattığım cihazların toprak ucunda 70 v bir gerilim durumu devam ediyor .

yapı 4 ana girişi olan 22 daireden oluşan ve kısmen dubleksleride olan bir tatil yeri
yeni bir yapı ama şantiye elektriğinden taşınan 3-5 daire kullanılıyor anladığım kadarıyla
sayaçlar dışarıda,aşağıda ...
kaçak akım rölesini kontrol ettiğimde yani nötr - toprak bağlantısı yaptığımda ya da test butonuna bastığımda düzgün çalışıyor.
ben klimalardan şüpheleniyorum ama ...?????

tatil yeri olması hasebi ile her daire sahibi kendi kafasına göre yasal veya yasal olmayan yollardan elektrik almaya ve 40 tane kendini bilen bilmeyen herkese parmak sokturmuş belkide o sitede 5 tane ana hat 20 tane kolon hat 3 tane kaçak elektrik 10 tane anten 40 tanede telefon v.s tesisatı vardır böyle bir yer için artık ne kendimi nede mesleğimi kirletemem bu iş elbetteki çözülecek ama nasıl burası türkiye bi şekilde değişir işin mahiyeti büyük olunca işi erbabına ustasına verin diyecem bu seferde masraf büyüyecek ya site ucuz iş arayacak yadda zorda kalan usta ucuz iş yapacak şimdi söyleyin bana bu işin neresini anlatayım size özür dilerim ama bu konuda hiç yorum yapmamış olayım ben kolay gelsin.

Yavuz bey problemi gayet net bir şekilde açıkladı. Ayrıca kendisine teşekkür ederim bu konuda gösterdiği hassasiyetden ötürü. Sizin probleminiz mutlaka çözülür(ben de yorum yazmayacağım bu konuda) asıl mesele zihinlerdeki problemlerin nasıl aşılacağıdır.
Saygılar....

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri