Temel topraklaması ve paratoner tesisatının ayrı ayrı imalatı

madviper

Üye
Arkadaşlar bu konuda daha önce açılmış bir başlık varsa da bulamadım, kusuruma bakılmasın.

Bir binanın temel topraklaması ve paratoner tesisatı ayrı ayrı mı yapılmalıdır, yani temel topraklamasının bağlandığı çubuk veya levhalara paratoner tesisatının da bağlanmasının herhangi bir mahsuru var mıdır? Elektrik bilgisine güvendiğim birisi ayrı ayrı tesis edilmesi gerektiğini söyledi ama uygulamada anladığım kadarıyla birleştiriliyor.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bence ayrı yapılması daha iyi olur ortak olması belki diğer cihazlara zarar verebilir.

Bu işi hiç yapmadım ama, ayrı olmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü yıldırım anında, binanın tesisat topraklamasından geri elektrik vermemiş oluruz.

binalarda yada işletmelerde topraklama tesisatı ile paratoner topraklamasının aynı yerde olmasında hiçbir sakınca yoktur sakıncası olabileceğini düşünen biri örnek verirse bizde bilmiş oluruz.

binalarda yada işletmelerde topraklama tesisatı ile paratoner topraklamasının aynı yerde olmasında hiçbir sakınca yoktur sakıncası olabileceğini düşünen biri örnek verirse bizde bilmiş oluruz.

örnek vereyim itfaiye 2x50mm² dolu iletkenin paratonerden inişini görmek istiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri